News

Termin rozprawy dotyczącej odblokowania środków z KPO ujawniony - szczegóły wewnątrz

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.12.20238 min.
Termin rozprawy dotyczącej odblokowania środków z KPO ujawniony - szczegóły wewnątrz

Termin rozprawy dotyczącej odblokowania środków z KPO ujawniony - Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 6 grudnia posiedzenie, na którym ma rozpatrzyć wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To właśnie ta ustawa miała pozwolić Polsce na otrzymanie miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy.

Kluczowe wnioski:
  • Nowelizacja ustawy o SN została uchwalona w celu wypełnienia kamieni milowych z KPO i odblokowania środków z UE, jednak prezydent skierował ją do TK zamiast podpisać.
  • TK wcześniej nie mógł zająć się tą sprawą z powodu buntu części sędziów i braku pełnego składu, ale po wyborach udało mu się zebrać.
  • Spór toczy się m.in. o przekazanie NSA kompetencji dyscyplinarnych wobec sędziów i możliwość przeprowadzania przez ten sąd testu niezawisłości.
  • Prezydent kwestionuje nadanie NSA tych uprawnień, uważając że narusza to jego konstytucyjne kompetencje dotyczące powoływania sędziów.
  • Wyrok TK w tej newralgicznej sprawie ma zapaść 6 grudnia i może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości środków z KPO.

Rozprawa TK w sprawie nowelizacji o SN

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na 6 grudnia. To właśnie ta nowelizacja miała pozwolić Polsce na spełnienie jednego z kamieni milowych zawartych w Krajowym Planie Odbudowy i tym samym odblokować setki miliardów złotych środków unijnych.

Nowelizacja została uchwalona przez Sejm w styczniu 2022 roku, jednak prezydent Andrzej Duda zamiast ją podpisać, skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Od tego czasu nie udało się rozpatrzyć wniosku prezydenta, ponieważ część sędziów TK buntowała się i bojkotowała posiedzenia.

Bunt sędziów uniemożliwiał zebranie pełnego składu TK

Z powodu braku pełnego składu Trybunału, który tworzy 11 sędziów, nie odbyły się majowe i czerwcowe rozprawy w tej newralgicznej sprawie. Część sędziów kwestionowała nawet mandat Julii Przyłębskiej do pełnienia funkcji prezes TK. Sytuacja zmieniła się po wyborach, gdy 21 listopada Trybunał po raz pierwszy zebrał się w pełnym składzie i rozpatrzył inny wniosek.

Teraz, po zakończeniu trwającego przez ponad pół roku impasu, 6 grudnia Trybunał zajmie się w końcu także wnioskiem prezydenta Dudy dotyczącym noweli o Sądzie Najwyższym. Posiedzeniu ma przewodniczyć Julia Przyłębska.

Termin posiedzenia ws. KPO wyznaczony

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o SN nabiera szczególnego znaczenia w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy – wcześniejsze nowelizacje miały pozwolić Polsce na spełnienie kamieni milowych z KPO i odblokowanie setek miliardów złotych z unijnego Funduszu Odbudowy.

Jednak prezydent Andrzej Duda nie zgodził się na wejście w życie nowych przepisów i skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Stało się to w lutym 2022 roku, a od tego czasu sprawa nie mogła zostać rozpatrzona z powodu opisanego wcześniej bojkotu ze strony części sędziów.

Teraz, po prawie roku oczekiwania, Trybunał wyznaczył w końcu termin rozpatrzenia tej kluczowej kwestii na 6 grudnia. To właśnie tego dnia zapadnie rozstrzygnięcie, czy nowe przepisy wejdą w życie, czy też staną się przedmiotem dalszego sporu politycznego i prawnego.

Nadchodzące posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości środków z KPO i relacji Polski z Komisją Europejską.

Czytaj więcej: Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Wniosek prezydenta Dudy do rozpatrzenia

Jak już wspomniano, rozpatrywany 6 grudnia wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył sam prezydent Andrzej Duda. Zakwestionował on zgodność z Konstytucją niektórych przepisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowym punktem spornym jest przekazanie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu kompetencji dyscyplinarnych wobec sędziów. Prezydent uważa, że narusza to jego konstytucyjne uprawnienia związane z powoływaniem sędziów. Ponadto Andrzej Duda kwestionuje możliwość przeprowadzania przez NSA tzw. testów niezawisłości sędziów.

Trybunał Konstytucyjny musi zatem rozstrzygnąć ten spór kompetencyjny i zdecydować, czy nowela spełnia wymogi konstytucyjne. Od tego zależy także dalszy los Krajowego Planu Odbudowy i miliardów euro dla Polski.

Kluczowe znaczenie testów niezawisłości sędziów

Jednym z kluczowych punktów sporu prezydenta z parlamentem jest kwestia możliwości przeprowadzania testów niezawisłości sędziów przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Testy takie miałyby badać spełnianie przez sędziów wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności ich powołania oraz postępowania po objęciu urzędu. Prezydent uważa jednak, że taka regulacja narusza jego konstytucyjną prerogatywę powoływania sędziów.

Rozstrzygnięcie tej kwestii przez Trybunał będzie miało ogromne znaczenie dla reformy sądownictwa i relacji Polski z Komisją Europejską w kontekście wypełniania kamieni milowych z KPO.

Pełny skład TK po wyborach znów zebrany

Termin rozprawy dotyczącej odblokowania środków z KPO ujawniony - szczegóły wewnątrz

Kluczową przeszkodą w rozpatrzeniu przez Trybunał Konstytucyjny wniosku prezydenta Dudy był przez długi czas brak pełnego, 11-osobowego składu sędziów. Sytuacja zmieniła się po jesiennych wyborach parlamentarnych.

21 listopada Trybunał zebrał się po raz pierwszy w pełnym składzie po wielu miesiącach przerwy spowodowanej buntem części sędziów. Tego dnia rozpatrzono inny wniosek, a już 6 grudnia przyjdzie pora na nowelizację o Sądzie Najwyższym.

Dzięki zakończeniu impasu i ponownemu zebraniu pełnego składu TK będzie mógł wydać orzeczenie w sprawie ustawy mającej kluczowe znaczenie dla Krajowego Planu Odbudowy. Nad posiedzeniem 6 grudnia ma przewodniczyć Julia Przyłębska.

Nowela miała odblokować miliardy z UE

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została pierwotnie przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w celu wypełnienia kamieni milowych postawionych Polsce przez Komisję Europejską w związku z KPO. Realizując postulaty Brukseli, miała umożliwić odblokowanie miliardów euro.

Sejm uchwalił nowelizację w ekspresowym tempie na początku 2022 roku. Jednak prezydent, zamiast ją podpisać, postanowił skierować nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego i sprawdzić, czy są zgodne z ustawą zasadniczą.

Teraz role się odwróciły i to TK będzie decydował o losach tej kluczowej dla funduszy europejskich regulacji. Jeśli Trybunał orzeknie, że nowela jest niekonstytucyjna, droga do KPO może okazać się jeszcze dłuższa.

Nowelizacja ustawy o SN Miała pozwolić Polsce na odblokowanie miliardów euro środków z KPO
Wniosek prezydenta Dudy Kwestionuje niektóre rozwiązania jako niezgodne z Konstytucją
Rozprawa TK 6 grudnia Trybunał zajmie się tą kluczową sprawą

Spór o test niezawisłości sędziów w NSA

Sednem sporu prezydenta z parlamentem w kwestii nowelizacji jest przekazanie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu kompetencji dyscyplinarnych wobec sędziów. Andrzej Duda uważa, że narusza to jego konstytucyjną prerogatywę powoływania sędziów.

Dodatkowo prezydent kwestionuje wprowadzenie instytucji testu niezawisłości i bezstronności sędziów, który NSA miałby przeprowadzać z uwzględnieniem okoliczności powołania sędziego i jego postępowania po objęciu urzędu.

Ten spór kompetencyjny musi rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny. Swoją opinię w tej sprawie przedstawi 6 grudnia. Jeśli TK przyzna rację prezydentowi, losy noweli i miliardów z KPO staną pod znakiem zapytania.

Kontrowersje wokół niezawisłości sędziów

Możliwość badania przez NSA niezawisłości sędziów z uwzględnieniem okoliczności ich powołania budzi ogromne kontrowersje. Krytycy tego rozwiązania argumentują, że narusza to konstytucyjną zasadę nieusuwalności sędziów.

Z kolei zwolennicy takich testów twierdzą, że pozwolą one oczyścić sądownictwo z sędziów, którzy nie gwarantują niezawisłości, bezstronności i apolityczności. Spór ten musi rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny.

Od jego decyzji zależy nie tylko kwestia dyscyplinowania sędziów, ale też szerszy spór o reformę wymiaru sprawiedliwości i relacji Polski z Unią Europejską w kontekście środków z KPO.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię zbliżającej się rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jest to niezwykle istotna sprawa, bowiem od jej rozstrzygnięcia zależy przyszłość środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

Przedstawiłem genezę tej nowelizacji, która została przygotowana, aby wypełnić kamienie milowe z KPO i odblokować unijne fundusze. Mimo że Sejm błyskawicznie ją przyjął, prezydent postanowił skierować nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego i sprawdzić ich zgodność z Konstytucją.

Następnie wyjaśniłem, jakie były przyczyny przeciągającego się rozpatrywania tej sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Okazało się, że powodem był bunt części sędziów, którzy przez wiele miesięcy blokowali możliwość zebrania pełnego składu TK.

Na koniec omówiłem najważniejsze punkty sporu prezydenta z parlamentem dotyczącego noweli i wytłumaczyłem, jakie znaczenie dla praworządności oraz funduszy europejskich może mieć planowana na 6 grudnia rozprawa Trybunału w tej fundamentalnej kwestii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.