News

Tusk ujawnił wielką obietnicę. Lewica stanowczo się sprzeciwia

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak14.05.20243 min.
Tusk ujawnił wielką obietnicę. Lewica stanowczo się sprzeciwia

Nowy program mieszkaniowy Donalda Tuska, "Mieszkanie na start", wzbudził ogromne kontrowersje. Lewica stanowczo sprzeciwia się kluczowemu elementowi planu, jakim jest kredyt 0 proc. Włodzimierz Czarzasty argumentuje, że taki mechanizm doprowadzi jedynie do wzrostu cen mieszkań, z czego skorzystają deweloperzy i banki, a nie młode pokolenie borykające się z brakiem własnego lokum.

Kontrowersyjny program "Mieszkanie na start" Tuska

Rząd premiera Donalda Tuska wprowadza nowy program mieszkaniowy "Mieszkanie na start", który ma zastąpić dotychczasowe rozwiązania takie jak Bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Głównym założeniem programu są dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego, których wysokość będzie uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Zgodnie z założeniami, gospodarstwa bez dzieci otrzymają dopłaty na poziomie 1,5 proc. rat, podczas gdy rodziny z trójką lub więcej dzieci będą mogły liczyć na całkowite umorzenie rat – tzw. kredyt 0 proc. Dodatkowo, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji spłaty części kredytów.

Projekt ma trafić do Sejmu pod koniec czerwca, jednak już na tym etapie budzi ogromne kontrowersje wśród partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Szczególnie ostro przeciwko propozycji kredytu 0 proc. występuje Lewica.

Lewica krytykuje kredyt 0 proc. jako obciążenie dla młodych

Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy, stanowczo skrytykował pomysł kredytu 0 proc. Jego zdaniem, taki mechanizm doprowadzi jedynie do wzrostu cen nieruchomości, a głównymi beneficjentami będą deweloperzy i banki, a nie młode pokolenie borykające się z brakiem własnego mieszkania.

"Kredyt 0 proc. podnosi koszty mieszkań. To nie jest zdanie Lewicy, tylko wszystkich specjalistów, którzy na budownictwie znają się o wiele lepiej ode mnie. To nie jest program kierowany do młodego pokolenia, któremu głównie brakuje mieszkań" – przekonywał Czarzasty w Radiu ZET.

Lider Lewicy zwrócił również uwagę na kwestię zdolności kredytowej młodych gospodarstw domowych. "Żeby był kredyt 0 proc., to ktoś musi mieć zdolność kredytową. Młode pokolenie w większości nie ma" – argumentował w rozgłośni.

Czytaj więcej: Donald Tusk premierem. Nowy rząd zaprzysiężony już oficjalnie

Spory w koalicji m.in. o składkę zdrowotną i CPK

Zdjęcie Tusk ujawnił wielką obietnicę. Lewica stanowczo się sprzeciwia

Kwestia kredytu 0 proc. to jednak nie jedyny temat sporny pomiędzy partiami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę. Wcześniejsze liczne spory dotyczyły m.in. kwestii składki zdrowotnej i przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

  • Składka zdrowotna – tu Lewica i Polska 2050 Szymona Hołowni oczekiwały powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania, zgodnie z "100 konkretami na 100 dni rządu" zapowiadanymi przez koalicję.
  • CPK – w tej sprawie Lewica opowiedziała się za kontynuacją projektu, jednak w zmienionej, "urealionej" formie.

Widać zatem, że przed nową większością parlamentarną czeka niemało wyzwań, aby pogodzić oczekiwania wszystkich partnerów koalicyjnych. Kluczowe będzie wypracowanie skutecznego porozumienia w kwestiach budzących najwięcej kontrowersji, takich jak właśnie propozycja kredytu 0 proc. w ramach programu "Mieszkanie na start".

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły