News

Ważne nowe drogi do budowy w 2024 roku. Lista gotowa

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak16.02.20245 min.
Ważne nowe drogi do budowy w 2024 roku. Lista gotowa

W 2024 roku powstanie niespełna 200 km nowych autostrad, ekspresówek, obwodnic i dróg szybkiego ruchu. Jest to najsłabszy wynik od 2020 roku, kiedy to wybuch pandemii wstrzymał wiele inwestycji drogowych. Mimo tego w tym roku oddanych zostanie do użytku 175 km nowych dróg krajowych. W planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest m.in. dokończenie budowy trasy S3 wzdłuż granicy z Niemcami. Powstanie w ten sposób nowoczesny szlak komunikacyjny o długości 470 km łączący porty w Świnoujściu i Szczecinie z Czechami.

175 km nowych dróg w 2024 roku

W 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku niespełna 200 km nowych autostrad, ekspresówek, obwodnic i dróg szybkiego ruchu. Jest to najsłabszy wynik od 2020 roku, kiedy to wybuch pandemii spowodował wstrzymanie wielu inwestycji drogowych.

Mimo słabszych niż w poprzednich latach statystyk, w 2024 roku powstanie 175 km nowych dróg krajowych. Dla porównania, w 2021 oddano aż 425 km dróg, ale był to rok nadzwyczajny, nadrabiający pandemiczne opóźnienia z 2020 roku.

Najważniejsze inwestycje drogowe

W planach GDDKiA na ten rok znajduje się kilka kluczowych inwestycji. Najważniejszą z nich jest dokończenie budowy autostrady A18 będącej częścią trasy S3.

Dzięki temu powstanie nowoczesny szlak komunikacyjny o długości 470 km łączący porty morskie w Świnoujściu i Szczecinie przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę z Czechami. Całą trasę ze Świnoujścia do granicy z Czechami będzie można pokonać w nieco ponad 4 godziny.

Budowa dróg ekspresowych i autostrad w 2024

W planach GDDKiA na 2024 rok znajduje się budowa blisko 25 km nowych autostrad oraz ponad 110 km dróg ekspresowych. Do tego dochodzi jeszcze ponad 10 km dróg w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic oraz 23 km dróg klasy głównej przyspieszonej.

Najważniejszym zadaniem według GDDKiA jest dokończenie trasy S3 przy granicy z Niemcami.

Dzięki realizacji zaplanowanych inwestycji sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce zwiększy się w 2024 roku o blisko 200 km. Aktualnie do dyspozycji kierowców jest już ponad 5100 km autostrad, ekspresówek i dróg głównych przyspieszonych.

Nowe odcinki dróg szybkiego ruchu

 • 24,6 km nowych autostrad
 • 117,1 km dróg ekspresowych
 • 10 km dróg w ramach Programu 100 Obwodnic
 • 23,5 km dróg głównych przyspieszonych

Pełna lista nowych odcinków dróg znajduje się w oficjalnym planie inwestycji drogowych GDDKiA na 2024 rok.

Czytaj więcej: Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego: Politycy PiS pod Prokuraturą Krajową

Program 100 Obwodnic - postępy w 2024

W ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic w 2024 roku zostanie oddanych do użytku 10 km nowych obwodnic. Najważniejsze z nich to:

Obwodnica Żabiej Woli w ciągu DK 50 4,5 km
Obwodnica Przasnysza w ciągu DK 7 4,1 km

Program 100 Obwodnic zakłada budowę 100 obwodnic na najbardziej obciążonych ruchem odcinkach dróg krajowych do 2030 roku. Jego celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z zatłoczonych miast, poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego.

S3 - kluczowa trasa wzdłuż granicy z Niemcami

Ważne nowe drogi do budowy w 2024 roku. Lista gotowa

Kluczową inwestycją drogową 2024 roku będzie dokończenie budowy autostrady A18 będącej częścią trasy ekspresowej S3 w województwie lubuskim. Dzięki połączeniu S3 z autostradą A6 oraz czeską D11 powstanie nowoczesny szlak komunikacyjny łączący Polskę z Czechami.

S3 o długości 470 km połączy porty morskie w Świnoujściu i Szczecinie przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę z Pragą w Czechach. Podróż ze Świnoujścia do Pragi zajmie około 4 godzin, a do granicy z Czechami będzie można dojechać w 3,5 godziny.

Korzyści z budowy trasy S3

Budowa trasy S3 przyniesie szereg korzyści dla ruchu tranzytowego w zachodniej Polsce:

 • Szybkie połączenie północnej i zachodniej Polski z Czechami
 • Odciążenie ruchu z obecnej drogi krajowej nr 3
 • Rozwój gospodarczy regionu
 • Polepszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Dzięki tej kluczowej inwestycji drogowej region zyska nowoczesny szlak komunikacyjny o znaczeniu międzynarodowym.

5115 km dróg szybkiego ruchu do dyspozycji kierowców

Według stanu na koniec 2023 roku polscy kierowcy mają do dyspozycji 5115,6 km dróg szybkiego ruchu. Składa się na to 1849,2 km autostrad oraz 3266,4 km dróg ekspresowych. Realizowanych jest obecnie 103 zadań w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Programu Budowy 100 Obwodnic o łącznej długości 1301 km.

sieć dróg szybkiego ruchu powiększy się o kolejne 175 km i osiągnie długość ponad 5290 km. To zdecydowanie poprawi warunki podróżowania po Polsce i połączenia transportowe z sąsiednimi krajami. Nowe drogi ekspresowe i autostrady skrócą czas przejazdu na wielu trasach. Przykładowo, podróż ze Świnoujścia do Pragi w Czechach zajmie 4 godziny zamiast ponad 5 godzin obecnie. Mimo ambitnych planów drogowych na 2024 rok, nadal pozostanie sporo do zrobienia w rozbudowie nowoczesnej infrastruktury transportowej w Polsce. W realizacji znajduje się bowiem wciąż 1301 km dróg, a w przetargach kolejne 417 km. Inwestycje drogowe są kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski, polepszenia bezpieczeństwa na drogach i skrócenia czasu podróży między najważniejszymi ośrodkami miejskimi oraz z sąsiednimi krajami.

Podsumowanie

W 2024 roku powstanie blisko 200 km nowych dróg, w tym autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice. Będą to ważne inwestycje drogowe, które poprawią infrastrukturę transportową Polski. Najważniejszą z nich jest dokończenie budowy trasy S3, dzięki czemu powstanie nowoczesny szlak komunikacyjny łączący porty morskie ze Świnoujścia przez Zieloną Górę do Pragi w Czechach.

Te nowe drogi w 2024 roku skrócą czas przejazdu na wielu trasach i odciążą ruch z istniejących dróg krajowych. Tym samym poprawi się bezpieczeństwo oraz wzrośnie mobilność Polaków. Po realizacji planowanych inwestycji sieć dróg szybkiego ruchu zwiększy się do ponad 5290 km.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.