News

Wieczór tylko z Zmianami po Wiadomościach TVP

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.12.20235 min.
Wieczór tylko z Zmianami po Wiadomościach TVP

Zmiany programowe w TVP były zaskoczeniem dla widzów. Nowy prowadzący Wiadomości zapowiedział koniec propagandy w głównym programie informacyjnym telewizji publicznej. Doszło do przejęcia władzy nad mediami publicznymi przez nowy rząd. TVP Info zniknęło z anteny, a działania nowych władz zostały uznane przez PiS za niezgodne z prawem. Przyszłość TVP jest teraz w rękach nowego zarządu.

Zmiany programowe w TVP

Nieoczekiwanie w środę 20 grudnia z anteny TVP zniknęły Wiadomości - flagowy program informacyjny stacji. Zamiast niego pojawił się dziennikarz Marek Czyż, który zapowiedział powrót Wiadomości już nazajutrz, ale w innym, pozbawionym propagandy wydaniu.

Czyż zwrócił się do widzów o zrozumienie zaistniałej sytuacji i cierpliwość. Zadeklarował, że Wiadomości od tej pory będą pokazywać obiektywny obraz świata, bez tendencyjnego komentowania i zakłamywania faktów. To koniec ery propagandy w telewizji publicznej.

Kulisy zmian w TVP

Okazało się, że zniknięcie Wiadomości było efektem głębokich zmian personalnych w zarządzie Telewizji Polskiej. Dotychczasowy prezes Jacek Kurski został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął Tomasz Sygut.

Nowe władze TVP zapowiedziały odejście od propagandy na rzecz rzetelnego informowania widzów. Stąd też nagła zmiana prowadzącego Wiadomości i deklaracja o ich odpolitycznieniu.

Nowy prowadzący Wiadomości

Kim jest Marek Czyż, nowa twarz Wiadomości? To doświadczony dziennikarz TVP, który w przeszłości pracował m.in. w TVP Info. Odszedł ze stacji w 2016 roku, krytykując narastającą propagandę.

Jego powrót na antenę i poprowadzenie Wiadomości to mocny sygnał, że stacja faktycznie zamierza zmienić swój przekaz. Czyż zapowiedział uczciwe i rzetelne informowanie widzów bez tendencyjności.

Czytaj więcej: Czy nowa ustawa in vitro wpłynie na Twoje finanse? Poznaj szczegóły!

Przejęcie władzy nad mediami publicznymi

Nagłe odejście Kurskiego i zmiany w TVP to efekt decyzji politycznych. Minister kultury, wykonując uchwałę Sejmu z 19 grudnia, odwołał dotychczasowe władze mediów publicznych.

Na miejsce Kurskiego powołano Tomasza Syguta, dziennikarza który odszedł z TVP, krytykując poczynania poprzednich władz. Jego nominacja to jasny sygnał, że rząd chce odpolitycznić media publiczne.

To koniec ery propagandy w Wiadomościach i całej TVP - oświadczył nowy prezes Sygut.

TVP Info zniknęło z anteny

W ramach porządkowania TVP z anteny zniknął kanał informacyjny TVP Info, zastąpiony programem TVP1. Wyłączono również serwis internetowy tvp.info.

To kolejny ruch nowych władz TVP mający na celu wyeliminowanie dotychczasowych wpływów politycznych i tendencyjnego przekazu. Zmiany te spotkały się z aprobatą większości komentatorów.

Przyszłość TVP Info

Na razie nie jest jasne, czy i kiedy TVP Info wróci na antenę. Nowe władze TVP nie wykluczyły reaktywacji kanału, ale dopiero po gruntownych zmianach programowych i kadrowych.

Najwyraźniej TVP Info, podobnie jak Wiadomości, kojarzyło się dotychczasowym władzom z propagandą, którą postanowiły wyeliminować.

Działania rządu niezgodne z prawem?

Niektórzy komentatorzy i politycy związani z PiS uznali, że działania nowego rządu naruszają prawo i są próbą przejęcia władzy nad mediami.

Jednak większość ekspertów stwierdziła, że zmiany w mediach publicznych były zgodne z literą prawa i miały poparcie Sejmu. Sprzeciw ze strony PiS wydaje się więc wyrazem rozgoryczenia utratą wpływów.

19 grudnia 2023 Uchwała Sejmu w sprawie odpolitycznienia mediów publicznych
20 grudnia 2023 Odwołanie dotychczasowych władz TVP, Polskiego Radia i PAP

Przyszłość TVP w rękach nowego zarządu

Przyszłość TVP zależy teraz od działań nowego zarządu na czele z prezesem Tomaszem Sygutem. Jeśli dotrzyma on deklaracji o odejściu od propagandy, można się spodziewać gruntownej poprawy wizerunku i odbioru telewizji publicznej.

Najbliższe tygodnie pokażą, czy Wiadomości i inne programy TVP rzeczywiście stały się bardziej rzetelne i pluralistyczne. Ale deklaracje nowych władz dają nadzieję na koniec trwającej od lat propagandy w mediach publicznych.

  • Odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego
  • Nominacja Tomasza Syguta na nowego prezesa

Podsumowanie

W moim artykule opisałem nagłe i zaskakujące wydarzenia w Telewizji Polskiej. 20 grudnia 2023 roku z anteny niespodziewanie zniknęły Wiadomości, a w ich miejsce pojawił się zapowiadający zmiany Marek Czyż. Jak się okazało, był to wynik decyzji nowego kierownictwa TVP o odejściu od dotychczasowej propagandy.

Przejęcie władzy w mediach publicznych przez nowy rząd zaowocowało gruntownymi zmianami. Na czele TVP stanął Tomasz Sygut, obiecujący obiektywne i rzetelne informowanie. Odsunięto też od anteny TVP Info, kojarzone z tendencyjnością.

Cała sytuacja budzi kontrowersje i niejasności. Zdaniem niektórych działania nowego rządu były nielegalne. Inni twierdzą, że była to próba naprawy sytuacji w mediach publicznych i walka z propagandą. Czas pokaże, kto miał rację.

W moim tekście starałem się możliwie obiektywnie przedstawić przebieg wydarzeń i zaprezentować różne punkty widzenia. Mam nadzieję, że choć w części udało mi się wyjaśnić Czytelnikom tę niecodzienną sytuację w świecie mediów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  3. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  5. Przełom na rynku mieszkaniowym w 2024 r. nie jest przewidywany
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły