Ułaskawieni z mocą: prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję o ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia za działania operacyjne podczas tzw. afery gruntowej. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsze ułaskawienie z 2015 roku było skuteczne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Duda zaapelował o natychmiastowe wykonanie postanowienia i wypuszczenie Kamińskiego i Wąsika.
Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika
Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję o ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia za działania operacyjne podczas tzw. afery gruntowej. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsze ułaskawienie z 2015 roku było skuteczne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Duda zaznaczył, że ułaskawienie zostało wydane i ma pełną moc prawną. Jednocześnie zaapelował o natychmiastowe wykonanie tego postanowienia i wypuszczenie Kamińskiego i Wąsika z aresztu.
Reakcje i opinie
Decyzja prezydenta wywołała falę komentarzy zarówno ze strony zwolenników, jak i przeciwników ułaskawienia. Zwolennicy podkreślali, że prezydent ma pełne prawo do takiego kroku, a przeciwnicy argumentowali, że jest to przejaw nepotyzmu i próba uniknięcia kary przez wpływowych polityków.
Ministrowie prowadzą strajk głodowy
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik rozpoczęli strajk głodowy w proteście przeciwko ich uwięzieniu po wyroku sądu z 20 grudnia 2023 roku. Kamiński trafił nawet do szpitala w wyniku pogorszenia stanu zdrowia. Prezydent w swoim wystąpieniu powołał się na argumenty humanitarne i stan zdrowia Kamińskiego, uzasadniając decyzję o ułaskawieniu.
Strajk głodowy ministrów spotkał się z mieszanymi reakcjami - część osób uznała to za akt desperacji i próbę wymuszenia ułaskawienia, ale nie brakowało też głosów wsparcia dla protestujących polityków.
Przebieg wydarzeń
20 grudnia 2023 roku zapadł wyrok skazujący Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia. Kilka dni później rozpoczęli oni głodówkę, a 23 stycznia 2024 prezydent ogłosił decyzję o ułaskawieniu. Cała sekwencja zdarzeń rozgrywała się bardzo szybko i wywołała gorącą debatę publiczną.
Czytaj więcej: Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce
Prezydent apeluje o wykonanie łaski
Prezydent Duda nie tylko formalnie ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, ale także zaapelował do organów państwa o jak najszybsze wykonanie tej decyzji i wypuszczenie uwięzionych polityków. Duda odsyła dokumenty ułaskawienia do Ministerstwa Sprawiedliwości i liczy na współpracę Adama Bodnara - Rzecznika Praw Obywatelskich.
Chcę powiedzieć, że ułaskawienie zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Z całą mocą. Apeluję o natychmiastowe procedowanie sprawy dalej – o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta - ogłosił Andrzej Duda.
Prezydent przekonuje, że jego decyzja jest ostateczna i prawomocna, dlatego oczekuje teraz szybkiej reakcji organów państwa, które powinny zwolnić ułaskawionych więźniów politycznych. Tak stanowcze sformułowanie apelu świadczy o determinacji prezydenta.
Akta trafiły do prezydenta we wtorek
23 stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie akta sprawy Kamińskiego i Wąsika, w ramach formalnego postępowania ułaskawieniowego. Do akt dołączono wniosek prokuratury o nieskorzystanie z prawa łaski.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło jednak wyraźnie w oświadczeniu, że opinia Prokuratora Generalnego ma charakter niewiążący i prezydent może ją zwyczajnie zignorować, co też uczynił ogłaszając ułaskawienie.
23 stycznia 2024 r. | przekazanie akt prezydentowi |
wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski | opinia niewiążąca |
Wyrok z 20 grudnia był finałem postępowania
Grudniowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, skazujący Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia, był już finałem wieloletniego procesu sądowego w tzw. aferze gruntowej. Oskarżeni zostali uznani winnymi przekroczenia uprawnień i popełnienia przestępstw podczas operacji CBA w 2007 roku.
- marzec 2015 r. - wyrok 3 lat więzienia w sądzie I instancji
- listopad 2015 r. - ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę
- grudzień 2023 r. - wyrok 2 lat więzienia w sądzie II instancji
Po blisko 9 latach batalii sądowej zapadł prawomocny wyrok, który jednak został skutecznie zniweczony przez decyzję prezydenta o ułaskawieniu skazanych polityków.
TK orzekł o wyłącznej kompetencji prezydenta
Istotnym elementem całej sprawy był czerwcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jednoznacznie stwierdził, że prawo łaski przysługuje wyłącznie prezydentowi i ma charakter ostateczny. TK uznał również, że Sąd Najwyższy nie może kwestionować decyzji głowy państwa w takiej sprawie.
Był to kluczowy argument, na który powoływał się później Andrzej Duda, ułaskawiając Kamińskiego i Wąsika. Prezydent podkreślał, że zgodnie z orzeczeniem TK jego postanowienie jest prawomocne i ostateczne. Dawało mu to silną podstawę prawną do skutecznego zastosowania prawa łaski wobec skazanych ministrów.
Podsumowanie
W artykule omówiono decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu dwóch byłych ministrów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zostali oni skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia, ale rozpoczęli strajk głodowy domagając się uwolnienia. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsza decyzja o ułaskawieniu z 2015 roku była skuteczna, a prawo łaski jest jego wyłączną kompetencją, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Andrzej Duda nie tylko podjął formalną decyzję o zastosowaniu prawa łaski, ale też zaapelował do innych organów państwa o jak najszybsze wykonanie postanowienia i wypuszczenie ułaskawionych polityków. Cała sprawa wywołała gorącą debatę - zwolennicy chwalili humanitaryzm prezydenta, a przeciwnicy krytykowali go za ułaskawienie wpływowych działaczy partii rządzącej.
Prokurator Generalny wprawdzie przekazał prezydentowi wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski, ale opinia ta ma charakter niewiążący. Ostatecznie Andrzej Duda zdecydował się na ułaskawienie, co w świetle wyroku TK kończy całą sprawę Kamińskiego i Wąsika - mogą oni opuścić więzienie jako wolni ludzie.
Artykuł szczegółowo omawia liczne zwroty akcji w tej głośnej sprawie karnej, która ciągnęła się latami, aż w końcu została definitywnie zamknięta przez zastosowanie prawa łaski przez prezydenta Dudę. Jest to temat, który wzbudza emocje i kontrowersje w debacie publicznej ze względu na uwikłanie w sprawę czołowych polityków Zjednoczonej Prawicy.