News

Uwaga na mięso z Polski! Brytyjczycy alarmują o potencjalnym zagrożeniu bakterią

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska08.12.20235 min.
Uwaga na mięso z Polski! Brytyjczycy alarmują o potencjalnym zagrożeniu bakterią

Wzrost liczby zachorowań na salmonellę w Wielkiej Brytanii budzi niepokój tamtejszych władz. Według agencji ds. bezpieczeństwa żywności, winne mogą być produkty drobiowe importowane z Polski. Brytyjczycy apelują o ostrożność i zalecają spożywanie lokalnych jaj.

Kluczowe wnioski:
  • Od początku roku w UK odnotowano ponad 200 zachorowań na salmonellę.
  • Podejrzewa się, że źródłem zakażeń są polskie jaja podawane w restauracjach.
  • Brytyjska agencja ostrzega przed importem i rekomenduje lokalne produkty.
  • Zaleca ograniczenie spożycia surowych jaj osobom wrażliwym.
  • Konieczne są kontrole sprowadzanych z PL produktów drobiowych.

Wzrost liczby zachorowań na salmonellę

W ostatnim czasie liczba zatruć bakterią salmonelli wzrosła w Wielkiej Brytanii. Jak wskazuje tamtejsza agencja ds. bezpieczeństwa żywności (FSA), od początku bieżącego roku odnotowano już ponad 200 przypadków zachorowań wywołanych przez szczepy salmonelli Enteritidis.

Winne tej sytuacji mogą być, zdaniem FSA, produkty drobiowe importowane z Polski - zarówno mięso, jak i jaja. Szereg zachorowań wiąże się ze spożyciem jaj pochodzenia polskiego, podawanych w brytyjskich restauracjach i kawiarniach. Dlatego agencja apeluje do tamtejszych władz o przypominanie przedsiębiorcom o znaczeniu przestrzegania zasad higieny.

Rosnąca liczba zatruć po spożyciu jaj z Polski

Z danych FSA wynika, że szczególnie dużo zachorowań na Wyspach związanych było w ostatnich miesiącach ze spożyciem jaj pochodzących z Polski. Nasze jaja cieszą się popularnością w brytyjskiej gastronomii ze względu na niską cenę i wysoką jakość.

Jednak obecnie, jak alarmuje FSA, mogą one stanowić poważne zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego brytyjscy konsumenci powinni z większą ostrożnością podchodzić do spożywania dań z udziałem surowych jaj w restauracjach, zwłaszcza gdy nie mają pewności co do ich pochodzenia.

Kontrole importowanych produktów drobiowych

W związku z niepokojącymi doniesieniami, FSA zapowiada zintensyfikowanie kontroli sprowadzanych z zagranicy artykułów spożywczych i pasz dla zwierząt hodowlanych pod kątem bezpieczeństwa. Ma to pomóc wyeliminować z obrotu produkty nie spełniające norm sanitarnych.

Jednocześnie agencja prowadzi rozmowy zarówno z polskimi, jak i europejskimi urzędnikami, aby jak najszybciej rozwiązać problem i wyjaśnić przyczyny zwiększonej liczby zakażeń bakterią salmonelli w ostatnich miesiącach.

Wzmocnienie kontroli sanitarnej

Eksperci podkreślają, że konieczne jest wzmocnienie nadzoru sanitarnego nad hodowlą drobiu w Polsce i produkcją jaj, aby zapobiec ryzyku zakażenia bakterią salmonelli. Od tego zależy nie tylko zdrowie konsumentów w naszym kraju, ale i utrzymanie zaufania do polskich produktów spożywczych za granicą.

Czytaj więcej: Cena gazu zmusza do zamknięcia znaną i cenioną piekarnię

Brytyjska agencja ostrzega przed polskim drobiem

W związku z rosnącą liczbą zachorowań, FSA wydała specjalny komunikat, w którym ostrzega przed spożywaniem polskiego drobiu i jaj. Zaleca szczególną ostrożność w przypadku grup wrażliwych, czyli niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i seniorów.

FSA apeluje, by osoby z tych grup jadły surowe jaja jedynie wtedy, gdy są one oznaczone znakiem brytyjskiego lwa lub certyfikowane jako „Laid in Britain”. Oznacza to gwarancję, że zostały wyprodukowane przez firmy z Wielkiej Brytanii, a więc nie budzą tak poważnych obaw co do ryzyka zakażenia salmonellą.

Promowanie rodzimych produktów

Komunikat FSA wyraźnie promuje rodzime produkty kosztem importerów. Eksperci oceniają jednak, że takie działania są zrozumiałe w obliczu rosnącego zagrożenia epidemiologicznego. Wydaje się, że brytyjscy konsumenci w najbliższym czasie będą raczej unikać polskich jaj i drobiu, co może mieć poważne konsekwencje dla naszych eksporterów.

Zalecenia ograniczające spożycie surowych jaj

Uwaga na mięso z Polski! Brytyjczycy alarmują o potencjalnym zagrożeniu bakterią

Oprócz zaleceń dla grup wrażliwych, FSA przypomina wszystkim konsumentom o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa żywności. Podkreśla, że rośnie ryzyko zakażenia salmonellą przy spożywaniu surowych lub niedogotowanych jajek i mięsa drobiowego.

Należy pamiętać, że sam proces zakażenia salmonellą, choć bolesny, nie jest najgroźniejszy. Niestety bakterie te mogą się rozprzestrzeniać drogą kontaktów międzyludzkich i atakować kolejne osoby, wywołując epidemie – przestrzega Tina Potter, kierownik ds. incydentów w FSA.

Dlatego każdy powinien zwracać większą uwagę na to, czy spożywane przez niego owoce morza, jaja czy mięso zostały dokładnie ugotowane lub poddane obróbce termicznej minimalizującej ryzyko zakażenia.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii na temat wzrostu zachorowań wywołanych przez bakterię salmonella. Jak wynika z ustaleń brytyjskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności (FSA), przyczyną może być import polskiego drobiu i jaj, spożywanych głównie w restauracjach i kawiarniach.

Przytoczyłem szczegółowe rekomendacje FSA dotyczące ograniczenia konsumpcji surowych jaj, skierowane zwłaszcza do grup wrażliwych – niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Agencja zaleca, aby spożywały one wyłącznie jaja z certyfikatem brytyjskiego pochodzenia, gwarantującym wyższe standardy bezpieczeństwa.

Omówiłem również zapowiadane przez FSA działania mające wyeliminować z importu produkty niespełniające norm sanitarnych oraz prowadzone rozmowy z polskimi i unijnymi urzędnikami w celu wyjaśnienia źródeł problemu. To istotne kwestie, z których warto wyciągnąć wnioski, aby uniknąć podobnych kryzysów wizerunkowych w przyszłości.

Na koniec przypomniałem podstawowe zasady higieny, których przestrzeganie przez producentów i konsumentów pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii salmonella drogą pokarmową i zminimalizować zagrożenie groźnymi ogniskami zakażeń.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.