News

Ważne informacje od Tuska: Włos na głowie jeży się.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.01.20245 min.
Ważne informacje od Tuska: Włos na głowie jeży się.

Donald Tusk w rozmowie z trzema stacjami telewizyjnymi zapowiedział, że w najbliższych tygodniach Polska zobaczy skalę nadużyć w spółkach Skarbu Państwa. Włos się jeży na głowie - stwierdził premier, mówiąc o pracach mających na celu wyciągnięcie konsekwencji prawnych. Tusk skomentował też decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezesa NBP i spotkanie z prezydentem Dudą dotyczące m.in. sytuacji polskich kierowców. Premier jest zadowolony ze zmian w mediach publicznych.

Tusk zapowiada ujawnienie afer PiS

Premier Donald Tusk w wywiadzie dla trzech stacji telewizyjnych zapowiedział, że w najbliższych tygodniach ujawnione zostaną skandaliczne nadużycia w spółkach Skarbu Państwa związanych z partią PiS. Jak stwierdził, skala tych nadużyć sprawia, że "włos jeży się na głowie".

Tusk nie chciał na razie zdradzać szczegółów, ale zapewnił, że trwają intensywne prace mające na celu zebranie materiału dowodowego i wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec osób odpowiedzialnych. Zapowiedział, że sprawa zostanie rozwikłana w ciągu najbliższych dni i tygodni.

Premier podkreślił, że nie chodzi tu o walkę polityczną z PiS, ale o przywrócenie standardów państwa prawa, z którymi obecnie mamy do czynienia. Jego zdaniem albo będzie praworządność, albo rządy klik trzymających władzę.

Realizacja programu walki z korupcją

Tusk stwierdził, że jego rząd realizuje program walki z korupcją i nepotyzmem. Ma to oczyścić państwo z patologii, które wkradały się przez ostatnie lata rządów PiS. Dla wielu może to wyglądać na polityczne rozliczenie, ale według niego chodzi przede wszystkim o przywrócenie standardów.

Działania rządu mają na celu doprowadzenie do odpowiedzialności osób, które nadużywały swoich stanowisk dla partykularnych interesów. Nie będzie w tym przypadku taryfy ulgowej dla nikogo - zapowiedział premier.

Tusk komentuje werdykt TK w sprawie Glapińskiego

Kolejną ważną kwestią poruszoną przez Donalda Tuska była niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zdaniem premiera, werdykt wydany przez prezes TK Julii Przyłębskiej nie jest wiążący.

Tusk stwierdził, że Przyłębska z przyczyn formalnych nie może pełnić funkcji szefowej Trybunału. Dlatego też wydane przez nią orzeczenie broniące Glapińskiego przed odwołaniem nie ma mocy prawnej.

Ponadto premier zaznaczył, że nawet pominąwszy kwestię legalności Trybunału, istnieją inne sposoby pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności za kontrowersyjne decyzje podejmowane podczas jego kadencji.

Czytaj więcej: Wigilię sklepy zamknięte. Gdzie zrobić zakupy?

Tusk o spotkaniu z prezydentem Dudą

Donald Tusk poinformował również, że w najbliższy poniedziałek o godzinie 11 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie będzie dotyczyło bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie, ale poruszona zostanie także kwestia polskich przewoźników.

W kontekście współpracy z prezydentem przy napięciach na granicy, m.in. w związku z przewoźnikami, będę bardziej asertywny. Musimy współpracować, żeby nasi kierowcy nie musieli strajkować - powiedział Tusk.

Premier zaznaczył, że liczy na wypracowanie satysfakcjonującego obu strony kompromisu, aby zapewnić polskim firmom transportowym możliwość kontynuowania działalności w obliczu nowych przepisów na granicy z Białorusią.

Tusk o sytuacji polskich kierowców na granicy

Ważne informacje od Tuska: Włos na głowie jeży się.

Odnosząc się do sytuacji polskich kierowców, Donald Tusk stwierdził, że nie rozumie, dlaczego prezydent Duda zdecydował się na długą procedurę ułaskawienia ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, zamiast zastosować szybkie ułaskawienie.

Sprawa ułaskawienia ministrów od dawna budzi kontrowersje i spory polityczne. Decyzja prezydenta o rozpoczęciu procedury ułaskawieniowej spotkała się z krytyką ze strony opozycji. Tusk stwierdził, że oczekiwałby w tej sytuacji szybkiego rozwiązania problemu zgodnego z konstytucją.

Tusk zadowolony ze zmian w mediach publicznych

Na koniec premier Donald Tusk przyznał, że jest usatysfakcjonowany tempem zmian, jakie zachodzą w mediach publicznych od czasu objęcia przez niego urzędu. Jak zauważył, Telewizja Polska rzetelnie relacjonowała ostatni marsz środowisk sympatyzujących z PiS w Warszawie.

Świadczy to o postępującej normalizacji i odejściu od propagandy w tych mediach. Tusk ma nadzieję, że dzięki takim pozytywnym symptomom TVP i inne media publiczne coraz bardziej będą odzyskiwać pluralizm i bezstronność.

Podsumowanie

W artykule omówiono kilka istotnych tematów poruszonych ostatnio przez premiera Donalda Tuska. Przede wszystkim zapowiedział on ujawnienie przez rząd skandalicznych nadużyć, do jakich miało dochodzić w spółkach skarbu państwa za rządów PiS. Sprawa ma zostać wyjaśniona w najbliższych tygodniach.

Kolejna kwestia to komentarz Tuska na temat niewiążącego jego zdaniem werdyktu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Premier uważa, że nadal istnieją sposoby pociągnięcia go do odpowiedzialności.

Tusk wspomniał również o zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Dudą, które ma dotyczyć m.in. trudnej sytuacji polskich przewoźników w związku ze zmianami na granicy. Wyraził nadzieję na kompromis w tej sprawie.

Na koniec stwierdził, że jest zadowolony z postępujących zmian w mediach publicznych, które jego zdaniem zaczynają odzyskiwać pluralizm i bezstronność.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły