News

Ułaskawieni z mocą: oświadczenie prezydenta.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak24.01.20246 min.
Ułaskawieni z mocą: oświadczenie prezydenta.

Ułaskawieni z mocą: prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję o ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia za działania operacyjne podczas tzw. afery gruntowej. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsze ułaskawienie z 2015 roku było skuteczne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Duda zaapelował o natychmiastowe wykonanie postanowienia i wypuszczenie Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję o ułaskawieniu byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy zostali skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia za działania operacyjne podczas tzw. afery gruntowej. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsze ułaskawienie z 2015 roku było skuteczne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Duda zaznaczył, że ułaskawienie zostało wydane i ma pełną moc prawną. Jednocześnie zaapelował o natychmiastowe wykonanie tego postanowienia i wypuszczenie Kamińskiego i Wąsika z aresztu.

Reakcje i opinie

Decyzja prezydenta wywołała falę komentarzy zarówno ze strony zwolenników, jak i przeciwników ułaskawienia. Zwolennicy podkreślali, że prezydent ma pełne prawo do takiego kroku, a przeciwnicy argumentowali, że jest to przejaw nepotyzmu i próba uniknięcia kary przez wpływowych polityków.

Ministrowie prowadzą strajk głodowy

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik rozpoczęli strajk głodowy w proteście przeciwko ich uwięzieniu po wyroku sądu z 20 grudnia 2023 roku. Kamiński trafił nawet do szpitala w wyniku pogorszenia stanu zdrowia. Prezydent w swoim wystąpieniu powołał się na argumenty humanitarne i stan zdrowia Kamińskiego, uzasadniając decyzję o ułaskawieniu.

Strajk głodowy ministrów spotkał się z mieszanymi reakcjami - część osób uznała to za akt desperacji i próbę wymuszenia ułaskawienia, ale nie brakowało też głosów wsparcia dla protestujących polityków.

Przebieg wydarzeń

20 grudnia 2023 roku zapadł wyrok skazujący Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia. Kilka dni później rozpoczęli oni głodówkę, a 23 stycznia 2024 prezydent ogłosił decyzję o ułaskawieniu. Cała sekwencja zdarzeń rozgrywała się bardzo szybko i wywołała gorącą debatę publiczną.

Czytaj więcej: Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce

Prezydent apeluje o wykonanie łaski

Prezydent Duda nie tylko formalnie ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, ale także zaapelował do organów państwa o jak najszybsze wykonanie tej decyzji i wypuszczenie uwięzionych polityków. Duda odsyła dokumenty ułaskawienia do Ministerstwa Sprawiedliwości i liczy na współpracę Adama Bodnara - Rzecznika Praw Obywatelskich.

Chcę powiedzieć, że ułaskawienie zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Z całą mocą. Apeluję o natychmiastowe procedowanie sprawy dalej – o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta - ogłosił Andrzej Duda.

Prezydent przekonuje, że jego decyzja jest ostateczna i prawomocna, dlatego oczekuje teraz szybkiej reakcji organów państwa, które powinny zwolnić ułaskawionych więźniów politycznych. Tak stanowcze sformułowanie apelu świadczy o determinacji prezydenta.

Akta trafiły do prezydenta we wtorek

Ułaskawieni z mocą: oświadczenie prezydenta.

23 stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie akta sprawy Kamińskiego i Wąsika, w ramach formalnego postępowania ułaskawieniowego. Do akt dołączono wniosek prokuratury o nieskorzystanie z prawa łaski.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło jednak wyraźnie w oświadczeniu, że opinia Prokuratora Generalnego ma charakter niewiążący i prezydent może ją zwyczajnie zignorować, co też uczynił ogłaszając ułaskawienie.

23 stycznia 2024 r. przekazanie akt prezydentowi
wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski opinia niewiążąca

Wyrok z 20 grudnia był finałem postępowania

Grudniowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, skazujący Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia, był już finałem wieloletniego procesu sądowego w tzw. aferze gruntowej. Oskarżeni zostali uznani winnymi przekroczenia uprawnień i popełnienia przestępstw podczas operacji CBA w 2007 roku.

  • marzec 2015 r. - wyrok 3 lat więzienia w sądzie I instancji
  • listopad 2015 r. - ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę
  • grudzień 2023 r. - wyrok 2 lat więzienia w sądzie II instancji

Po blisko 9 latach batalii sądowej zapadł prawomocny wyrok, który jednak został skutecznie zniweczony przez decyzję prezydenta o ułaskawieniu skazanych polityków.

TK orzekł o wyłącznej kompetencji prezydenta

Istotnym elementem całej sprawy był czerwcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jednoznacznie stwierdził, że prawo łaski przysługuje wyłącznie prezydentowi i ma charakter ostateczny. TK uznał również, że Sąd Najwyższy nie może kwestionować decyzji głowy państwa w takiej sprawie.

Był to kluczowy argument, na który powoływał się później Andrzej Duda, ułaskawiając Kamińskiego i Wąsika. Prezydent podkreślał, że zgodnie z orzeczeniem TK jego postanowienie jest prawomocne i ostateczne. Dawało mu to silną podstawę prawną do skutecznego zastosowania prawa łaski wobec skazanych ministrów.

Podsumowanie

W artykule omówiono decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu dwóch byłych ministrów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zostali oni skazani w grudniu 2023 roku na 2 lata więzienia, ale rozpoczęli strajk głodowy domagając się uwolnienia. Prezydent podkreślił, że jego wcześniejsza decyzja o ułaskawieniu z 2015 roku była skuteczna, a prawo łaski jest jego wyłączną kompetencją, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Andrzej Duda nie tylko podjął formalną decyzję o zastosowaniu prawa łaski, ale też zaapelował do innych organów państwa o jak najszybsze wykonanie postanowienia i wypuszczenie ułaskawionych polityków. Cała sprawa wywołała gorącą debatę - zwolennicy chwalili humanitaryzm prezydenta, a przeciwnicy krytykowali go za ułaskawienie wpływowych działaczy partii rządzącej.

Prokurator Generalny wprawdzie przekazał prezydentowi wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski, ale opinia ta ma charakter niewiążący. Ostatecznie Andrzej Duda zdecydował się na ułaskawienie, co w świetle wyroku TK kończy całą sprawę Kamińskiego i Wąsika - mogą oni opuścić więzienie jako wolni ludzie.

Artykuł szczegółowo omawia liczne zwroty akcji w tej głośnej sprawie karnej, która ciągnęła się latami, aż w końcu została definitywnie zamknięta przez zastosowanie prawa łaski przez prezydenta Dudę. Jest to temat, który wzbudza emocje i kontrowersje w debacie publicznej ze względu na uwikłanie w sprawę czołowych polityków Zjednoczonej Prawicy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły