News

Według TVP - Zarobki gwiazd Wiadomości utrzymane w tajemnicy

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20245 min.
Według TVP - Zarobki gwiazd Wiadomości utrzymane w tajemnicy

Zarobki gwiazd "Wiadomości" TVP są objęte ścisłą tajemnicą. Telewizja publiczna konsekwentnie odmawia ujawnienia dokładnych stawek wypłacanych dziennikarzom flagowego programu informacyjnego. Powołuje się przy tym na ochronę prywatności pracowników, tajemnicę przedsiębiorstwa oraz konkurencję na rynku medialnym. Co prawda w przestrzeni publicznej pojawiły się nieoficjalne informacje na temat zarobków prowadzących, jak Danuta Holecka czy Michał Adamczyk, ale TVP stanowczo dystansuje się od tych rewelacji.

Zarobki gwiazd TVP objęte tajemnicą

Telewizja Polska konsekwentnie odmawia ujawnienia dokładnych zarobków gwiazd programu "Wiadomości". W rozmowie z serwisem Wirtualne Media rzecznik TVP powołał się na ochronę prywatności dziennikarzy, tajemnicę przedsiębiorstwa oraz konkurencję na rynku mediów.

Zdaniem TVP opinia publiczna nie powinna poznawać wynagrodzeń osób zatrudnionych w telewizji, bo mogłoby to zostać wykorzystane przez konkurencję. Stacja obawia się, że inne media mogłyby przejąć najpopularniejszych prezenterów, oferując im wyższe stawki.

Niepotwierdzone doniesienia

Co prawda w Internecie pojawiły się przecieki na temat zarobków niektórych gwiazd "Wiadomości", ale TVP konsekwentnie dystansuje się od tych informacji. Według nieoficjalnych doniesień Danuta Holecka i Michał Adamczyk mieli zainkasować z tytułu pracy w TVP po ok. 2 mln zł w ciągu kilku lat.

Trzeba jednak podkreślić, że są to wyłącznie domysły i spekulacje. TVP nigdy oficjalnie nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła tym rewelacjom. Stacja twardo obstaje przy zasadzie nieujawniania wysokości wynagrodzeń gwiazd "Wiadomości".

Można się zastanawiać, czy tak rygorystyczne trzymanie tych danych w tajemnicy jest w pełni uzasadnione. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że TVP jest finansowana z publicznych pieniędzy.

Dziennikarze mają dwie umowy z TVP

Jak wynika z informacji podawanych przez media, czołowi prezenterzy "Wiadomości" mają z TVP podpisane dwie umowy. Jedna to standardowa umowa o pracę z relatywnie niskim wynagrodzeniem rzędu kilku tysięcy złotych. Druga umowa jest zawierana z własnymi spółkami tych osób i przynosi znacznie większe zyski.

Prawdziwe frukta są gdzie indziej — Holecka i Adamczyk mają własne jednoosobowe firmy, z którymi TVP podpisuje dodatkowe umowy, znacznie bardziej lukratywne – donosił Onet.

Taki dualistyczny model wynagradzania prezenterów TVP budzi kontrowersje. Pojawiają się zarzuty, że jest on nieprzejrzysty i umożliwia wypłacanie gwiazdom telewizji zawrotnych kwot bez odprowadzania podatków i składek takich jak ZUS.

Czytaj więcej: Dlaczego pomijane jest to pytanie ws. TVP?

Holecka i Adamczyk zarobili 2 mln zł

Według analizy Onetu, w ciągu kilku lat Danuta Holecka i Michał Adamczyk zainkasowali z tytułu pracy w TVP po ok. 2 mln zł. Trzecia z prowadzących "Wiadomości", Edyta Lewandowska, otrzymała w tym czasie ok. 1 mln zł.

Są to kolosalne kwoty, biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie przeciętny Polak zarabiał średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

  • Danuta Holecka - ok. 2 mln zł w ciągu kilku lat
  • Michał Adamczyk - ok. 2 mln zł w ciągu kilku lat
  • Edyta Lewandowska - ok 1 mln zł w ciągu kilku lat

Trudno się dziwić, że tego typu rewelacje wzbudzają kontrowersje i dyskusje w przestrzeni publicznej. Tym bardziej, że TVP ciągle odmawia oficjalnego potwierdzenia tych danych.

Zarobki dyrektorów TVP ujawnione

Według TVP - Zarobki gwiazd Wiadomości utrzymane w tajemnicy

Pod koniec 2023 r. opinia publiczna poznała wysokość zarobków dyrektorów i wicedyrektorów Telewizji Polskiej. Stało się tak dzięki decyzji ministra kultury o postawieniu TVP w stan likwidacji.

Imię i nazwisko Stanowisko Zarobki w 2023 r.
Samuel Pereira wicedyrektor TAI 439 755 zł
Marcin Tulicki wicedyrektor TAI 417 354 zł + 296 340 zł

Z tabeli wynika, że Samuel Pereira, obecnie dyrektor TVP Info, zarobił w 2023 r. na stanowisku wicedyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej blisko 440 tys. zł.

Marcin Tulicki w tym samym czasie zainkasował ponad 700 tys. zł z tytułu umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. To ogromne pieniądze, które pokazują, jak wysoko TVP wynagradza swoich dyrektorów.

Pereira zarobił pół miliona złotych

Najwięcej jednak, bo ponad 1,4 mln zł, zarobił dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. Został on wprawdzie zwolniony z pracy pod koniec kwietnia 2023 r., ale i tak przez cztery miesiące pracy w TVP w tym roku zainkasował ponad 1 mln zł.

Te liczby robią ogromne wrażenie i pokazują, jak wysokie zarobki są w stanie "wynegocjować" dyrektorzy TVP. Samuel Pereira tylko w 2023 roku zainkasował blisko pół miliona złotych. Dla przeciętnego Kowalskiego to kwota wręcz astronomiczna.

Podsumowując, zarobki gwiazd i dyrektorów Telewizji Polskiej są objęte ścisłą tajemnicą. Co jakiś czas w mediach pojawiają się przecieki i rewelacje na ten temat, ale TVP konsekwentnie odmawia oficjalnego potwierdzenia tych informacji. Kwoty, o których mówi się nieoficjalnie, robią jednak ogromne wrażenie i wzbudzają kontrowersje w opinii publicznej.

Podsumowanie

Telewizja Polska konsekwentnie odmawia podania dokładnych kwot zarobków gwiazd programu "Wiadomości". Powołuje się przy tym na ochronę prywatności i tajemnicę handlową. Co pewien czas w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia na temat wynagrodzeń głównych prezenterów, takich jak Danuta Holecka czy Michał Adamczyk, ale TVP ich nie potwierdza.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że czołowi dziennikarze mają z telewizją podpisane dwie umowy - o pracę i cywilnoprawną. Ta druga przynosi znacznie większe zyski. Holecka i Adamczyk w ciągu kilku lat mieli zarobić po 2 mln zł. Podobnie wysokie były zarobki dyrektorów TVP, o czym świadczą dane ujawnione pod koniec 2023 roku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły