Finanse

Tarcza Solidarnościowa: Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania elektrycznego?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.12.20236 min.
Tarcza Solidarnościowa: Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania elektrycznego?

Panel grzewczy elektryczny to popularne rozwiązanie do ogrzewania domu lub mieszkania. W obliczu rekordowych podwyżek cen prądu, które mają nadejść w 2023 roku, gospodarstwa domowe z takim systemem grzewczym obawiają się bardzo wysokich rachunków. Pojawia się pytanie czy będą mogły skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego przewidzianego w rządowej Tarczy Solidarnościowej. W niniejszym artykule wyjaśniamy na czym dokładnie polega nowa tarcza antyinflacyjna i przedstawiamy odpowiedź kto może liczyć na dopłaty do ogrzewania elektrycznego.

Kluczowe wnioski:

 • Z dopłaty 1000 zł skorzystają wyłącznie osoby ogrzewające domy energią elektryczną.
 • Kwota dofinansowania będzie zależeć od rocznego zużycia prądu w gospodarstwie.
 • Nie dostaną dopłat posiadacze paneli fotowoltaicznych.
 • Dodatek pokryje tylko część podwyższonych kosztów ogrzewania elektrycznego.
 • Wnioski o dodatek energetyczny będzie można składać od 1 grudnia 2022 roku.

Czy podwyżki za prąd sięgną 150-180%? Kto ucierpi najbardziej?

Według najnowszych prognoz analityków, w 2023 roku czekają nas rekordowe podwyżki cen prądu rzędu 150-180% w porównaniu do 2022 roku. Jest to szokowa informacja, która budzi ogromny niepokój wśród polskich gospodarstw domowych.

Niestety to gospodarstwa domowe będą grupą, która najbardziej odczuje gigantyczne podwyżki za energię elektryczną. W szczególnie trudnej sytuacji znajdą się osoby z ogrzewaniem elektrycznym, dla których rachunki i tak są bardzo wysokie. Wielu z nich może grozić ubóstwo energetyczne.

Kto najbardziej ucierpi na podwyżkach prądu w 2023 roku?

Choć ogromny wzrost cen prądu odczujemy wszyscy, to zdecydowanie najmocniej uderzy on w gospodarstwa domowe z ogrzewaniem elektrycznym domów i mieszkań. Wysokie koszty ogrzewania sprawiają, że już teraz te osoby ponoszą rocznie kilka tysięcy złotych wydatków na ten cel. Po podwyżkach będzie to kwota nie do udźwignięcia dla wielu domowych budżetów.

Badania pokazują, że aż 40% gospodarstw domowych z ogrzewaniem na prąd nie będzie w stanie pokryć tak wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd. Prawdopodobnie wielu z nich czeka zimno w domach lub sięganie po kredyty, aby jakoś wiązać koniec z końcem. To bardzo niebezpieczny scenariusz, z którym mamy do czynienia już teraz na rynku gazu.

Na czym polega Tarcza Solidarnościowa i dodatek 1000 plus do ogrzewania?

W odpowiedzi na kryzys energetyczny i rosnące ceny prądu, rząd przedstawił pakiet rozwiązań zwany Tarczą Solidarnościową. Ma on złagodzić negatywne skutki podwyżek dla polskich gospodarstw domowych. Pakiet składa się z kilku instrumentów, najważniejszy z nich to dodatek 1000 plus na ogrzewanie elektryczne.

Jakie rozwiązania niesie ze sobą Tarcza Solidarnościowa?

Oto najważniejsze elementy przedstawionej przez rząd Tarczy Solidarnościowej:

 • zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku na poziomie z 2022 roku, ale tylko dla limitu 2000 kWh rocznego zużycia,
 • dodatkowe upusty za oszczędzanie energii elektrycznej - do 10%,
 • dodatek w wysokości 1000 zł dla wszystkich ogrzewających domy energią elektryczną.

O ile zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych, to kluczowy dodatek 1000 plus ma być skierowany specjalnie do beneficjentów z ogrzewaniem elektrycznym. Ma im pomóc udźwignąć ciężar wysokich rachunków za ogrzewanie zimą 2023.

Czytaj więcej: Revolut - w 5 minut załóż darmowe konto i kartę wielowalutową

Kto dostanie dopłaty do ogrzewania elektrycznego z tarczy antyinflacyjnej?

Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł z Tarczy Solidarnościowej przysługiwać będzie wyłącznie dla osób z ogrzewaniem elektrycznym w domach i mieszkaniach. I to tylko pod pewnymi warunkami.

Aby otrzymać dopłatę z tarczy antyinflacyjnej, trzeba mieć zgłoszoną do rejestru elektryczną instalację grzewczą jako główne źródło ogrzewania nieruchomości. Dotyczy to np. grzejników elektrycznych, promienników podczerwieni, mat i folii grzewczych oraz pomp ciepła.

Co ważne, dopłaty nie będą uzależnione od dochodów czy majątku gospodarstwa domowego. Liczy się wyłącznie to, czym ogrzewamy nasz dom.

Kto nie dostanie 1000 plus do ogrzewania elektrycznego?

Jest jedna grupa posiadaczy instalacji z ogrzewaniem na prąd, która została wykluczona z możliwości uzyskania dodatku 1000 plus. Chodzi o właścicieli domów z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

Osoby które ogrzewają domy energią elektryczną i jednocześnie mają na dachach panele fotowoltaiczne, nie otrzymają dopłat z tarczy antyinflacyjnej. Według autorów ustawy, w ich przypadku wysokie koszty ogrzewania rekompensowane są przez produkcję tańszej energii z własnych paneli słonecznych.

Ile wyniesie dodatek energetyczny na ogrzewanie prądem w 2023 roku?

Tarcza Solidarnościowa: Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania elektrycznego?

Dodatek na ogrzewanie energią elektryczną z tarczy antyinflacyjnej ma wynosić 1000 lub 1500 zł, w zależności od rocznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym:

Roczne zużycie prądu w 2021 r. Wysokość dodatku
do 5000 kWh 1000 zł
powyżej 5000 kWh 1500 zł

Kwota dodatku energetycznego będzie więc uzależniona od wysokości rachunków za prąd z ubiegłego roku. Im wyższe zużycie energii tym wyższa dopłata na ogrzewanie elektryczne z tarczy antyinflacyjnej.

Ile gospodarstw domowych otrzyma 1000 plus do ogrzewania?

Według szacunków dodatek 1000 plus trafi łącznie do około 800 tys. gospodarstw domowych w Polsce z elektrycznym ogrzewaniem nieruchomości. Będzie to znaczące wsparcie dla tych osób w opłaceniu wysokich rachunków za prąd.

Jakie instalacje grzewcze kwalifikują się do dopłaty 1000 zł do ogrzewania?

Dodatek 1000 plus z tarczy antyinflacyjnej przysługuje osobom które ogrzewają swoje domy i mieszkania przy pomocy instalacji elektrycznych. Jakie dokładnie urządzenia i systemy grzewcze na prąd kwalifikują się do tego wsparcia?

Z dopłaty mogą skorzystać posiadacze następujących rodzajów ogrzewania elektrycznego:

 • grzejniki elektryczne,
 • elektryczne piece akumulacyjne,
 • promienniki podczerwieni,
 • maty grzewcze,
 • folie grzewcze,
 • elektryczne ogrzewanie podłogowe,
 • pompy ciepła.

Jeśli którekolwiek z tych urządzeń jest głównym źródłem ogrzewania, przysługuje prawo do otrzymania dodatku energetycznego z tarczy antyinflacyjnej.

Czy dofinansowanie obejmie ogrzewanie podłogowe i ścienne na prąd?

Zarówno maty jak i folie grzewcze do ogrzewania podłogowego i ściennego uznano za instalacje, które kwalifikują się na dodatek w ramach tarczy antyinflacyjnej. Dlatego jeśli ktoś używa wyłącznie takich systemów zasilanych energią elektryczną do ogrzewania domu, również przysługuje mu prawo do 1000 plus.

Czy posiadacze paneli fotowoltaicznych dostaną 1000 plus do ogrzewania?

Niestety ale właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań z zamontowanymi mikroinstalacjami fotowoltaicznymi nie otrzymają dodatku energetycznego do ogrzewania. Reguluje to zapis z projektu ustawy o tarczy antyinflacyjnej.

Osoby które ogrzewają domy energią elektryczną i jednocześnie mają na dachach panele fotowoltaiczne, nie otrzymają dopłat z tarczy antyinflacyjnej.

Jest to dość kontrowersyjna i niesprawiedliwa decyzja. Posiadacze paneli słonecznych również odczują skokowe podwyżki cen prądu. Dodatkowo ponieśli przecież spore koszty zakupu i montażu swoich domowych mikroelektrowni.

Dlaczego posiadacze fotowoltaiki nie dostali dopłat do ogrzewania elektrycznego?

Oficjalne uzasadnienie jest takie, że właściciele instalacji fotowoltaicznych i tak produkują tani prąd na potrzeby ogrzewania i nie ponoszą wysokich kosztów energii elektrycznej. Dlatego nie zostali objęci wsparciem z tarczy antyinflacyjnej.

Eksperci kwestionują jednak słuszność takiego rozumowania. Uważają, że nie można dyskryminować posiadaczy paneli słonecznych, którzy przecież zainwestowali w odnawialne źródła energii.

Jakie będą rzeczywiste koszty ogrzewania po dodatku 1000 zł?

Dodatek na poziomie 1000-1500 zł z pewnością pomoże choć w części pokryć rosnące koszty ogrzewania elektrycznego. Niestety analizy wskazują, że to kropla w morzu potrzeb i podwyżki i tak odczujemy boleśnie.

Przykładowo, dla domu o powierzchni 120 m2 roczny koszt ogrzewania energią elektryczną wyniesie ok. 7240 zł po uwzględnieniu dodatku 1000 plus. Gdyby nie limit zamrożenia cen prądu, byłoby to ponad 8700 zł. A przy całkowitym zamrożeniu cen za MWh płacilibyśmy 4620 zł, czyli o blisko 40% mniej.

Czy 1000 zł wystarczy na pokrycie podwyżek ogrzewania prądem?

Jak widać, kwota dodatku 1000-1500 zł to zdecydowanie za mało biorąc pod uwagę gigantyczne podwyżki cen energii elektrycznej. Dla wielu gospodarstw domowych oznacza to dramatyczny wzrost kosztów utrzymania, szczególnie w miesiącach grzewczych.

Być może rządowa tarcza antyinflacyjna i tak ratuje nas przed całkowitą katastrofą. Jednak patrząc na liczby, 1000 zł dodatku nie zrekompensuje wcale rosnących rachunków za prąd potrzebny do ogrzewania naszych domów.

Kied

Najczęstsze pytania

Dodatek 1000 zł przysługuje osobom, które ogrzewają domy lub mieszkania energią elektryczną. Warunkiem jest posiadanie zarejestrowanej elektrycznej instalacji grzewczej jako głównego źródła ciepła. Dotyczy to np. grzejników, promienników, mat i folii grzewczych oraz pomp ciepła. Nie dostaną go natomiast posiadacze paneli fotowoltaicznych.

Wysokość dodatku energetycznego jest zależna od rocznego zużycia prądu. Dla gospodarstw poniżej 5000 kWh rocznie wynosi on 1000 zł. Jeśli roczne zużycie przekracza 5000 kWh, dodatek wzrasta do 1500 zł.

Aby otrzymać dodatek 1000 plus, należy złożyć wniosek w swojej gminie. Będzie to możliwe w formie papierowej i elektronicznej w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Wypłata środków nastąpi do 31 marca 2023 r.

Kwota dodatku 1000-1500 zł tylko w niewielkim stopniu zrekompensuje gigantyczne podwyżki za energię elektryczną. Dla wielu oznacza to i tak drastyczny wzrost kosztów ogrzewania elektrycznego zimą.

Oficjalnym powodem jest założenie, że posiadacze paneli słonecznych i tak produkują tanią energię do ogrzewania domów. Eksperci kwestionują jednak słuszność takiego rozumowania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.