News

Uwaga Podatnicy! Skarbówka ostrzega przed nowym oszustwem związanym z zwrotem podatku

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk30.11.20235 min.
Uwaga Podatnicy! Skarbówka ostrzega przed nowym oszustwem związanym z zwrotem podatku

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail informujące o rzekomym zwrocie nadpłaconego podatku, aby wyłudzić dane osobowe i dostępy do kont bankowych podatników. Ministerstwo Finansów ostrzega, że tego typu e-maile zawierają linki do stron internetowych, które służą do kradzieży danych po zalogowaniu. Resort zaznacza, że nigdy nie komunikuje się z podatnikami w ten sposób i apeluje o zachowanie ostrożności.

Kluczowe wnioski:
  • E-maile zawierają fałszywe loga instytucji i adres e-mail mający uwiarygodnić oszustwo.
  • Po kliknięciu w link i podaniu danych, oszuści mogą wyczyścić konto bankowe.
  • MF radzi natychmiast zmienić hasło do bankowości, jeśli istnieje podejrzenie wycieku.
  • W przypadku utraty pieniędzy należy jak najszybciej powiadomić policję.
  • MF apeluje o zachowanie ostrożności i nie klikanie w podejrzane linki.

Oszuści rozsyłają fałszywe e-maile informujące o zwrocie podatku

W ostatnim czasie nasiliły się próby oszustw, w których przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod urzędy skarbowe. E-maile zawierają informacje o rzekomym zwrocie nadpłaconego przez podatnika podatku. Celem oszustów jest nakłonienie odbiorców do kliknięcia w link, a następnie wyłudzenie ich danych i pieniędzy.

Jak ostrzega Ministerstwo Finansów, przestępcy w celu uwiarygodnienia oszustwa umieszczają w fałszywych wiadomościach logo instytucji publicznych, jak Ministerstwo Finansów, serwis e-Urząd Skarbowy czy Ministerstwo Cyfryzacji. Dodatkowo podają fałszywy adres nadawcy e-maila.

Kliknięcie w link przekierowuje na fałszywą stronę do wyłudzania danych

Gdy podatnik kliknie w link znajdujący się w fałszywej wiadomości, zostaje przekierowany na spreparowaną stronę internetową przypominającą serwis administracji publicznej. Ma ona na celu wyłudzenie jego danych osobowych i danych do logowania w bankowości internetowej.

Jak podkreśla resort finansów, tego typu wiadomości e-mail nie pochodzą z jego serwerów, a otwieranie linków w nich zawartych jest bardzo niebezpieczne. Przestępcy wykorzystują ten mechanizm w celu kradzieży pieniędzy z kont bankowych podatników.

Fiskus nigdy nie kontaktuje się z podatnikami w taki sposób

Ministerstwo Finansów przestrzega, że nigdy nie wysyła do podatników wiadomości z informacjami o zwrocie podatku i prośbą o kliknięcie w link. Jest to zawsze próba oszustwa.

Jeśli więc otrzymamy e-mail z taką informacją i logiem Ministerstwa Finansów, z całą pewnością mamy do czynienia z oszustwem. W żadnym wypadku nie powinniśmy klikać w linki znajdujące się w takiej wiadomości.

Natychmiastowa reakcja, gdy padniemy ofiarą oszustwa

Co zrobić, gdy mimo ostrzeżeń padniemy ofiarą oszustwa i klikniemy w link w fałszywej wiadomości?

Ministerstwo Finansów zaleca w takiej sytuacji jak najszybszy kontakt z bankiem i natychmiastową zmianę hasła do bankowości internetowej. Dzięki temu możemy uchronić się przed utratą pieniędzy z konta.

Jeśli jednak doszło już do kradzieży środków z rachunku, należy jak najszybciej powiadomić policję i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Czytaj więcej: Jak dużo pieniędzy potrzebują millenialsi do szczęścia? Odpowiedź noblisty zdumie!

Uważaj na fałszywe e-maile od instytucji publicznych

Podsumowując, należy zachować ostrożność i sceptycyzm wobec wszelkich podejrzanych wiadomości, które podszywają się pod urzędy administracji publicznej.

Ministerstwo Finansów apeluje, by w żadnym wypadku nie klikać w linki otrzymane w e-mailach o rzekomym zwrocie podatku. To zawsze próba wyłudzenia pieniędzy.

Pamiętajmy, że instytucje publiczne, jak Ministerstwo Finansów czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nigdy nie informują o sprawach finansowych obywateli za pomocą wiadomości e-mail z linkami do kliknięcia. Wszelkie tego typu e-maile to oszustwo, które może zakończyć się utratą oszczędności z konta bankowego.

Podsumowanie

Uwaga Podatnicy! Skarbówka ostrzega przed nowym oszustwem związanym z zwrotem podatku

W moim artykule omówiłem bardzo niebezpieczny proceder, z jakim mamy ostatnio do czynienia. Chodzi o oszustwa polegające na rozsyłaniu fałszywych e-maili o rzekomym zwrocie nadpłaconego podatku. Przestępcy wykorzystują ten mechanizm, by wyłudzić dane i pieniądze od nieostrożnych podatników.

Przestrzegam w artykule, żeby zachować daleko idącą ostrożność i w żadnym razie nie klikać w linki znajdujące się w podejrzanych wiadomościach e-mail. Tego typu e-maile nigdy nie pochodzą od urzędów skarbowych, a kliknięcie w link może skończyć się utratą pieniędzy z konta.

Wyjaśniam też, jak wygląda schemat działania oszustów - w jaki sposób przygotowują fałszywe e-maile i do czego wykorzystują wyłudzone dane. Przestrzegam również, co zrobić, gdy już padniemy ofiarą oszustwa i jak zareagować, by zminimalizować straty finansowe.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Czytelnikom ustrzec się przed tego typu przestępstwami i zwiększy ich świadomość w zakresie zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Nie dajmy się oszukać - bądźmy czujni i ostrożni!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły