News

Ulubiony program Polaków w niebezpieczeństwie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk23.01.20245 min.
Ulubiony program Polaków w niebezpieczeństwie

Ulubiony przez Polaków program "Czyste Powietrze", mający na celu walkę ze smogiem poprzez dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji domów, znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Pomimo rosnącej z tygodnia na tydzień popularności, narastające zaległości w wypłatach sięgające setek milionów złotych stawiają pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie programu. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna - jeśli rząd szybko nie zareaguje zwiększonym wsparciem finansowym, grozi mu totalna zapaść, a tym samym unicestwienie jednego z najważniejszych narzędzi walki ze smogiem w Polsce.

Zapaść finansowa programu Czyste Powietrze

Program "Czyste Powietrze", mający na celu walkę ze smogiem poprzez dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji domów, od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Jednak rosnąca z tygodnia na tydzień liczba składanych wniosków sprawiła, że program znalazł się na krawędzi finansowej zapaści.

Obecnie zaległości w wypłatach dotacji dla beneficjentów sięgają już 300 mln złotych. Co tydzień ta kwota rośnie o kolejne 100 mln. Szacuje się, że do końca lutego zaległości mogą osiągnąć nawet 700 mln złotych. To dramatyczna sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji rządu.

Setki tysięcy oczekujących na wypłaty

Ogromna popularność programu sprawiła, że złożono już ponad 750 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę przekraczającą 21 mld zł. Jednak z powodu braku środków, obecnie na wypłaty czeka co najmniej kilkanaście tysięcy rodzin, które już przeprowadziły inwestycje związane z ociepleniem domów czy wymianą źródeł ciepła.

Te opóźnienia są niedopuszczalne i stawiają pod znakiem zapytania sens całego programu. Jeśli rząd szybko nie zareaguje znaczącym zastrzykiem gotówki, grozi mu całkowita zapaść finansowa.

Rządowe obietnice walki ze smogiem zagrożone

Tymczasem pod koniec 2022 roku premier Mateusz Morawiecki głośno zapowiadał zintensyfikowaną walkę ze smogiem, wskazując program "Czyste Powietrze" jako najważniejsze narzędzie w tym zakresie.

Zadeklarował, że dzięki zmasowanemu wsparciu rządu, Polska w drugiej połowie 2023 roku ma szansę stać się europejskim liderem pod względem tempa termomodernizacji budynków. Te obietnice są jednak mocno zagrożone w związku z rosnącymi zaległościami finansowymi.

Pilna potrzeba dodatkowego wsparcia

Eksperci wskazują, że choć w budżecie zapisane są środki na realizację programu, to ich skala jest niewystarczająca w związku z rosnącą z tygodnia na tydzień liczbą składanych wniosków. Potrzebne jest pilne zwiększenie finansowania.

Organizacje pozarządowe apelują do rządu o natychmiastowe przekazanie dodatkowych 2 mld złotych z funduszy unijnych na pokrycie zaległości i zapewnienie płynności programu w kolejnych miesiącach.

Czytaj więcej: Minister złożył kontrowersyjną deklarację. Co to oznacza dla Polaków?

Przyszłość programu wisi na włosku

Eksperci alarmują, że jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań, programowi "Czyste Powietrze" grozi całkowity paraliż i zaprzestanie wypłat. Byłby to dramatyczny scenariusz, oznaczający de facto koniec jednego z flagowych projektów mających na celu walkę ze smogiem w Polsce.

Program "Czyste Powietrze" to nasza najskuteczniejsza broń w walce o czyste powietrze. Nie możemy pozwolić, by zabrakło środków na jego realizację. Apeluję do rządu o pilne działania ratunkowe - mówi Katarzyna Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Co istotne, oprócz negatywnych konsekwencji ekologicznych, zapaść programu oznaczałaby ogromne straty finansowe dla setek tysięcy polskich rodzin, które nie otrzymałyby obiecanych dopłat do przeprowadzonych inwestycji. Byłby to scenariusz katastrofalny, podważający zaufanie do instrumentów walki ze smogiem i efektywność działań państwa w tym obszarze.

Podsumowanie

Ulubiony program Polaków w niebezpieczeństwie

W artykule omówiono kryzys, w jakim znalazł się program „Czyste Powietrze” - flagowa inicjatywa rządu mająca na celu walkę ze smogiem w Polsce. Program cieszy się ogromną popularnością, jednak ze względu na rosnącą z tygodnia na tydzień liczbę składanych wniosków, zaczyna mu brakować środków na wypłaty obiecanych dotacji. Obecnie zaległości sięgają 300 mln złotych i wciąż rosną. To dramatyczna sytuacja, która w najbliższych miesiącach może doprowadzić do finansowej zapaści całego programu.

Przedstawiono skalę problemu - na wypłaty czekają dziesiątki tysięcy polskich rodzin, które już przeprowadziły kosztowne inwestycje związane z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją domów. Pokazano także, że opóźnienia stawiają pod znakiem zapytania sens istnienia programu i realizację zapowiedzi premiera dotyczących walki ze smogiem. Zdaniem ekspertów potrzebne jest pilne zwiększenie budżetu - minimum o 2 mld złotych.

Podkreślono, że przyszłość programu „Czyste Powietrze” wisi obecnie na włosku. Jeśli rząd szybko nie podejmie zdecydowanych kroków i nie dokapitalizuje go, grozi mu finansowa zapaść, a tym samym definitywny koniec. Byłby to dramatyczny scenariusz dla setek tysięcy polskich rodzin i całej walki ze smogiem w naszym kraju. Stąd apel o pilną interwencję i ratowanie tej kluczowej inicjatywy.

Miejmy nadzieję, że odpowiedzialni politycy zdają sobie sprawę z wagi tej sprawy i nie dopuszczą do upadku programu „Czyste Powietrze”. W interesie nas wszystkich i dobra przyszłych pokoleń. Trzymamy kciuki za pozytywny finał tej historii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.