Wspólne inwestycje w zbrojeniówkę były jednym z głównych tematów rozmów premiera Polski Donalda Tuska z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas niedawnej wizyty w Kijowie. Szef polskiego rządu zadeklarował gotowość do zwiększania możliwości obronnych Ukrainy, Polski i Europy poprzez inwestowanie w firmy produkujące broń i amunicję. Obaj przywódcy omówili też kwestie współpracy energetycznej, rozwiązywania problemów na granicy polsko-ukraińskiej oraz udziału Polski w odbudowie Ukrainy po wojnie.
Omówienie głównych tematów rozmów
Wspólne inwestycje w zbrojeniówkę były jednym z kluczowych tematów rozmów premiera Polski Donalda Tuska z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szef polskiego rządu zadeklarował gotowość do zwiększania możliwości obronnych Ukrainy, Polski i całej Europy poprzez inwestowanie we wspólne przedsięwzięcia zbrojeniowe.
Donald Tusk zapowiedział, że Polska będzie wspierać Ukrainę sprzętem i ekwipunkiem wojskowym. Oba kraje będą również wspólnie poszukiwać finansowania dla tych działań. Premier zaznaczył, że Polska nie będzie unikać zasad komercyjnych przy dostawach uzbrojenia dla Ukrainy.
Wspieranie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski omówili plany wspólnych inwestycji w ukraińskie zakłady zbrojeniowe. Dzięki temu będzie można zwiększyć produkcję broni i amunicji kluczowej z punktu widzenia obronności Ukrainy. Poprzez uruchomienie dodatkowych mocy produkcyjnych ten kraj będzie mógł skuteczniej przeciwstawiać się rosyjskiej inwazji.
Inwestycje te pozwolą również wzmocnić potencjał obronny całej Europy wobec zagrożenia ze strony Rosji. Zdaniem Donalda Tuska, wszystkie kraje Unii Europejskiej i NATO powinny solidarnie współpracować w tym obszarze z myślą o przyszłości.
Rozwiązywanie problemów na granicy polsko-ukraińskiej
Kolejnym istotnym tematem rozmów była sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy, która w ostatnim czasie uległa pogorszeniu. Chodzi tu zwłaszcza o protesty ukraińskich przewoźników, blokujących przejścia graniczne, a także o niekontrolowany import płodów rolnych z Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski zapewnił, że strona ukraińska rozumie powody tych napięć. Jednocześnie wezwał do pragmatycznego działania w celu jak najszybszego rozwiązania problemów. Prezydent Ukrainy podkreślił, że kwestie sporne powinny być omawiane bezpośrednio przez rządy obu państw.
Przywrócenie płynności ruchu towarowego
Zarówno Donald Tusk, jak i Wołodymyr Zełenski zgodzili się, że należy jak najszybciej przywrócić płynność ruchu towarowego na polsko-ukraińskiej granicy. Jest to kluczowe z punktu widzenia interesów gospodarczych obu stron. Utrzymywanie blokad grozi poważnymi stratami po obu stronach granicy.
Szefowie rządów Polski i Ukrainy porozumieli się w sprawie pilnych rozmów na szczeblu ministerialnym. Celem jest znalezienie rozwiązania dotyczącego protestów przewoźników i kwestii importu produktów rolnych jeszcze przed nadejściem mrozów.
Czytaj więcej: Spadek cen gazu w Polsce - co się dzieje?
Współpraca energetyczna Polski i Ukrainy
Współpraca energetyczna była kolejnym istotnym punktem agendy rozmów premiera Tuska z prezydentem Zełenskim. Obaj przywódcy zgodzili się, że rozwój tej płaszczyzny współpracy leży w żywotnym interesie Polski, Ukrainy i całej Europy.
Nie ma nic ważniejszego dla obu narodów i całej Europy, by wykorzystać w pełni potencjał energetyczny, tak by można było stworzyć odpowiednią infrastrukturę energetyczną.
- powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wspólne projekty infrastrukturalne
Polska i Ukraina omówiły perspektywy realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne obu krajów i zacieśnią ich współpracę w tym obszarze. Chodzi przede wszystkim o interkonektory gazowe i ropociągi, którymi surowce energetyczne z Ukrainy będą transportowane na rynek UE.
Projekt | Charakterystyka |
Interkonektor gazowy Hermanowice-Bilche Volytsia | Ma połączyć systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Ukrainy |
Naftoport | Terminal do odbioru ropy naftowej drogą morską w porcie Płock |
Tego typu przedsięwzięcia infrastrukturalne pozwolą w przyszłości dywersyfikować dostawy surowców energetycznych do Polski i UE z pominięciem Rosji. Będzie to kluczowe z punktu widzenia uniezależnienia się od rosyjskich surowców.
Ustanowienie pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy
Podczas wizyty w Kijowie Donald Tusk zapowiedział, że polski rząd ustanowi specjalne stanowisko pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy. Funkcję tę ma objąć Paweł Kowal - polityk partii rządzącej.
Jak podkreślił premier Tusk, Polska zamierza bardzo aktywnie zaangażować się nie tylko we wsparcie Ukrainy w trakcie trwającej wojny, ale również później - w proces odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych.
Polskie firmy na rynku ukraińskim
Ustanowienie pełnomocnika ds. rekonstrukcji oznacza, że Polska systemowo podejdzie do tego procesu. Rząd będzie wspierał polskie firmy zainteresowane wejściem na rynek ukraiński i udziałem w projektach odbudowy infrastruktury.
Dla polskiej gospodarki otwiera to nowe możliwości ekspansji i realizacji kontraktów po zakończeniu działań wojennych u naszego wschodniego sąsiada.
Wsparcie Ukrainy zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu, leży w żywotnym interesie bezpieczeństwa całej Europy Środkowo-Wschodniej. Im szybciej Ukraina się podniesie z kolan, tym lepiej dla całego regionu. Stąd aktywny udział Polski w tym procesie wydaje się jak najbardziej naturalny i pożądany.
Podsumowanie
W artykule omówiono główne tematy rozmów, jakie premier Polski Donald Tusk odbył ostatnio z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dotyczyły one przede wszystkim perspektyw zacieśnienia dwustronnej współpracy obronnej i gospodarczej.
Szefowie rządów Polski i Ukrainy porozumieli się co do zasadności podjęcia wspólnych inwestycji w zakłady zbrojeniowe. Celem jest zwiększenie możliwości produkcyjnych broni i amunicji kluczowych dla obronności Ukrainy i całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Rozmawiano także o problemach występujących obecnie na polsko-ukraińskiej granicy, gdzie od pewnego czasu mamy do czynienia m.in. z protestami ukraińskich przewoźników. Uzgodniono, że kwestie te zostaną pilnie omówione na szczeblu ministerialnym w celu jak najszybszego znalezienia rozwiązania.
W kontekście bezpieczeństwa energetycznego omówiono ponadto plany realizacji wspólnych inwestycji infrastrukturalnych, które wzmocnią niezależność Polski i Ukrainy od dostaw gazu z Rosji. Poruszono również kwestię zaangażowania Polski w powojenną odbudowę Ukrainy, co otwiera nowe możliwości dla polskich firm.