News

Ważna decyzja dotycząca roszczeń w sprawie dwóch wież w Ostrołęce

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska30.01.20244 min.
Ważna decyzja dotycząca roszczeń w sprawie dwóch wież w Ostrołęce

Ważna decyzja dotycząca roszczeń w sprawie dwóch wież w Ostrołęce zapadła na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Enei. Akcjonariusze wyrazili zgodę na dochodzenie odszkodowania za straty poniesione przy budowie elektrowni Ostrołęka C. Szacowana wysokość szkód to 656 mln złotych. Decyzja ta jest efektem raportu NIK, który wskazał na nieprawidłowości w zarządzaniu projektem i niedopełnienie należytej staranności przez spółkę.

Zgoda na dochodzenie roszczeń

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło ważną decyzję o wyrażeniu zgody na dochodzenie roszczeń finansowych związanych z projektem budowy elektrowni Ostrołęka C. Za uchwałą opowiedziało się ponad 87% akcjonariuszy spółki.

Decyzja ta otwiera Enei drogę do wystąpienia na drogę sądową w celu odzyskania części poniesionych strat finansowych.

Podstawa do roszczeń

Podstawą do sformułowania roszczeń są ustalenia kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. W raporcie NIK wskazano na szereg nieprawidłowości w zarządzaniu projektem Ostrołęka C ze strony Enei.

Izba zarzuciła spółce zbyt pochopne podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac bez zapewnienia w pełni finansowania inwestycji. Wskazała również na niedostateczną ocenę ryzyk, która skutkowała fiaskiem całego przedsięwzięcia.

Oszacowana wysokość strat Enei

Na moment złożenia pozwu sądowego, 28 grudnia 2023 roku, łączna wysokość strat finansowych poniesionych przez Eneę na projekcie Ostrołęka C została oszacowana na 656 mln zł.

Jest to znacząca kwota, która mogłaby posłużyć spółce do realizacji nowych, bardziej perspektywicznych inwestycji. Dlatego tak istotne jest podjęcie starań o jej odzyskanie.

Wysokość ubezpieczenia

W uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy wskazano również, że łączna suma gwarancyjna w ramach ubezpieczeń związanych z projektem Ostrołęka C wynosi 500 mln zł.

Oznacza to, że tyle właśnie mogą wynieść maksymalne kwoty do odzyskania od ubezpieczycieli w ramach procesów sądowych.

Czytaj więcej: Rekordowe zyski OFE z naszych emerytur od czasów rządów Tuska

Decyzja o rezygnacji z bloku węglowego

Przypomnijmy, że Enea wraz z Energą (obecnie w grupie kapitałowej Orlenu) realizowała ongiś projekt budowy nowego bloku energetycznego na węgiel kamienny w elektrowni Ostrołęka.

Jednak po kilku latach prac, pod wpływem zmian uwarunkowań rynkowych i regulacyjnych, podjęto decyzję o rezygnacji z technologii węglowej.

Zmiana na blok gazowy

Zamiast bloku węglowego, postanowiono zbudować nowy blok opalany gazem ziemnym. Jednak wkrótce potem Enea zdecydowała się całkowicie wycofać z zaangażowania kapitałowego w projekt.

Spowodowało to konieczność dokonania odpisów księgowych i strat finansowych idących w setki milionów złotych.

Całkowite wycofanie się Enei z projektu

Ważna decyzja dotycząca roszczeń w sprawie dwóch wież w Ostrołęce

Ostatecznie Enea zakończyła swój udział finansowy w budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce i wycofała się z projektu.

Stało się tak na fali niekorzystnych analiz opłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia i zmian w otoczeniu regulacyjnym.

Niestety, fiasko projektu Ostrołęka C pochłonęło znaczne środki finansowe po stronie Enei. Dlatego tak ważne jest podjęcie wysiłków w celu choćby częściowej rekompensaty tych strat.

Odpowiedzialność ubezpieczycieli

Enea liczy, że w toku postępowań sądowych uda się wykazać odpowiedzialność ubezpieczycieli za część poniesionych strat w ramach umów ubezpieczeniowych zawartych na potrzeby realizacji projektu Ostrołęka C.

Łączna suma ubezpieczeń 500 mln zł
Straty Enei związane z projektem 656 mln zł

Jak widać z danych w tabeli, istnieje pewien potencjał do odzyskania części kwoty strat w ramach ochrony ubezpieczeniowej.

Pozostaje mieć nadzieję, że postępowania sądowe przyniosą oczekiwany przez Eneę skutek w postaci rekompensaty finansowej choćby części poniesionych kosztów i utraconych korzyści.

Podsumowanie

W artykule omówiono decyzję Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Enea o wystąpieniu z roszczeniami finansowymi dotyczącymi projektu Ostrołęka C. Jest to znaczący krok w kierunku próby odzyskania części strat, jakie Enea poniosła przy tej niefortunnej inwestycji.

Przedstawiono kluczowe informacje na temat wartości szacowanych strat Enei, sięgających 656 mln zł. Pokazano również, że łączna suma ubezpieczeń związanych z projektem opiewa na 500 mln zł, co stanowi potencjalną kwotę do odzyskania.

Przybliżono Czytelnikom historię zaangażowania Enei w projekt Ostrołęka C i ostateczną decyzję spółki o całkowitym wycofaniu się z tej inwestycji, która okazała się nietrafiona biznesowo.

Na koniec wspomniano o planach Enei dotyczących próby wykazania odpowiedzialności ubezpieczycieli i uzyskania rekompensaty finansowej w toku postępowań sądowych. Cała sprawa ma znaczenie nie tylko prestiżowe, ale przede wszystkim ekonomiczne dla spółki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły