News

Warszawska spółdzielnia zmusi mieszkańców do zapłaty 4000 zł za wodę?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk27.04.20243 min.
Warszawska spółdzielnia zmusi mieszkańców do zapłaty 4000 zł za wodę?

Masz ból głowy tylko od myślenia o kolejnych podwyżkach? Mieszkańcy osiedli Jadwisin i Gorlicka zarządzanych przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową "Ochota" właśnie dostali rozliczenia, które spędzają sen z powiek. Niektórzy z nich za ubiegły rok muszą dopłacić nawet kilka tysięcy złotych za podgrzanie wody. Lokatorzy są wściekli, bo nie mieli pojęcia, że takie kwoty ich czekają.

Mieszkańcy oburzeni na gigantyczne dopłaty za wodę

Wyobraź sobie, że dostajesz rachunek na kilka tysięcy złotych za coś, co uważałeś za opłacone. Właśnie taka sytuacja spotkała mieszkańców osiedli Jadwisin i Gorlicka w Warszawie, zarządzanych przez warszawską spółdzielnię mieszkaniową "Ochota". Lokatorzy są oburzeni wysokimi opłatami za podgrzanie wody, o których wcześniej nawet nie zostali poinformowani.

"Te opłaty 2,3,4-tysięczne to koszmar!!!" - napisał jeden z nich na lokalnej grupie na Facebooku. Inni wrzucali tam zdjęcia rozliczeń, które faktycznie pokazują duże rachunki za wodę do zapłacenia. Część lokatorów twierdzi, że nic nie wiedzieli o tym, że mają obowiązywać wyższe stawki.

Co więcej, nawet sąsiedzi z tych samych bloków dostali do zapłacenia różne kwoty. "U mnie jest 58,96 zł, u koleżanki 18,30 zł" - skarży się jedna z użytkowniczek grupy. Sprawą zainteresował się już radny dzielnicy Ochota Cezary Król, który zaczął zbierać podpisy mieszkańców w proteście przeciwko działaniom spółdzielni.

Kilka tysięcy złotych do zapłaty w 2024. Co się stało?

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ochota" tłumaczy, że tak wysokie kwoty wynikają ze skokowych podwyżek cen ciepła, wprowadzonych przez dostawcę - firmę Veolia. Koszty dostawy ciepłej wody windują rachunki nie tylko warszawskim mieszkańcom, ale i lokatorom w całej Polsce.

Mieszkańcy są jednak oburzeni, że spółdzielnia nie poinformowała ich wcześniej o planowanych podwyżkach i nie dostosowała wysokości zaliczek do nowych, wyższych stawek. Teraz muszą radzić sobie z gigantycznymi dopłatami, które dla wielu są nie do udźwignięcia.

  • Z informacji uzyskanych przez Interię wynika, że problemem jest nie tylko wysokość kwot, ale także brak wcześniejszej komunikacji ze strony spółdzielni.
  • Nawet mieszkańcy sąsiadujących bloków dostali zupełnie inne stawki do zapłacenia, co budzi dodatkowe pytania o metodologię naliczania opłat.

Czytaj więcej: Tusk może wywołać chaos? Poznaj rzekomy plan NBP

Od nowego roku wyższe rachunki i czynsze. Co jeszcze pójdzie w górę?

Zdjęcie Warszawska spółdzielnia zmusi mieszkańców do zapłaty 4000 zł za wodę?

Niestety, to nie koniec podwyżek czekających na warszawiaków i mieszkańców całej Polski. Po planowanym częściowym odmrożeniu cen prądu, prawdopodobnie wzrosną czynsze w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Obecny projekt ustawy nie zakłada bowiem utrzymania cen prądu dla części wspólnych, jak oświetlenie klatek schodowych czy windy.

Możliwe są też wyższe opłaty za wodę. To efekt przekazania kompetencji do zatwierdzania stawek z Wód Polskich z powrotem na samorządy. Spodziewane urealnienie cen na pewno uderzy po kieszeniach lokatorów.

Podwyżki stają się nową normalnością dla Polaków. W obliczu rosnących cen praktycznie wszystkiego, nawet zwykłe rachunki mogą okazać się nie lada wyzwaniem dla domowych budżetów. Warto być na to przygotowanym i od razu sygnalizować wszelkie nieprawidłowości, aby uniknąć bolesnych dopłat w przyszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły