News

Turcja w gospodarczej pułapce: Inflacja nie ustępuje mimo rekordowych podwyżek stóp

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak04.12.20235 min.
Turcja w gospodarczej pułapce: Inflacja nie ustępuje mimo rekordowych podwyżek stóp

Inflacja w Turcji osiąga rekordowe poziomy, mimo że bank centralny drastycznie podnosi stopy procentowe. Ceny wciąż rosną, a inflacja przekroczyła 61 proc. w ujęciu rocznym i nie odpuszcza.

Kluczowe wnioski:
  • Mimo podwyżek stóp procentowych o 31,5 pkt proc. od czerwca, inflacja wciąż rośnie i sięgnęła 61,98 proc. w listopadzie.
  • Najmniej drożeją mieszkania (38 proc.), a najszybciej rosną ceny w restauracjach i hotelach (93 proc.).
  • Decyzje banku centralnego zaczną wpływać na gospodarkę dopiero za kilka kwartałów.
  • Inflacja jest obecnie o połowę wyższa niż w czerwcu, gdy wyniosła 38,2 proc.
  • Mocno drożeje żywność - jej ceny wzrosły o 67 proc. rok do roku.

Inflacja w Turcji osiąga rekordowe poziomy

Jak wynika z najnowszych danych Tureckiego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka w Turcji w listopadzie wzrosła do 61,98 proc. w ujęciu rocznym. To oznacza, że tempo wzrostu cen jest jeszcze wyższe niż w październiku, kiedy inflacja sięgnęła 61,4 proc. rdr. Mimo drastycznych działań banku centralnego, który od czerwca zdecydował się aż 8-krotnie podnieść stopy procentowe, inflacja wciąż przyspiesza i bije kolejne rekordy.

Obecnie główna stopa referencyjna w Turcji wynosi już 40 proc. To efekt podwyżek o łącznie 31,5 pkt. proc. w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Pomimo tak radykalnych działań ze strony banku centralnego, inflacja nie tylko nie hamuje, ale wręcz przyspiesza. Widać wyraźnie, że polityka monetarna na razie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Inflacja dwukrotnie wyższa niż na początku lata

Aby lepiej zobrazować skalę problemu, warto cofnąć się do sytuacji sprzed kilku miesięcy. Na początku czerwca inflacja w Turcji była ponad dwukrotnie niższa i sięgała "zaledwie" 38,2 proc. rdr. Od tego czasu tempo wzrostu cen gwałtownie przyspieszyło.

Powodem eskalacji inflacji była zmiana na czele banku centralnego Turcji. Nowa prezes instytucji zdecydowała się na serię radykalnych podwyżek stóp procentowych. Jak widać, na razie ten ruch nie przyniósł efektów w postaci hamowania wzrostu cen.

Mimo podwyżek stóp procentowych ceny wciąż rosną

Inflacja w Turcji ma charakter uporczywy i mimo zacieśniania polityki pieniężnej wciąż utrzymuje wysokie tempo wzrostu. W listopadzie średni poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększył się o 3,28 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost aż o 61,98 proc.

Ekonomiści spodziewali się wprawdzie delikatnego wyhamowania inflacji w listopadzie, jednak ich prognozy się nie sprawdziły. Wręcz przeciwnie - inflacja okazała się jeszcze wyższa niż przed miesiącem i notuje kolejne rekordy.

Wskaźnik inflacji w Turcji Wartość (rdr)
Październik 2022 61,4%
Listopad 2022 61,98%

Żywność znacząco drożeje

Jeśli spojrzeć na poszczególne kategorie dóbr, najmocniej drożeje żywność. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 67 proc. licząc rok do roku. To znaczący wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

Wysoką inflację odnotowano również w segmencie restauracji i hoteli, gdzie ceny poszły w górę o 93 proc. rdr. Wbrew pozorom, najmniej podrożały mieszkania, choć i w tej kategorii odnotowano 38-procentowy wzrost.

Czytaj więcej: Jak dużo pieniędzy potrzebują millenialsi do szczęścia? Odpowiedź noblisty zdumie!

Wpływ decyzji banku centralnego na gospodarkę widoczny dopiero za kilka kwartałów

Ekonomiści podkreślają, że działania banku centralnego zaczynają realnie wpływać na gospodarkę z opóźnieniem 5-6 kwartałów. W tym kontekście rekordowe podwyżki stóp procentowych w Turcji mogą jeszcze nie przynosić wymiernych rezultatów w postaci niższej inflacji.

Jednak biorąc pod uwagę skalę zacieśnienia polityki pieniężnej, w kolejnych miesiącach powinno dać się zaobserwować stopniowe wyhamowywanie wzrostu cen. Pytanie tylko, czy ta tendencja utrzyma się na dłużej, czy inflacja znów zaskoczy i ponownie przyspieszy.

Inflacja w Turcji osiągnęła już tak wysoki pułap, że stała się realnym zagrożeniem dla stabilności całej gospodarki. Bez poważnych reform strukturalnych trudno będzie ją powstrzymać.

Podsumowując, sytuacja gospodarcza Turcji jest bardzo trudna. Kraj zmaga się z uporczywą inflacją, która mimo bezprecedensowych działań banku centralnego wciąż bije kolejne rekordy. Na razie nie widać perspektyw szybkiej poprawy, choć z drugiej strony działania władz monetarnych mogą przynieść rezultaty z pewnym opóźnieniem. Bez wątpienia Turcję czeka jednak trudny okres walki z galopującymi cenami.

Podsumowanie

Turcja w gospodarczej pułapce: Inflacja nie ustępuje mimo rekordowych podwyżek stóp

W powyższym artykule przyjrzałem się bardzo niepokojącej sytuacji gospodarczej w Turcji. Kraj ten od miesięcy zmaga się z galopującą inflacją, która mimo zdecydowanych działań banku centralnego wciąż bije kolejne rekordy. W listopadzie osiągnęła aż 61,98 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza wzrost o 3,28 proc. mdm. To alarmujące dane.

Przypomnijmy - jeszcze na początku lata, w czerwcu, inflacja w Turcji była dwukrotnie niższa i wynosiła "zaledwie" 38,2 proc. rdr. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu cen jednak gwałtownie przyspieszyło. A przecież w międzyczasie bank centralny aż 8-krotnie podniósł stopy procentowe, z 8,5 proc. aż do 40 proc. To rekordowy poziom. Niestety, na razie te radykalne kroki nie odniosły skutku.

Jak podkreślają ekonomiści, wpływ decyzji banku centralnego na realną gospodarkę jest widoczny z opóźnieniem nawet 5-6 kwartałów. Być może zatem za jakiś czas przyniosą rezultat tak drastyczne podwyżki stóp procentowych w Turcji. Na razie jednak inflacja nie tylko nie hamuje, ale wręcz przyspiesza. To bardzo niepokojąca sytuacja.

Podsumowując, Turcję czeka wyjątkowo trudny okres walki z galopującymi cenami. Kraj pogrążył się w gospodarczej pułapce inflacyjnej, z której niełatwo będzie się wydostać. Żeby powstrzymać inflację, potrzebne będą poważne reformy całej gospodarki. Inaczej stabilizecja cen może okazać się niemożliwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
  3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły