News

Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.11.20236 min.
Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Warszawiacy, szykujcie się na wyjątkowe zmiany w komunikacji miejskiej! Od 2 do 10 grudnia czekają nas spore utrudnienia związane z pracami prowadzonymi przez PKP PLK. Pociągi SKM i KM nie będą jeździły na wielu odcinkach, a zamiast nich uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza. Myślę, że warto zapoznać się ze szczegółami, aby uniknąć problemów w podróży.

Kluczowe wnioski:
 • Pociągi SKM pojadą tylko do stacji Warszawa Radość, a pociągi KM do stacji Warszawa Falenica.
 • Będą kursować autobusy i tramwaje zastępcze m.in. linie 521 i 79 oraz nowa linia ZR7.
 • Od 10 grudnia wraca ruch pociągów, ale z nowymi rozkładami jazdy i dodatkowymi pociągami.
 • Warto sprawdzić rozkłady, bo na wielu liniach zmienią się godziny odjazdów.
 • Bilety okresowe KM będą honorowane w pociągach innych linii.

Utrudnienia w ruchu pociągów SKM i KM

Od 2 do 10 grudnia warszawiaków czekają poważne utrudnienia w korzystaniu z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Jest to związane z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Wawer.

W tym czasie pociągi SKM pojadą tylko do stacji Warszawa Radość z kierunku Otwocka. Natomiast składy KM dojadą do stacji Warszawa Falenica jadąc od strony Dęblina.

Oznacza to, że pasażerowie nie dostaną się bezpośrednio pociągami do Centrum Warszawy. Dla wielu osób codziennie dojeżdżających do pracy czy szkoły będzie to spore utrudnienie.

Komunikacja zastępcza

Na szczęście zarówno ZTM, jak i Koleje Mazowieckie uruchomią komunikację zastępczą, która umożliwi pasażerom dojazd do centrum Warszawy mimo remontu torów.

Między innymi autobusy linii 521 będą kursowały co 5 minut w godzinach szczytu na zmienionej trasie Falenica - Wiatraczna. Ponadto uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa ZR7 łącząca Falenicę ze Stadionem Narodowym.

Zmiana trasy autobusów i tramwajów

Oprócz dodatkowych linii zastępczych, zmianie ulegną również trasy niektórych autobusów i tramwajów obsługujących na co dzień mieszkańców Pragi i okolic.

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, inaczej będą kursowały autobusy linii 521 jadące tylko na trasie Falenica-Wiatraczna. Z kolei tramwaje linii 79 będą jeździć na trasie Rondo Wiatraczna - pl. Narutowicza co 8 minut w godzinach szczytu.

Dla pasażerów oznacza to konieczność zapoznania się ze zmianami i dostosowania do nowych tras pojazdów. Może się okazać, że nasz standardowy dojazd do pracy będzie teraz wydłużony o dodatkowe przesiadki.

Lepiej więc sprawdzić dokładnie, jak pojadą nasze autobusy i tramwaje w dniach 2-10 grudnia, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Polecane rozwiązania

 • Sprawdź na bieżąco komunikaty ZTM i rozkłady jazdy
 • Zaplanuj dłuższy dojazd z powodu utrudnień

Czytaj więcej: Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

Nowe rozkłady jazdy od 10 grudnia

Mimo że od 10 grudnia ruch pociągów zostanie przywrócony, wiele linii SKM i KM będzie kursować według nowych rozkładów jazdy.

Jak informuje rzecznik SKM Karol Adamaszek, zmiany dotkną przede wszystkim linii S1 łączącej Pruszków z Otwockiem. Pociągi tej linii będą jeździły przez Śródmieście, ale nadal z częstotliwością jednego składu na godzinę.

Z kolei Koleje Mazowieckie wprowadzą od 10 grudnia dodatkowe przyspieszone pociągi - "Kurpiak" i "Mazoviak". Największe zmiany czekają pasażerów linii R2, R3, R7 i R6.

Na pozostałych liniach KM również zmienią się godziny odjazdów pociągów i liczba kursujących składów

Warto więc koniecznie sprawdzić rozkład jazdy swojej linii, żeby nie przegapić pociągu i nie spóźnić się przez nieznajomość nowych godzin odjazdów.

Podsumowanie zmian

Linia kolejowa Najważniejsze zmiany
SKM S1 Inna trasa przez Śródmieście, te same odstępy
KM R2 Część pociągów zastąpiona autobusami
KM R7 Przywrócenie ruchu, nowe przystanki

Nowe pociągi Kurpiak i Mazoviak

Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Ciekawą informacją jest uruchomienie przez Koleje Mazowieckie nowych przyspieszonych pociągów - "Kurpiak" i "Mazoviak". Mają one usprawnić połączenia w regionie Mazowsza.

"Kurpiak" będzie kursował na trasie Ostrołęka - Tłuszcz - Warszawa Wschodnia i z powrotem. Z kolei "Mazoviak" połączy Płock z Ciechanowem, Nasielskiem, Warszawą Wschodnią i Dęblinem.

Nowe pociągi z pewnością ucieszą wielu mieszkańców Mazowsza, dla których staną się szybszą i wygodniejszą alternatywą dojazdu do Warszawy. Być może przekonają ich do częstszego korzystania z kolei.

Korzyści z nowych połączeń

 • Szybszy dojazd z Mazowsza do Warszawy
 • Mniej przesiadek
 • Bilety KM tańsze niż ZTM

Honorowanie biletów okresowych KM

Aby złagodzić niedogodności związane z pracami modernizacyjnymi, Koleje Mazowieckie wprowadziły honorowanie swoich biletów okresowych w pociągach innych przewoźników.

Oznacza to, że posiadacze biletów miesięcznych lub tygodniowych KM będą mogli bez dodatkowych opłat podróżować na określonych odcinkach SKM czy Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla osób codziennie dojeżdżających do pracy które już wykupiły bilety KM. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzą one pieniądze, które musiałyby przeznaczyć na bilety ZTM.

Podsumowanie

Drodzy Czytelnicy, w powyższym artykule staraliśmy się przybliżyć Wam najważniejsze informacje na temat zmian, jakie czekają warszawiaków w komunikacji miejskiej i regionalnej w dniach 2-10 grudnia. Wiemy, że dla wielu z Was będzie to spore utrudnienie w codziennych dojazdach.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu łatwiej będzie Wam zaplanować podróże i sprawniej poruszać się po mieście mimo remontów i zamieszania. Pokazaliśmy, jakie są alternatywy, gdy Wasz pociąg nie dojedzie do celu.

Zachęcamy, by na bieżąco śledzić komunikaty ZTM i rozkłady jazdy. My również będziemy dla Was monitorować sytuację i informować o wszelkich zmianach. Trzymamy kciuki, żeby ten wyjątkowy czas w komunikacji miejskiej okazał się nie tak uciążliwy jak można się spodziewać.

Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy w planowaniu trasy, koniecznie dajcie znać w komentarzu. Postaramy się udzielić wszelkich informacji, by ułatwić Wam życie w nadchodzących dniach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.