News

Wielomilionowa strata w PKP Cargo. Czarna lista problemów polskiego przewoźnika kolejowego

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.05.20243 min.
Wielomilionowa strata w PKP Cargo. Czarna lista problemów polskiego przewoźnika kolejowego

Czy wiesz, co ostatnio dzieje się w PKP Cargo? Największy polski przewoźnik towarów kolejowych jest w opałach. W pierwszym kwartale 2024 roku firma odnotowała 22,4 mln zł zysku operacyjnego EBITDA, ale jednocześnie poniosła 118,1 mln zł straty netto. Wyniki te są dużo gorsze niż przed rokiem. Ale to nie koniec problemów PKP Cargo - lista nieprawidłowości w spółce jest długa.

#1 PKP Cargo - 22,4 mln zł zysku EBITDA kontra 118,1 mln zł straty netto

Wyniki finansowe PKP Cargo za pierwszy kwartał 2024 roku były zaskakująco złe. Firma odnotowała wprawdzie 22,4 mln zł zysku operacyjnego EBITDA, ale jednocześnie poniosła aż 118,1 mln zł straty netto. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 roku PKP Cargo miało 359,4 mln zł EBITDA i 104,2 mln zł zysku netto.

Przychody z tytułu umów z klientami wyniosły ponad 1,18 mld zł, co było zgodne z szacunkami, ale znacznie niższe niż rok wcześniej (ponad 1,56 mld zł). Strata operacyjna sięgnęła 96,8 mln zł, podczas gdy przed rokiem PKP Cargo zanotowało 168 mln zł zysku operacyjnego.

Te słabe wyniki finansowe PKP Cargo pokazują, jak poważne problemy ma obecnie spółka. Nowe władze stoją przed dużym wyzwaniem, aby poprawić kondycję finansową przewoźnika i zażegnać kryzys w firmie.

#2 Smutna lista problemów PKP Cargo: zła kondycja finansowa, podejrzane umowy sponsoringowe

Wielomilionowa strata to jednak nie jedyny kłopot, z jakim mierzy się obecnie PKP Cargo. Lista problemów spółki jest znacznie dłuższa. Nowe władze firmy wskazują na jej złą kondycję finansową, utrzymującą się od dłuższego czasu.

Ponadto, władze PKP Cargo zakwestionowały szereg umów sponsoringowych zawartych przez poprzedni zarząd. Umowy sponsoringowe z podmiotami takimi jak Widzew Łódź, Unia Skierniewice czy Polski Komitet Olimpijski miały być "całkowicie bezzasadne" i "podyktowane prywatnymi, politycznymi interesami ówczesnych członków zarządu".

  • Zakwestionowane umowy sponsoringowe obejmowały m.in. opłacenie wyjazdu i pobytu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu dla osób związanych z PKP Cargo.

Te wszystkie problemy ukazują, jak trudna jest obecnie sytuacja w PKP Cargo. Spółka wpadła w głęboki kryzys, a jej nowe władze będą musiały wykazać się dużymi umiejętnościami zarządczymi, aby wyprowadzić firmę na prostą.

Czytaj więcej: Ekspercka ujawnia: Nie będzie konfiskat terenów pod budowę wiatraków

#3 Działania naprawcze PKP Cargo: zwolnienia postojowe, rewizja umów sponsoringowych

Zdjęcie Wielomilionowa strata w PKP Cargo. Czarna lista problemów polskiego przewoźnika kolejowego

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową, nowe władze PKP Cargo zdecydowały się na wprowadzenie radykalnych działań oszczędnościowych. Planują wysłać na zwolnienia postojowe nawet jedną trzecią pracowników spółki.

Ponadto PKP Cargo wypowiedziało umowę ze związkowcami, a mianowicie Pakt Gwarancji Pracowniczych z 2013 roku. Władze spółki zademonstrowały też twardą postawę wobec kwestionowanych umów sponsoringowych, wypowiadając je wszystkie.

Te działania pokazują determinację nowego kierownictwa PKP Cargo do ścisłych oszczędności i uporządkowania sytuacji w firmie. Czy uda im się jednak wyprowadzić przewoźnika na bezpieczne tory działalności? Czas pokaże.

Jedno jest pewne - obecny kryzys w PKP Cargo jest ogromnym wyzwaniem, ale również szansą do gruntownej reorganizacji i zerwania z nieprawidłowościami z przeszłości. Kierownictwo musi działać zdecydowanie, aby odbudować kondycję finansową firmy i przywrócić jej stabilność.

Najczęstsze pytania

PKP Cargo odnotowało 22,4 mln zł zysku operacyjnego EBITDA, ale jednocześnie 118,1 mln zł straty netto. Wyniki te były znacznie gorsze niż rok wcześniej i odzwierciedlają poważne problemy finansowe, z jakimi boryka się obecnie spółka. Nowe władze będą musiały podjąć zdecydowane działania naprawcze.

Oprócz słabych wyników finansowych, PKP Cargo zmaga się z długotrwałą złą kondycją finansową oraz nieprawidłowościami z przeszłości, takimi jak kwestionowane przez nowe władze umowy sponsoringowe. Zarząd wskazuje, że część z tych umów była podyktowana prywatnymi interesami poprzednich członków zarządu.

Władze planują szeroko zakrojone działania oszczędnościowe, w tym wysłanie na zwolnienia postojowe nawet jednej trzeciej pracowników spółki. Ponadto wypowiedziano umowę ze związkowcami oraz wszystkie podejrzane umowy sponsoringowe. Celem jest uporządkowanie sytuacji i odbudowa kondycji finansowej firmy.

Na razie nie ma informacji o bezpośrednich zakłóceniach w przewozach towarowych realizowanych przez PKP Cargo. Niemniej jednak, trwający kryzys w spółce i planowane zwolnienia postojowe mogą w przyszłości zagrozić płynności przewozów, jeśli sytuacja nie zostanie szybko opanowana.

Przyszłość PKP Cargo będzie zależała od skuteczności działań naprawczych podjętych przez nowe kierownictwo. Spółka stoi przed ogromnym wyzwaniem odbudowy kondycji finansowej i zerwania z nieprawidłowościami z przeszłości. Potrzebne będą zdecydowane i trafne decyzje, aby wyprowadzić firmę na bezpieczne tory działalności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły