Ważna zmiana w nadawaniu TVP w siedmiu województwach czeka widzów od 19 grudnia. W drugim etapie przełączeń multipleks trzeci przejdzie na nowocześniejszy standard DVB-T2/HEVC, dzięki czemu programy TVP Historia i TVP3 będą nadawane w jakości HD. Aby kontynuować oglądanie tych oraz pozostałych kanałów TVP, konieczne będzie jednak dostrojenie odbiorników i dekoderów do nowego systemu. Proces ten jest prosty, a szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie telewizjanaziemna.pl.
Drugi etap przełączeń na DVB-T2/HEVC
Od 19 grudnia w 7 województwach Polski Wschodniej rozpocznie się drugi etap przełączeń multipleksu trzeciego TVP na nowocześniejszy standard naziemnego nadawania telewizyjnego - DVB-T2/HEVC.
Proces ten został zapoczątkowany już 15 grudnia na zachodzie kraju i objął pierwszą grupę województw. Teraz nadszedł czas na Warmię i Mazury, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Świętokrzyskie, Małopolskę oraz Podkarpacie.
Celem wprowadzanych zmian jest polepszenie jakości odbioru programów Telewizji Polskiej. Nowy standard umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości Full HD, a także oszczędniejsze gospodarowanie dostępną przepustowością multipleksów.
Korzyści dla widzów
Już od wtorku widzowie z wymienionych województw będą mogli oglądać programy TVP Historia i TVP3 w jakości HD. Ponadto, pozostałe kanały TVP również zyskają na ostrości i płynności obrazu.
Aby jednak nadal odbierać wszystkie programy TVP, konieczne będzie dostrojenie odbiorników do nowego standardu - bez tego część kanałów zniknie z naszych telewizorów i dekoderów 19 grudnia.
Nowa jakość nadawania TVP Historia i TVP3
Jak już wspomniano, dzięki wprowadzanym zmianom technologicznym programy TVP Historia i TVP3 zyskają nową, lepszą jakość obrazu. Od 19 grudnia będą nadawane w rozdzielczości Full HD, czyli 1920x1080 pikseli.
Oznacza to o wiele więcej detali, wyraźniejsze kontury i tekstury oraz bardziej naturalne kolory. Wszystko to sprawi, że oglądanie tych stacji będzie po prostu przyjemniejsze.
Co istotne, przejście na DVB-T2/HEVC nie pogorszy jakości pozostałych programów Telewizji Polskiej. One również zyskają na ostrości i płynności obrazu.
Wzrost popularności kanałów tematycznych
Eksperci przewidują, że dzięki poprawie jakości technicznej widownia TVP Historia i TVP3 może znacząco wzrosnąć. Już teraz programy te cieszą się sporą popularnością, a teraz mają szansę przyciągnąć jeszcze więcej widzów.
W erze telewizji 4K i 8K coraz więcej osób zwraca bowiem uwagę na jakość obrazu i docenia stacje nadające w rozdzielczości HD. Dotyczy to zwłaszcza kanałów tak specjalistycznych jak Historia czy regionalna TVP3.
Czytaj więcej: Koszt elektrycznego SUV Izery: Będzie istotnie tańszy
Konieczność dostrojenia odbiorników
Niestety, aby nadal oglądać programy TVP po zmianie standardu nadawania, konieczne będzie dostrojenie naszych odbiorników i dekoderów do DVB-T2/HEVC.
Nowy system nie będzie kompatybilny ze starszymi telewizorami i urządzeniami. Jeśli zatem chcemy nadal mieć dostęp do pełnej oferty TVP, w tym świeżo przestawionych na HD kanałów Historia i TVP3, musimy dokonać odpowiednich aktualizacji.
Na szczęście proces ten jest naprawdę prosty i sprowadza się zazwyczaj do kilku kliknięć w menu lub przycisków na pilocie. Szczegółowe instrukcje można znaleźć na antenach TVP oraz stronie telewizjanaziemna.pl.
