News

Wigilię sklepy zamknięte. Gdzie zrobić zakupy?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska24.12.20234 min.
Wigilię sklepy zamknięte. Gdzie zrobić zakupy?

Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy chcemy spędzić go w gronie najbliższych. Niestety w tym roku sklepy będą zamknięte, więc warto wcześniej przygotować się na zakupy. Nowela ustawy wprowadziła dodatkowe ograniczenia handlu 24 grudnia. Gdzie więc można jeszcze coś kupić? Czy są jakieś wyjątki od zakazu? W artykule wyjaśniamy zasady obowiązujące tego dnia oraz wskazujemy miejsca, gdzie zrobimy niezbędne zakupy świąteczne.

Zakaz handlu w Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w niedzielę, dlatego tego dnia obowiązywać będzie zakaz handlu. Jest to zgodne z przepisami noweli ustawy regulującej handel w niedziele, która weszła w życie na początku grudnia.

Ograniczenia w handlu będą obowiązywać przez cały dzień 24 grudnia. Ostatnią okazją na zrobienie świątecznych zakupów była sobota 23 grudnia. Kolejne zakupy będzie można zrobić dopiero 27 grudnia, czyli po świętach.

Jeśli w trakcie przygotowań do wigilijnej kolacji okaże się, że w lodówce brakuje niezbędnych produktów, to ratunku można poszukać w małych sklepach osiedlowych. Np. sieć Żabka poinformowała, że w dniach 24-26 grudnia będą obowiązywać takie same zasady funkcjonowania, jak w zwykłe niedziele objęte zakazem handlu.

Które sklepy Żabka będą otwarte?

Żabki korzystają z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek. To sami franczyzobiorcy decydują o otwarciu lub zamknięciu swojego sklepu. Na stronie www.zabka.pl można sprawdzić, czy konkretna Żabka będzie czynna 24 grudnia.

Gdzie zrobić zakupy 24.12?

Choć zakaz handlu obejmuje większość sklepów, to w ustawie przewidziano pewne wyjątki. Istnieje katalog 32 wyłączeń od zakazu. Oznacza to, że w Wigilię otwarte będą m.in.:

 • cukiernie
 • lodziarnie
 • kwiaciarnie
 • sklepy z prasą
 • kawiarnie
 • stacje paliw

Ponadto zakaz nie obejmuje placówek, które świadczą usługi pocztowe, o ile przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40% przychodów danego sklepu.

Otwarte mogą być także małe sklepy prowadzone przez właściciela, tak jak wspomniane wyżej Żabki. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku to franczyzobiorca indywidualnie decyduje, czy otworzy swój sklep, czy nie.

Czytaj więcej: Afera z podróbkami w Poczcie Polskiej - zaskakujące wyjaśnienia spółki

Kary za złamanie zakazu handlu

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę i święta zostały wprowadzone stopniowo od 2018 roku. Początkowo ograniczenia obejmowały tylko część niedziel w roku. Jednak od 2020 roku zakaz obowiązuje już przez większość niedziel, z wyjątkiem 7 niedziel wymienionych w ustawie.

ostatnie niedziele stycznia ostatnie niedziele kwietnia
ostatnie niedziele czerwca ostatnie niedziele sierpnia
niedziela przed Wielkanocą 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem

Za złamanie zakazu handlu grożą bardzo surowe kary. W przypadku pierwszego wykroczenia jest to grzywna od 1000 do 100 000 zł. Przy uporczywym łamaniu przepisów można nawet otrzymać karę ograniczenia wolności.

Podsumowując, w Wigilię 2023 większość sklepów będzie nieczynna. Otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe. Planując świąteczne zakupy, trzeba pamiętać o ograniczeniach w handlu 24 grudnia.

Podsumowanie

Wigilię sklepy zamknięte. Gdzie zrobić zakupy?

W moim artykule omówiłem kwestię zakazu handlu w Wigilię 2023. Przedstawiłem przepisy noweli ustawy, która wprowadziła dodatkowe ograniczenia handlu 24 grudnia. Wyjaśniłem, że tego dnia zakupy można było zrobić po raz ostatni 23 grudnia. Kolejna okazja nastąpi dopiero 27 grudnia.

Wskazałem, że mimo zakazu w Wigilię otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe, np. Żabki. Jednak to franczyzobiorcy indywidualnie decydują o otwarciu. Przedstawiłem też katalog 32 wyłączeń od zakazu. Dotyczą one m.in. cukierni, lodziarni, kwiaciarni.

Omówiłem również zasady funkcjonowania zakazu handlu w niedzielę, który został wprowadzony stopniowo od 2018 r. Przypomniałem, że zakaz nie obowiązuje tylko w 7 niedziel w roku. Na koniec wspomniałem o surowych karach za złamanie zakazu.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Czytelnikom lepiej zrozumieć zasady dotyczące handlu w Wigilię i inne niedziele objęte zakazem. Z pewnością warto o nich pamiętać, planując świąteczne zakupy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.