News

Tłumy żegnają kultową fabrykę porcelany. Talerze za 3 zł.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak19.02.20247 min.
Tłumy żegnają kultową fabrykę porcelany. Talerze za 3 zł.

Tłumy żegnają kultową fabrykę porcelany "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, która po 160 latach działalności ogłosiła upadłość. Jednocześnie ruszyła gigantyczna wyprzedaż produktów z rabatami sięgającymi 70%. Zainteresowanie jest ogromne - przed fabryką ustawiają się długie kolejki chętnych, by upolować porcelanę w promocyjnych cenach. Niektóre talerze i filiżanki można kupić już za 3 złote. To prawdopodobnie ostatnia okazja, by zdobyć produkty z kultowej dolnośląskiej manufaktury z tak dużymi przecenami.

Upada kultowa fabryka porcelany

Kultowa fabryka porcelany "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej, działająca nieprzerwanie od 160 lat, ogłosiła niedawno upadłość. To koniec pewnej epoki i wielkiego rozdziału w historii polskiego przemysłu ceramicznego. Fabryka powstała w 1860 roku w dogodnej lokalizacji, z dobrym dostępem do surowców i linii kolejowych. Przez dekady produkowała wysokiej jakości porcelanę, zdobywając uznanie i popularność w całym kraju. Niestety, na przestrzeni ostatnich 20 lat zakład borykał się z rosnącymi problemami finansowymi, które jeszcze pogłębiła pandemia COVID-19.

Pomimo szeregu prób ratowania fabryki, m.in. przez sprzedaż w 2022 roku prywatnemu inwestorowi, sytuacja stale się pogarszała. Ostatecznie to gwałtowny wzrost cen gazu zadłużonej fabryce do reszty uniemożliwił dalsze funkcjonowanie. Z 480 osób zatrudnionych pod koniec 2023 roku pozostało już tylko 181, a teraz także i oni stracą pracę. Likwidacja "Karoliny" to smutny koniec pewnej epoki oraz ogromna strata dla lokalnej społeczności i polskiego dziedzictwa ceramicznego.

Nadzieja na nowego inwestora

Choć sytuacja jest dramatyczna, w Jaworzynie Śląskiej wciąż tli się nadzieja, że znajdzie się nowy inwestor gotowy wskrzesić fabrykę i kontynuować jej wieloletnie tradycje. Nie brakuje głosów, że byłaby ogromna szkoda, aby tak zasłużony i kultowy zakład całkowicie zniknął z mapy polskiego przemysłu. Czy uda się znaleźć odważnego przedsiębiorcę, gotowego podjąć to wyzwanie? Czas pokaże.

Wyprzedaż porcelany z fabryki "Karolina"

Wraz z ogłoszeniem upadłości, fabryka "Karolina" rozpoczęła gigantyczną wyprzedaż swoich produktów, udzielając rabatów od 30 do 70%. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania - serwery sklepu internetowego nie wytrzymały naporu chętnych. W związku z tym zdecydowano się na stacjonarną wyprzedaż.

Przed bramą fabryki codziennie od rana do wieczora ustawiają się długie kolejki. Przyciągają one rzesze miłośników porcelany z całego Dolnego Śląska, chcących upolować produkty kultowego zakładu w promocyjnych cenach. Wiedzą oni bowiem, że to prawdopodobnie ostatnia okazja, by tanio nabyć oryginalną porcelanę z 160-letniej jaworzyńskiej manufaktury.

Produkt Cena regularna Cena promocyjna
Filiżanka 35 zł 15 zł (-57%)
Talerz deserowy 55 zł 20 zł (-63%)
Dzbanek 120 zł 40 zł (-66%)

W ofercie wyprzedażowej znajdują się niemal wszystkie kategorie produktów sygnowanych marką "Karolina" - od zastaw stołowych, przez galanterię użytkową, po ozdoby i dekoracje. Najtańsze przedmioty można nabyć już za 3 zł! To prawdziwe "łowy" dla kolekcjonerów i miłośników porcelany.

Czytaj więcej: Jak uniknąć bankructwa - wskazówki dla firm poza Polską

Tłumy Polaków na wyprzedaży porcelany

O skali zainteresowania świadczą tłumy klientów oblegających codziennie halę wyprzedażową. Ustawiają się w gigantycznych kolejkach, a chętni muszą liczyć się z wielogodzinnym oczekiwaniem. Jak donosi "Gazeta Wrocławska", ochrona fabryki przepuszcza do środka pojedyncze grupy osób, by uniknąć zbytniego zatłoczenia.

Klienci wychodzą z siatkami i torbami wypełnionymi talerzami, filiżankami, wazonami ze znakiem rozpoznawczym "Karoliny". Niektórzy opróżniają wręcz całe półki z drobnymi ozdobami czy magnesami na lodówki, chcąc zachować pamiątkę po kultowej fabryce. Widok tych tłumów dowodzi, jak mocno zakorzeniła się ona w świadomości Dolnego Śląska i zyskała niezwykłą sympatię Polaków.

Klienci przyjeżdżają nie tylko z pobliskiego Wrocławia, ale także oddalonych zakątków regionu. Wielu deklaruje gotowość powtórzenia wizyty - dopóki porcelana nie zniknie z półek. Trudno się temu dziwić, skoro część produktów można nabyć za ułamek ich oryginalnej ceny. Wygląda więc na to, że popyt na wyprzedaży będzie się utrzymywał przez dłuższy czas.

"W tym roku na gwiazdkę dostanę porcelanę z prawdziwej fabryki!” – krzyknął z ekscytacją jeden z klientów „Karoliny” pakując siatki z talerzami i filiżankami zdobytymi na wyprzedaży.

Klienci wspierają upadającą fabrykę

Rzesze klientów przybywają nie tylko po okazyjne zakupy, ale także z myślą o wsparciu upadającej fabryki. Z każdym zakupionym produktem przyczyniają się przynajmniej częściowo do ratowania kultowej marki przed całkowitym upadkiem i pozwalają pracownikom na godne pożegnanie się z zakładem.

160-letnia tradycja produkcji porcelany

Tłumy żegnają kultową fabrykę porcelany. Talerze za 3 zł.

Historia fabryki "Karolina" jest ściśle związana ze 160-letnią tradycją produkcji porcelany w Jaworzynie Śląskiej i szerszym kontekstem rozwoju polskiego przemysłu ceramicznego. Manufaktura założona w 1860 roku szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków tej branży na ziemiach polskich pod zaborami.

W okresie PRL fabryka rozwijała się w błyskawicznym tempie, znacząco zwiększając produkcję i asortyment. Jej wyroby trafiały nie tylko na rynek wewnętrzny, ale także na eksport. Marka "Karolina" stała się rozpoznawalna i ceniona na całym świecie. Niestety, transformacja ustrojowa po 1989 roku i nowe realia gospodarcze znacząco nadwyrężyły kondycję zakładu.

Mimo wszelkich starań, fabryka nie była w stanie odzyskać swojej świetności sprzed dekad. Rosnące długi i malejące zyski zapowiadały jej nieuchronny koniec. Dziś jaworzyńska manufaktura na zawsze wpisuje się do historii polskiego przemysłu porcelanowego, którą znaczyła głębokim śladem przez ponad półtorej wieku.

Tani serwis stołowy z kultowej fabryki

W ofercie stacjonarnej wyprzedaży znalazły się wszystkie rodzaje produktów „Karoliny” – od drobnych bibelotów, przez galanterię użytkową, po naczynia stołowe.

  • Wazony, patery, solniczki - przecenione nawet o 70%!
  • Filiżanki, kubki, talerze - od 3 do 15 zł za sztukę
  • Zastawa stołowa - komplety od 50 zł

To ostatnia szansa, aby w promocyjnej cenie nabyć kompletny serwis stołowy - symbolem luksusu i dobrego gustu - z autentycznej fabryki porcelany. Dyrekcja zakładu zezwoliła na wykup całych partii towarów bezpośrednio z magazynu, więc oferta jest wyjątkowo szeroka.

Można upolować zarówno pojedyncze składniki wymarzonego zestawu na wyjątkowe okazje (święta, uroczystości rodzinne), ale też gotowe zestawy w eleganckich pudełkach - wszystko w cenach godnych outletu. To okazja, z której warto skorzystać zanim inni ją wykupią!

Ostatnia szansa na porcelanę z „Karoliny”

Ogłoszona wyprzedaż to z całą pewnością ostatnia okazja, by nabyć oryginalną porcelanę produkcji słynnej Fabryki Porcelany „Karolina”. Po latach problemów finansowych i zwolnieniach pracowników, zakład ostatecznie zakończył działalność z końcem 2023 roku.

Choć w Jaworzynie Śląskiej wciąż żywe są nadzieje, że znajdzie się inwestor i wznowi produkcję, na razie nic na to nie wskazuje. Tym realniejsze wydaje się, że oferowana podczas wyprzedaży porcelana z logiem kultowej wytwórni to ostatnie sztuki, jakie kiedykolwiek opuściły jej mury.

Dla koneserów oraz miłośników fabryki to prawdziwa okazja do zdobycia oryginalnych, unikatowych już produktów, na których widnieje magiczna nazwa „Karolina”. Jeśli zawsze marzyliście o kawałku jaworzyńskiej historii w swoich domach – teraz macie ku temu ostatnią szansę. Tym bardziej, że wiele przedmiotów można upolować za ułamek pierwotnych cen. Nie zwlekajcie zbyt długo!

Podsumowanie

Kultowa fabryka porcelany "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej po 160 latach nieprzerwanej działalności ogłosiła niedawno upadłość. Tłumy miłośników produktów zakładu oblegają halę, gdzie trwa gigantyczna wyprzedaż porcelany z rabatami sięgającymi 70%. To ostatnia okazja, by tanio nabyć oryginalną porcelanę z fabryki, w tym zastawy stołowe i talerze już od 3 złotych za sztukę.

Zamknięcie kultowego zakładu to smutny koniec pewnej epoki i wielkiej tradycji polskiego przemysłu ceramicznego. Miejmy nadzieję, że znajdzie się inwestor, gotów wskrzesić fabrykę, aby kontynuować jej ponad 160-letnią historię.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły