News

Trzęsienie ziemi w Azotach. Tymczasowy prezes ogłosił STDMETHOD.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska19.02.20244 min.
Trzęsienie ziemi w Azotach. Tymczasowy prezes ogłosił STDMETHOD.

Trzęsienie ziemi w zarządzie Grupy Azoty doprowadziło do serii dymisji i nominacji. Rada nadzorcza odwołała prezesa Tomasza Hinca oraz kilku wiceprezesów, delegując tymczasowo na stanowisko prezesa Krzysztofa Kołodziejczyka. Wcześniej menadżerowie sami podali się do dymisji w spółkach zależnych, jak GA Polyolefins oraz Azoty Police. Zmiany te mają związek z problemami w realizacji strategicznych inwestycji Grupy Azoty, będącej największym krajowym konsumentem gazu.

Odwołanie prezesa Azotów Tomasza Hinca

Trzęsienie ziemi w zarządzie Grupy Azoty doprowadziło do serii zmian personalnych. Rada nadzorcza spółki zdecydowała o odwołaniu prezesa Tomasza Hinca oraz kilku wiceprezesów. Tomasz Hinc kierował Azotami od grudnia 2020 roku, wcześniej był wojewodą zachodniopomorskim oraz radnym Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzja o jego zwolnieniu zapadła na pierwszym posiedzeniu rady nadzorczej w nowym składzie, wyłonionym przez niedawne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdominowane przez przedstawicieli rządu. Jest to związane z roszadami personalnymi po przejęciu władzy przez nowy gabinet Donalda Tuska.

Wynagrodzenie byłego prezesa

Zgodnie z danymi za 2022 rok, Tomasz Hinc jako prezes Grupy Azoty zarobił prawie 2 miliony złotych. Na tę sumę złożyło się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1,1 mln zł, premia w wysokości 772 tys. zł oraz świadczenia rzeczowe takie jak mieszkanie i samochód służbowy.

Według raportu spółki, w razie zwolnienia członkom zarządu przysługuje odprawa w wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia stałego. Muszą też przestrzegać 6-miesięcznego zakazu konkurencji, za co otrzymują rekompensatę finansową.

Delegowanie Krzysztofa Kołodziejczyka na prezesa

Po odwołaniu Tomasza Hinca, rada nadzorcza delegowała ze swojego grona Krzysztofa Kołodziejczyka do tymczasowego pełnienia funkcji prezesa. Będzie on kierował Azotami przez maksymalnie 3 miesiące, do czasu wyłonienia nowego prezesa w konkursie.

Krzysztof Kołodziejczyk jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalizuje się w finansach. W latach 2022-2024 pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce Metrum Cryoflex. Wcześniej pracował dla takich firm jak: SICES Polska, Boryszew czy Polimex-Mostostal.

Czytaj więcej: Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie

Dymisje prezesów spółek zależnych

Zmiany kadrowe objęły również spółki zależne Azotów. 14 lutego ze stanowiska zrezygnował prezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" Mariusz Grab. Tego samego dnia rezygnacje złożyli także wiceprezes i członek rady nadzorczej spółki GA Polyolefins Grzegorz Kądzielawski oraz wiceprezes ds. operacyjnych Marek Wadowski.

Kłopoty z budową fabryki GA Polyolefins

GA Polyolefins realizuje obecnie największą inwestycję w polskiej branży chemicznej - budowę fabryki tworzyw sztucznych za 7 mld złotych. Choć zakład został otwarty w 2023 roku, to jego budowa wciąż trwa, a wykonawca z Korei Południowej wnioskował o wydłużenie terminu realizacji i zwiększenie wynagrodzenia.

Te problemy mogą mieć związek z serią dymisji w spółce. Nowe władze Grupy Azoty chcą wyjaśnić przyczyny opóźnień i dodatkowych kosztów tej prestiżowej inwestycji.

Azoty największym konsumentem gazu w Polsce

Trzęsienie ziemi w Azotach. Tymczasowy prezes ogłosił STDMETHOD.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i drugim co do wielkości w Unii Europejskiej. Jest również liczącym się graczem na rynku tworzyw sztucznych i chemikaliów. Kluczowym surowcem w produkcji Azotów jest gaz ziemny, którego spółka zużywa najwięcej w kraju.

Wysokie ceny gazu w ostatnich miesiącach mocno uderzyły w rentowność Azotów, co mogło przyczynić się do decyzji o zmianach w zarządzie.

Nowe władze spółki będą musiały poradzić sobie z wyzwaniem utrzymania konkurencyjności i stabilności finansowej Grupy Azoty przy rosnących kosztach gazu. Umiejętne zarządzanie tym kluczowym obszarem może zadecydować o przyszłych wynikach chemicznego giganta.

Podsumowanie

Trzęsienie ziemi w Grupie Azoty zaowocowało falą zmian personalnych. Rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa Tomasza Hinca i kilku wiceprezesów, delegując tymczasowo na funkcję prezesa Krzysztofa Kołodziejczyka. Wcześniej prezesi spółek zależnych, takich jak GA Polyolefins i Azoty Police, sami złożyli rezygnacje.

Te roszady w zarządzie największego producenta nawozów w Polsce mają związek z problemami przy realizacji strategicznych inwestycji Grupy Azoty, będącej kluczowym odbiorcą gazu ziemnego w kraju. Nowi menadżerowie będą musieli poradzić sobie z wyzwaniem utrzymania rentowności i konkurencyjności chemicznego giganta.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły