News

Transformacja Śląska dotknie 145 tys. osób. Kierunek jest jeden

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak12.12.20236 min.
Transformacja Śląska dotknie 145 tys. osób. Kierunek jest jeden

Transformacja Śląska dotknie 145 tys. osób, co wynika z danych zawartych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla tego województwa. Władze regionu zapewniają jednak, że wiedzą jak sobie poradzić z tym wyzwaniem i utrzymują, że kierunek dla Śląska jest jeden - zielony, nowoczesny i czysty. Plan przewiduje stworzenie nowych miejsc pracy zgodnych z trendami na rynku pracy, w zamian za te, które zostaną zlikwidowane. Kluczową rolę mają odgrywać urzędy pracy i współpraca z przedsiębiorcami.

Kluczowe wnioski:
  • Do 2030 roku zostanie zlikwidowanych ponad 145 tys. miejsc pracy na Śląsku
  • Władze deklarują stworzenie nowych miejsc pracy w zamian za likwidowane
  • Kluczowa ma być rola urzędów pracy i wsparcie dla poszukujących zatrudnienia
  • Plan zakłada zieloną transformację regionu - zgodną z trendami
  • Przewidziane jest przekwalifikowanie i przebranżowienie pracowników

Sytuacja gospodarcza Śląska

Śląsk od lat kojarzony jest przede wszystkim z rozwiniętym przemysłem górniczym. Powoduje to jednak pogarszanie się jakości powietrza w regionie, co stanowi ogromne wyzwanie. Według danych z Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, do 2030 roku w województwie śląskim zlikwidowanych zostanie ponad 35 tys. miejsc pracy związanych z górnictwem i przemysłem okołogórniczym.

Sytuacja gospodarcza Śląska, uwzględniająca strukturę zatrudnienia i infrastrukturę, niepokoi nie tylko mieszkańców regionu. Terytorialny Plan pokazuje też, przed jakimi wyzwaniami stoją setki tysięcy pracowników sektorów, których dotkną zmiany.

Likwidacja miejsc pracy do 2030 roku

Jak stwierdziła radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Alina Nowak, kierunek zmian dla Śląska powinien być nastawiony na rozwój gospodarki bardziej przyjaznej środowisku - czysty, nowoczesny i zielony Śląsk. Słowa te są odpowiedzią na dane z Terytorialnego Planu. Wynika z nich, że do 2030 roku zlikwidowanych zostanie ok. 36 tys. miejsc pracy w sektorach górniczych i okołogórniczych, a łącznie ten proces obejmie nawet 145 tys. stanowisk.

Władze województwa utrzymują jednak, że wiedzą jak transformować region i radzić sobie z tymi wyzwaniami. Plan zakłada powstawanie nowych miejsc pracy, które będą bardziej zgodne z trendami na współczesnym rynku.

Wsparcie dla poszukujących pracy

Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, działania w ramach projektów unijnych mają mieć charakter konsultacji społecznych i uwzględniać człowieka, jako najważniejszy element tych zmian. Kluczową rolę mają odgrywać urzędy pracy, wspierając proces tworzenia nowych miejsc pracy poprzez ukierunkowane działania, jak dokwalifikowanie, doszkolenie czy doposażenie stanowisk.

Jak tłumaczył dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Grzegorz Sikorski, miejsca pracy finalnie tworzą przedsiębiorcy, natomiast zadaniem urzędów i instytucji publicznych jest wspieranie tego procesu na każdym etapie.

Program jest tak skonstruowany, że na wszystkich etapach dojścia do zatrudnienia przyszli pracodawcy będą mieć niemal nieograniczony dostęp do takich środków

Jak dodają samorządowcy, wiele firm przestawia obecnie swoją działalność i profil produkcji. Pojawia się też problem z obsadzeniem nowopowstałych wolnych stanowisk pracy, co oznacza potrzebę szkoleń i wsparcia w przekwalifikowaniu się.

Czytaj więcej: Czy inwestycje w polskie akcje przynoszą większy zysk niż amerykańskie? Przyszłość hossy na GPW

Przekwalifikowanie i przebranżowienie

Transformacja gospodarcza Śląska będzie wymagała od wielu mieszkańców regionu zmiany swoich kwalifikacji i przebranżowienia. Sektor nowoczesnych usług i zaawansowanego przemysłu, który ma tu powstać, będzie potrzebował wykwalifikowanej kadry.

Dlatego kluczowym elementem jest przygotowanie odpowiednich szkoleń, zachęt i ułatwień w podnoszeniu kwalifikacji i zdobywaniu nowych umiejętności. Instytucje publiczne sygnalizują dużą otwartość na współpracę z przedsiębiorcami przy tworzeniu programów przekwalifikowania.

Obszary planowanych szkoleń
Energetyka odnawialna
Zaawansowany przemysł
Technologie IT
Nowoczesne usługi biznesowe

Współpraca z pracodawcami

Transformacja Śląska dotknie 145 tys. osób. Kierunek jest jeden

Władze województwa śląskiego podkreślają, że we wdrażaniu programów transformacji gospodarczej i tworzeniu nowych miejsc pracy kluczowa będzie ścisła współpraca z pracodawcami i przedsiębiorcami. To oni finalnie decydują o profilu działalności firm i kierunkach rozwoju.

Dlatego zapowiadane są liczne ułatwienia, zachęty inwestycyjne i szereg inicjatyw mających na celu przyciąganie innowacyjnego biznesu do regionu oraz wspomaganie już działających tu firm w transformacji. Śląsk ma szansę stać się atrakcyjnym miejscem dla nowoczesnej gospodarki.

Zielona transformacja regionu

Ogólny kierunek zmian zakłada budowanie gospodarki Śląska w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju i europejskiego Zielonego Ładu. Oznacza to m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, elektromobilność, technologie proekologiczne i obieg zamknięty.

Transformacja przyniesie poprawę jakości życia mieszkańców. Choć początkowo może oznaczać trudne wyzwania, to docelowo spowoduje unowocześnienie regionu, rozwój branż przyszłości i poprawę środowiska naturalnego.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem sytuację gospodarczą Śląska w kontekście planowanej transformacji regionu. Skupiłem się na danych mówiących o tym, że do 2030 roku zlikwidowanych zostanie ponad 145 tysięcy miejsc pracy związanych z górnictwem i przemysłem okołogórniczym. To ogromne wyzwanie dla całego województwa.

Przytoczyłem stanowisko władz regionu, które wprawdzie przyznają, że transformacja będzie trudna, ale zapewniają, że wiedzą jak sobie z nią poradzić. Kluczowe mają być działania urzędów pracy w zakresie wspierania przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy oraz przekwalifikowania i dokształcania osób poszukujących zatrudnienia.

Omówiłem również kwestię zmiany kwalifikacji przez dotychczasowych pracowników kopalń i sektorów okołogórniczych. Transformacja regionu będzie wymagała od wielu osób przebranżowienia się i zdobycia nowych umiejętności, aby móc podjąć pracę w planowanym tu nowoczesnym przemyśle i usługach.

Podkreśliłem, że kluczowe znaczenie w tym procesie będzie miała ścisła współpraca władz i instytucji publicznych z pracodawcami i biznesem. To właśnie przedsiębiorcy w największym stopniu zdecydują o powodzeniu planowanej zielonej transformacji całego regionu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły