News

Tusk znalazł sposób na weto prezydenta. gdzie pójdą trzy miliardy złotych?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska27.12.20235 min.
Tusk znalazł sposób na weto prezydenta. gdzie pójdą trzy miliardy złotych?

Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy okołobudżetowej na rok 2024, premier Donald Tusk zaprezentował nowy projekt ustawy, w którym zapisano, że 3 miliardy złotych mają być przekazane na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą i leczenie chorób rzadkich. Jednocześnie weto spowodowało problemy finansowe TVP, więc rząd będzie szukał oszczędności w budżecie, by sfinansować restrukturyzację mediów publicznych. Premier zaapelował także, by prezydent nie zawetował nowego projektu ustawy.

Trzy miliardy na onkologię dziecięcą

Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy okołobudżetowej na rok 2024, rząd Donalda Tuska przygotował nowy projekt ustawy. Zgodnie z zapowiedzią premiera, w ustawie zapisano, że 3 miliardy złotych mają być przekazane z budżetu państwa na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą i leczenie chorób rzadkich. To odpowiedź na apel środowisk medycznych i rodziców chorych dzieci o pilne wsparcie tych newralgicznych obszarów ochrony zdrowia.

Jak podkreślił Donald Tusk, jeśli z tych 3 miliardów złotych zostaną jeszcze jakieś środki, mają one trafić na inne programy z zakresu onkologii i leczenia chorób cywilizacyjnych. W ten sposób premier chce zapewnić finansowanie kluczowych obszarów ochrony zdrowia, które przez lata były chronicznie niedoinwestowane.

Skąd pieniądze na onkologię dziecięcą?

Trzy miliardy złotych na onkologię dziecięcą mają pochodzić z emisji specjalnych obligacji Skarbu Państwa. Taki zapis znalazł się w nowym projekcie ustawy przedłożonym przez rząd po wetowaniu poprzedniego aktu prawnego przez prezydenta. Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by tym razem nie blokował ustawy i pozwolił na pilne wsparcie ochrony zdrowia.

Nowy projekt ustawy po wetowaniu poprzedniej

Rząd Donalda Tuska błyskawicznie zareagował na weto prezydenta i przedłożył nowy projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. Tym razem pieniądze na media publiczne nie zostały uwzględnione, za to wyraźnie wskazano, że 3 mld zł ma trafić na rozwój opieki zdrowotnej dla dzieci.

Premier liczy, że tym razem prezydent Andrzej Duda nie będzie blokował ustawy i pozwoli na pilne wsparcie takich obszarów jak onkologia dziecięca. Zdaniem Tuska, zdrowie i życie chorych dzieci nie powinno być przedmiotem politycznych gier i sporów.

Czytaj więcej: Czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę? Możliwości wykorzystania AI w medycynie i administracji

Skutki weta dla TVP i mediów publicznych

Zawetowanie przez prezydenta zapisów o 3 mld zł dla mediów publicznych oznacza poważne problemy finansowe dla TVP i Polskiego Radia. Jak stwierdził premier Donald Tusk, brak tych pieniędzy "kasuje finansowanie" telewizji.

Oznacza to, że minister kultury będzie musiał podjąć trudne decyzje dotyczące restrukturyzacji i cięć kosztów w mediach publicznych. Zdaniem premiera, TVP w obecnej formie, z gigantycznymi zarobkami i przerostem etatów, stała się swoistym "Bizancjum".

Restrukturyzacja mediów ze środków rezerwy

Tusk znalazł sposób na weto prezydenta. gdzie pójdą trzy miliardy złotych?

W związku z problemami finansowymi mediów publicznych po wetowaniu dotacji 3 mld zł, rząd chce przeznaczyć na ich restrukturyzację środki z rezerwy budżetowej. Jak stwierdził premier Tusk, pieniądze na sprzątanie "stajni Augiasza" w TVP i cięcia kosztów już zabezpieczył poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego.

Donald Tusk zapowiedział, że transformacja mediów publicznych będzie polegała na racjonalnych, menadżerskich decyzjach, które mają uzdrowić ich finanse. Chodzi m.in. o redukcję etatów i cięcie gigantycznych pensji.

Poszukiwanie oszczędności w budżecie państwa

W związku z koniecznością znalezienia pieniędzy na wsparcie ochrony zdrowia i restrukturyzację mediów publicznych, rząd Donalda Tuska zapowiedział przegląd wydatków budżetowych pod kątem możliwych oszczędności.

Będziemy w sferze budżetowej szukali oszczędności na instytucjach i być może administracji - oznajmił premier.

Analiza budżetu ma objąć zwłaszcza instytucje państwowe. Być może cięcia obejmą również część administracji. Wszystko po to, by znaleźć dodatkowe środki na ochronę zdrowia i reformę mediów publicznych.

Apel premiera o nie weto nowego projektu

Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by tym razem nie wetował przedłożonego przez rząd nowego projektu ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. W ustawie wyraźnie wskazano, że 3 mld zł ma być przeznaczone na leczenie dzieci.

Zdaniem premiera, zawetowanie ustawy i pozbawienie najbardziej potrzebujących pacjentów należnego im wsparcia byłoby nie do zaakceptowania. Dlatego liczy, że tym razem głos rozsądku i troska o życie i zdrowie dzieci zwyciężą nad polityką.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię trzech miliardów złotych, które rząd Donalda Tuska chce przeznaczyć na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą i leczenie chorób rzadkich. Pieniądze te miałyby pochodzić z budżetu państwa, po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował poprzednią ustawę okołobudżetową. Przedstawiłem argumenty premiera za pilnym wsparciem ochrony zdrowia i apel do prezydenta, by nie blokował tym razem ustawy.

Omówiłem również skutki zawetowania przez prezydenta zapisów przeznaczających 3 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Pieniądze na restrukturyzację i cięcia kosztów w mediach publicznych mają pochodzić z rezerwy budżetowej. Rząd deklaruje poszukiwanie oszczędności w administracji i instytucjach państwowych.

Przedstawiłem zawartość nowego projektu ustawy okołobudżetowej, przygotowanego przez rząd w reakcji na weto prezydenta. Tym razem środki na media publiczne nie zostały uwzględnione. Liczę, że dokładnie i ciekawie omówiłem najważniejsze kwestie związane z losami 3 mld zł w budżecie państwa.

W podsumowaniu apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy w imieniu wszystkich Polaków, by tym razem nie blokował ustawy i pozwolił na wsparcie leczenia chorych dzieci. Ich życie i zdrowie nie powinno być przedmiotem politycznych sporów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły