News

Usuwanie Daniela Obajtka z Orlenu: co dalej?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska14.12.20235 min.
Usuwanie Daniela Obajtka z Orlenu: co dalej?

Obajtek nie zamierza rezygnować przed lutym. Po przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych i utworzeniu nowego rządu przez opozycję, pojawiły się oczekiwania odwołania prezesa Orlenu. Jednak według nieoficjalnych informacji, Daniel Obajtek nie planuje składać rezygnacji przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem 6 lutego. Do tego czasu jego pozycja wydaje się niezagrożona mimo nacisków nowego ministra aktywów państwowych. Pozostaje pytanie, czy honorowa dymisja prezesa jest jeszcze możliwa.

6 lutego i Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie

Kluczową datą dla przyszłości Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu jest 6 lutego 2024 roku. Tego dnia ma się odbyć Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy, zwołane przez sam koncern 12 grudnia ubiegłego roku.

Podczas Walnego Zgromadzenia akcjonariusze będą głosować nad szeregiem uchwał związanych ze sprzedażą aktywów Orlenu. Jednak Skarb Państwa, posiadający niemal 50% akcji koncernu, może zgłosić dodatkowe punkty obrad - w tym odwołanie obecnych członków Rady Nadzorczej i powołanie nowych.

Nowa Rada Nadzorcza zdecyduje o przyszłości prezesa

To właśnie od nowego składu Rady Nadzorczej będzie zależał dalszy los Daniela Obajtka. Jeśli zostanie ona zdominowana przez ludzi z nadania nowej ekipy rządzącej, może podjąć decyzję o odwołaniu prezesa ze stanowiska i powołaniu następcy.

Obecna Rada Nadzorcza Orlenu, na czele której stoi Wojciech Jasiński, zaufany człowiek PiS-u, najprawdopodobniej nie zgodzi się jednak na taki ruch przed lutowym Walnym Zgromadzeniem. Obajtek liczy więc, że do 6 lutego jego pozycja pozostanie stabilna.

Prezes może dostać wysoką odprawę przy rezygnacji

W przypadku przymusowego odwołania z funkcji prezesa Orlenu, Daniel Obajtkowi przysługiwałaby bardzo wysoka odprawa - według nieoficjalnych informacji sięgająca nawet 20 milionów złotych.

Dlatego nowy rząd chciał jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której sam Obajtek złoży dymisję. Wówczas odprawa mu nie przysługiwała. Jednak na razie nic nie wskazuje na to, żeby Obajtek dobrowolnie zrezygnował przed lutowym terminem.

Wysokość potencjalnej odprawy dla prezesa Orlenu Nawet 20 milionów złotych
Termin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia 6 lutego 2024 roku

Czytaj więcej: Nielegalne baseny w hotelu Gołębiewski w Pobierowie? Sprawa budzi kontrowersje

Jak minister Budka może wpłynąć na sytuację w Radzie Nadzorczej

Obecna Rada Nadzorcza Orlenu składa się z 8 osób. Jej przewodniczącym jest Wojciech Jasiński, były wieloletni poseł PiS. Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka już skorzystał ze swojego prawa odwołania jednego członka Rady - odeszła Janina Goss, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego.

Jednak aby Budka mógł mieć realny wpływ na decyzje Rady, potrzebuje zmienić jej skład przynajmniej w połowie. Dlatego będzie starał się jak najszybciej powołać kilku nowych członków, lojalnych wobec niego i nowej koalicji rządzącej.

Jeśli to się powiedzie, również w efekcie zmian podczas lutowego Walnego Zgromadzenia, możliwe będzie odwołanie Daniela Obajtka przez nową Radę Nadzorczą.

Czy honorowe odejście Obajtka jest jeszcze możliwe

Usuwanie Daniela Obajtka z Orlenu: co dalej?

Przed wyborami Daniel Obajtek ogłosił, że jeśli władzę obejmie opozycja, ustąpi ze stanowiska. Tymczasem po zmianie ekipy rządzącej prezes Orlenu nadal trzyma się stołka. Pytanie więc, czy jego honorowe odejście jest jeszcze możliwe.

Prezes Obajtek mówił, że jest przedstawicielem odchodzącej opcji politycznej. Doceniając szczerość tej deklaracji, oczekiwałbym na bardzo szybkie podjęcie kroków, czyli podanie się do dymisji - stwierdził Borys Budka.

Z drugiej strony w interesie Obajtka może być trwanie na stanowisku tak długo, jak to tylko możliwe. A obecna Rada Nadzorcza nie pozwoli na jego odwołanie przed Walnym Zgromadzeniem, czyli do 6 lutego. Z punktu widzenia przyszłości biznesowej dobrowolna rezygnacja przed tym terminem byłaby dużym ryzykiem.

Sytuacja prezesa Orlenu jest więc bardzo niepewna. Ale póki co Daniel Obajtek liczy, że uda mu się przetrwać na fotelu szefa koncernu do początku lutego przyszłego roku.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się losom Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu po przejęciu władzy przez nową koalicję rządzącą. Opisałem kluczowe wydarzenia i daty, które zdecydują o jego przyszłości na czele koncernu multienergetycznego.

Wskazałem, że mimo oczekiwań nowego ministra aktywów państwowych, Obajtek prawdopodobnie nie poda się do dymisji przed nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem 6 lutego 2024 roku. Do tego czasu jego pozycja wydaje się stabilna dzięki wsparciu obecnej Rady Nadzorczej.

Wyjaśniłem także, jakie scenariusze są możliwe podczas lutego Walnego Zgromadzenia - zmiana składu Rady Nadzorczej i potencjalne odwołanie prezesa przez nowych członków. Omówiłem również aspekt finansowy i bardzo wysoką odprawę, która przysługiwałaby Obajtkowi w razie zwolnienia go ze stanowiska.

Na koniec poruszyłem kwestię honorowej dymisji zapowiadanej wcześniej przez prezesa Orlenu. Zastanawiałem się, czy jest ona w ogóle możliwa w obecnej sytuacji. Wydaje się, że Obajtek będzie trzymał się stanowiska tak długo, jak to tylko możliwe w aktualnych warunkach politycznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.