News

Tusk ma nową minister - zagadkowa decyzja, która zaskoczyła wszystkich

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak08.12.20235 min.
Tusk ma nową minister - zagadkowa decyzja, która zaskoczyła wszystkich

Donald Tusk ogłosił zaskakującą decyzję o utworzeniu nowego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku. Na czele resortu stanie prof. Marzena Czarnecka, ekspertka ds. energetyki i prawa. To nieoczekiwany ruch ze strony lidera PO, który w ten sposób chce wesprzeć transformację energetyczną regionu.

Kluczowe wnioski:
 • Donald Tusk zapowiedział powstanie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku.
 • Szefową resortu została prof. Marzena Czarnecka, specjalistka ds. energii.
 • Nowy resort ma nadzorować rozwój OZE i transformację regionu.
 • To zaskakująca decyzja lidera PO, która wywołała poruszenie.
 • Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie kompetencje obejmie nowy resort.

Tusk utworzy ministerstwo na Śląsku

Donald Tusk ogłosił zaskakującą decyzję o utworzeniu nowego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku. To nieoczekiwany ruch ze strony lidera PO, który w ten sposób chce wesprzeć transformację energetyczną regionu. Nowy resort będzie miał siedzibę w Katowicach i zajmie się kwestiami związanymi z rozwojem przemysłu w województwie śląskim.

Jak tłumaczył Donald Tusk, decyzje dotyczące Śląska powinny zapadać na Śląsku, a nie w oddaleniu od regionu. Dlatego powołanie ministerstwa na Śląsku ma ułatwić podejmowanie kluczowych decyzji odnośnie rozwoju gospodarczego tego obszaru.

Szefową resortu została prof. Marzena Czarnecka

Na czele nowego ministerstwa stanie prof. Marzena Czarnecka, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest ona specjalistką ds. energii i prawa, ma też doświadczenie we współpracy z zagranicznymi ośrodkami akademickimi. W przeszłości reprezentowała klientów z branży energetycznej.

Prof. Czarnecka jest autorką ponad 50 publikacji dotyczących prawa energetycznego. Jej bogate kompetencje w tym obszarze będą przydatne w pracy na czele nowego ministerstwa. Resort będzie bowiem odpowiadał m.in. za nadzór nad transformacją energetyczną regionu.

Nowe ministerstwo zajmie się OZE i transformacją Śląska

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie konkretne kompetencje obejmie nowy resort. Jednak z informacji podanej przez Donalda Tuska wynika, że ministerstwo będzie odpowiedzialne za nadzór nad rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE) na Śląsku. Ponadto zajmie się ono procesem transformacji energetycznej regionu.

W programie wyborczym Platformy Obywatelskiej znalazło się wiele obietnic związanych z rozwojem OZE i ograniczeniem emisji CO2. Nowy resort na Śląsku będzie miał za zadanie realizację tych planów w odniesieniu do woj. śląskiego.

Ostatni rok pokazał, że wydobywanie polskiego węgla nie jest problemem, tylko import węgla, który bardziej przypominał błoto i muł. Chcemy wydobywać polski węgiel i nie jest to w sprzeczności z marzeniami o Śląsku "zielonym" – stwierdził Donald Tusk.

Przygotuje plan odejścia od węgla

Kolejnym zadaniem nowego ministerstwa będzie przygotowanie planu stopniowego odchodzenia od węgla na Śląsku. Jak zaznaczył lider PO, rozwój OZE nie musi oznaczać natychmiastowej rezygnacji z wydobycia i wykorzystania węgla. Jednak w perspektywie kilkunastu lat region będzie musiał przejść transformację w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii.

Dlatego ministerstwo opracuje harmonogram odchodzenia od węgla, który będzie uwzględniał tempo rozwoju alternatywnych źródeł energii i możliwości finansowe na inwestycje. To kluczowe dla płynnej transformacji gospodarczej Śląska bez negatywnych skutków społecznych.

Czytaj więcej: Kończy się era darmowych wizyt. Wenecja zaskakuje decyzją o opłatach dla turystów.

Kluczowe decyzje zapadną na miejscu

Jak podkreślał Donald Tusk, powołanie osobnego ministerstwa na Śląsku ma sprawić, że najważniejsze decyzje będą podejmowane na miejscu. Dotychczas wiele kwestii związanych z regionem było rozstrzyganych centralnie, co nie zawsze odpowiadało jego specyfice i potrzebom.

 • Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach pozwoli na szybsze reagowanie na wyzwania stojące przed Śląskiem.
 • Pozwoli lepiej dostosowywać działania do regionalnej charakterystyki i uwarunkowań.

Co więcej, resort będzie dysponował środkami z Krajowego Planu Odbudowy i nowej perspektywy budżetowej UE. Pieniądze te mają posłużyć wspieraniu zmian zachodzących na Śląsku, m.in. w zakresie transformacji energetycznej.

Kompetencje nowego ministerstwa Nadzór nad rozwojem OZE
Siedziba ministerstwa Katowice

Tusk: to historyczna szansa dla Śląska

Tusk ma nową minister - zagadkowa decyzja, która zaskoczyła wszystkich

Donald Tusk ocenił, że utworzenie Ministerstwa Przemysłu to historyczna szansa dla Śląska. Region od dziesięcioleci był motorem polskiej gospodarki, jednak wymaga restrukturyzacji, by sprostać wyzwaniom przyszłości.

Dzięki nowemu resortowi i napływowi unijnych funduszy Śląsk ma szansę stać się zielonym sercem Polski – zaznaczył lider PO. Przeprowadzenie transformacji energetycznej pozwoli mu zachować pozycję lidera, ale w oparciu o nowoczesną, zeroemisyjną gospodarkę.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem zapowiedź powstania nowego Ministerstwa Przemysłu na Śląsku. To zaskakująca decyzja podjęta przez Donalda Tuska, mająca wesprzeć transformację energetyczną regionu. Na czele resortu stanie prof. Marzena Czarnecka, ceniona specjalistka ds. energii i prawa.

Przedstawiłem, że nowe ministerstwo będzie odpowiedzialne za nadzór nad rozwojem odnawialnych źródeł energii na Śląsku. Ponadto przygotuje plan stopniowego odchodzenia od węgla, uwzględniając tempo rozwoju alternatywnych źródeł i możliwości finansowe.

Podkreśliłem, że umiejscowienie ministerstwa w Katowicach ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących Śląska na miejscu, a nie centralnie. Pozwoli to lepiej reagować na potrzeby i wyzwania regionu. Resort będzie też dysponował funduszami z UE na wsparcie zachodzących zmian.

Na koniec wspomniałem, że zdaniem Tuska to historyczna szansa dla Śląska. Dzięki transformacji energetycznej może on umocnić pozycję lidera, stając się zielonym sercem Polski opartej na nowoczesnej, zeroemisyjnej gospodarce.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 4

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.