Kluczowe jest, aby 19 grudnia mieć gotowe i przystosowane urządzenia. W przeciwnym razie obudzimy się z poważnymi zakłóceniami w odbiorze bądź całkowitym brakiem sygnału z naszych ulubionych programów TVP.
Sprawdź zgodność sprzętu
Aby się upewnić, czy Twój telewizor / dekoder / tuner obsługuje DVB-T2, sprawdź specyfikację techniczną urządzenia lub jego menu. Informacje te znajdziesz również w instrukcji obsługi lub na opakowaniu.
W przypadku nowszych urządzeń kupionych w ostatnich 2-3 latach wsparcie dla DVB-T2/HEVC powinno być standardem. Starsze modele mogą jednak tego nie obsługiwać.
Szczegóły techniczne zmiany standardu
Przechodząc do szczegółów technicznych - multipleks trzeci TVP migrowany jest na nowocześniejszą platformę nadawczą o nazwie DVB-T2/HEVC.
Zastępuje ona starszy standard DVB-T, dodając wsparcie dla bardziej efektywnych kodeków wideo H.265 (HEVC) oraz umożliwiając emisję programów w rozdzielczości Full HD 1920x1080 pikseli.
Stary standard | Nowy standard |
DVB-T | DVB-T2 |
H.264 | H.265 (HEVC) |
SD 720x576i | HD 1920x1080 |
Dzięki standardowi DVB-T2 możliwe jest też efektywniejsze wykorzystanie dostępnego pasma - do przesyłania tej samej ilości programów w lepszej jakości potrzeba mniej miejsca.
Pierwszy etap migracji już zakończony
Przypomnijmy, że cały proces rozpoczął się 15 grudnia od pierwszego etapu, który objął 9 zachodnich województw. Teraz, od 19 grudnia, podobne zmiany wprowadzane są we wschodniej Polsce.
Finalizacja drugiego etapu planowana jest na marzec 2023 roku. Wówczas nowy standard docelowo ma być dostępny na terenie całego kraju, dla wszystkich widzów TVP.
Wymagane urządzenia obsługujące DVB-T2
Podsumowując, od 19 grudnia w 7 kolejnych województwach widzowie muszą przystosować sprzęt do standardu DVB-T2/HEVC, aby nadal móc oglądać pełną ofertę TVP naziemnej.
W tym celu potrzebny będzie nowszy model telewizora, dekodera lub tunera wspierający ten system. Starsze urządzenia, działające jedynie w DVB-T, przestaną poprawnie wyświetlać programy TVP.
Na szczęście większość sprzętów kupionych w ciągu 2-3 ostatnich lat powinna być przystosowana do zmian. W razie wątpliwości warto jednak sprawdzić specyfikację techniczną urządzeń.
- Nowsze telewizory zazwyczaj obsługują DVB-T2;
- Starsze modele mogą wymagać zewnętrznego dekodera lub tunera.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem szczegółowo zbliżający się drugi etap przełączeń multipleksów TVP na nowocześniejszy standard naziemnego nadawania DVB-T2/HEVC. Dotyczy on 7 województw Polski Wschodniej i rozpocznie się już 19 grudnia. To kontynuacja pierwszego etapu, który objął zachodnią część kraju od 15 grudnia.
Wyjaśniłem, że celem tych zmian jest poprawa jakości obrazu programów Telewizji Polskiej. Już od wtorku widzowie będą mogli oglądać TVP Historia i TVP3 w HD. Niestety, aby to zrobić, konieczne będzie dostosowanie odbiorników i dekoderów do nowego standardu.
Szczegółowo opisałem, jak sprawdzić, czy nasz sprzęt obsługuje DVB-T2 oraz jak przeprowadzić proces strojenia urządzeń. To naprawdę proste czynności, wymagające kilku kliknięć w menu lub naciśnięć przycisków. Instrukcje można znaleźć na stronie telewizjanaziemna.pl.
Mam nadzieję, że mój kompleksowy poradnik pomoże Wam przygotować się na nadchodzące zmiany w odbiorze TVP i bez problemu cieszyć się ulubionymi programami w lepszej jakości obrazu.