Kwalifikacja wojskowa to procedura, podczas której sprawdzana jest zdolność do służby wojskowej. W 2024 roku wezwania na kwalifikację otrzyma aż 230 tys. Polaków. Osoby, które dostaną wezwanie, są zobowiązane do stawienia się przed komisją. Niestawienie się grozi nałożeniem grzywny przez władze administracyjne. Jednak aby uniknąć kary, wystarczy zgłosić i usprawiedliwić nieobecność. Podczas kwalifikacji wojskowej przyznawane są konkretne kategorie określające zdolność do służby.
Kwalifikacja wojskowa dla 230 tys. w 2024
W 2024 roku wezwania na kwalifikację wojskową otrzyma aż 230 tys. Polaków. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej wskazują, że zdecydowaną większość wezwanych stanowią mężczyźni z roczników 2000-2005.
Procedura kwalifikacji rozpoczęła się już 1 lutego i potrwa do końca kwietnia. W jej trakcie każda osoba zostanie zbadana przez komisję pod kątem zdolności do służby wojskowej. Przyznawane są konkretne kategorie, które określają tę zdolność.
Komu wysyłane są wezwania w 2024 roku?
Zdecydowana większość wezwań trafia do mężczyzn. Są to panowie z trzech grup:
- 19-latkowie (rocznik 2005)
- Mężczyźni z roczników 2000-2004 bez określonej kategorii zdolności do służby
- Osoby, które nie przeszły kwalifikacji w zeszłym roku
Jednak poza panami, część wezwań otrzymają także kobiety. Są to panie posiadające konkretne, przydatne wojsku kwalifikacje zawodowe - medyczne, weterynaryjne, psychologiczne i inne.
Komu przyznawane są poszczególne kategorie?
Podczas kwalifikacji wojskowej każdy otrzyma konkretną kategorię zdolności do służby. Oznaczone są one literami od A do E. Poszczególne kategorie przedstawiają się następująco:
A | zdolny do służby wojskowej |
B | czasowo niezdolny do służby wojskowej |
D | niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju |
E | trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej |
Kategoria zależy od stanu zdrowia oraz kondycji psychicznej danej osoby. Ci z kategorią B otrzymają kolejne wezwanie po poprawie zdrowia.
Kiedy wysyłane są wezwania przed kwalifikacją?
Zgodnie z przepisami, wezwania na kwalifikację wojskową powinny być wysyłane z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. Jest to obowiązkowe minimum, które ma dać czas na przygotowanie się.
Niestety w praktyce zdarza się, że wezwania są wysyłane ze zbyt małym wyprzedzeniem, nawet 2-3 dni przed samą kwalifikacją. Warto więc sprawdzać regularnie swoją skrzynkę pocztową, aby na czas odebrać wezwanie.
Czytaj więcej: Masowy strajk w Czechach szokuje świat - przekonaj się, dlaczego
Jakie grzywny grożą za nieobecność?
Obecność na kwalifikacji wojskowej po otrzymaniu wezwania jest obowiązkowa. Jakakolwiek nieusprawiedliwiona nieobecność grozi nałożeniem grzywny administracyjnej.
Dodatkowo, osoba uchylająca się od stawiennictwa może zostać doprowadzona na kwalifikację przymusowo przez Policję. W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet ograniczenie wolności.
Należy jednak pamiętać, że aby uniknąć kary, wystarczy poinformować odpowiednie organy o niemożności stawienia się i podać uzasadnienie nieobecności. Wtedy grzywny unikniemy.
Kobiety też otrzymują wezwania z wojska
Co ciekawe, oprócz mężczyzn z konkretnych roczników, część wezwań na kwalifikację wojskową trafia również do kobiet. Nie są to jednak przypadkowe panie.
Wezwania otrzymują kobiety posiadające konkretne, przydatne wojsku wykształcenie i kwalifikacje. Mówimy tu o paniach z wykształceniem medycznym, weterynaryjnym, psychologicznym, informatycznym i wielu innych.
Te konkretne specjalistki stanowią potencjalnie cenną kadrę dla wojska, dlatego również zostają objęte procedurą kwalifikacji.
Podsumowanie
W 2024 roku aż 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, ale również części kobiet. Jest to znaczący wzrost liczby powołań w porównaniu do lat ubiegłych. Obecność po otrzymaniu wezwania jest obowiązkowa, a za nieusprawiedliwioną nieobecność grożą dotkliwe grzywny. Jednak aby ich uniknąć wystarczy zgłosić i uzasadnić niemożność stawienia się.
Podczas kwalifikacji wojskowej każdy otrzyma konkretną kategorię, oznaczoną literami od A do E, która określa jego zdolność do służby. Kwalifikacja wojskowa już się rozpoczęła i potrwa do końca kwietnia 2024 roku.