News

Wniosek o odwołanie prezesa ZUS Gertrudy Uścińskiej. Co nowego?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska09.01.20245 min.
Wniosek o odwołanie prezesa ZUS Gertrudy Uścińskiej. Co nowego?

Wniosek o odwołanie prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej złożony przez minister rodziny Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk to duże zaskoczenie. Szefowa ZUS cieszyła się dotąd mocnym poparciem ze strony organizacji pracodawców. Jednak według minister nowe wyzwania stojące przed ZUS wymagają zmiany na stanowisku prezesa. Czy do tego dojdzie? Jakie są powody ewentualnej dymisji prezes ZUS?

Wniosek o odwołanie prezes ZUS

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła wniosek o odwołanie prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. To duże zaskoczenie, bo szefowa ZUS cieszyła się dotąd poparciem ze strony organizacji pracodawców. Jednak według minister nowe wyzwania stojące przed ZUS wymagają zmiany na stanowisku prezesa.

Uścińska kieruje ZUS-em od 2016 roku. Za jej kadencji instytucja ta radziła sobie dobrze z cyfryzacją i automatyzacją. Tym bardziej dziwi wniosek o jej odwołanie.

Powodem ma być realizacja nowych zadań przed jakimi stoi ZUS. Minister Dziemianowicz-Bąk uważa, że wymagają one nowego otwarcia i zmiany na stanowisku prezesa. Czy do tego dojdzie i kto mógłby zastąpić Uścińską?

Nowe wyzwania wymagają zmiany

W uzasadnieniu wniosku minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że ZUS odpowiada za bezpieczeństwo socjalne Polek i Polaków. Dodatkowo zatrudnia on ponad 40 tys. osób.

Nowy rząd postawił sobie zadanie reform w obszarze ubezpieczeń społecznych. Te nowe wyzwania według minister wymagają zmiany na stanowisku prezesa ZUS. Ma to zagwarantować odpowiedzialne zarządzanie tą instytucją.

Czy rzeczywiście nowe zadania uzasadniają tak radykalny krok jak wymiana prezesa? A może za wnioskiem kryją się także inne powody?

Kłopoty z podwyżkami dla pracowników

Prawdopodobnie wniosek o dymisję Uścińskiej jest związany ze sporem prezes ZUS ze związkami zawodowymi. ZNP żąda podwyżek dla pracowników instytucji. Tymczasem prezes odmówiła, uznając żądania za nieuzasadnione.

Minister Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że pracownicy ZUS zasługują na godne warunki pracy i płacy. Być może jej zdaniem Uścińska nie potrafiła dogadać się ze związkami w tej sprawie.

Czytaj więcej: dochód podstawowy w Polsce: propozycja, która może zaskoczyć

Wsparcie dla prezes od pracodawców

Zaskakujące jest tak radykalne działanie minister, biorąc pod uwagę że Uścińska cieszyła się dotąd silnym poparciem ze strony organizacji pracodawców.

To ciekawe, ale są osoby związane np. z Platformą, które wciąż w ZUS-ie pracują, tyle że są na bezpłatnym urlopie. Co więcej, przychodzą do nas pielgrzymki posłów różnych partii i rozmawiają z szefową.

Pracodawcy lobbowali, aby prezes mogła kontynuować swoją misję reform w ZUS. Być może liczyli nawet, że zostanie na stanowisku na pewien czas po zmianie rządu.

Jednak minister zdecydowała inaczej. Czy zmiana na czele ZUS jest już przesądzona?

Wewnątrz koalicji brak jasnego stanowiska

W rządzącej koalicji nie było jednomyślności co do losów prezes ZUS po przejęciu władzy. Niektórzy uważali, że ZUS powinien zostać poddany audytowi przez nowe władze.

Z drugiej strony doceniano dokonaną za kadencji Uścińskiej cyfryzację i automatyzację instytucji. Dlatego brano pod uwagę pozostawienie jej na stanowisku, przynajmniej na jakiś czas.

Za odwołaniem prezes Przeciwko odwołaniu
- konieczność audytu ZUS - dobra cyfryzacja za kadencji obecnej prezes
- nowe wyzwania wymagają zmian - poparcie ze strony pracodawców

Ostatecznie brak jednomyślności w obozie rządowym nie powstrzymał minister przed złożeniem wniosku o dymisję szefowej ZUS.

Przyszłość prezes ZUS nieznana

Na razie nie wiadomo, jak zakończy się sprawa wniosku o odwołanie prezes ZUS. Nawet jeśli premier Tusk go zaakceptuje, prezydent ma 21 dni na zatwierdzenie takiej decyzji.

Co dalej z ZUS? Kto mógłby objąć stery tej instytucji po ewentualnym odejściu Uścińskiej? Czy nowy szef poradzi sobie z wyzwaniami stojącymi przed ZUS i sporem ze związkami zawodowymi o podwyżki? Według minister nowe otwarcie jest potrzebne, ale nie musi oznaczać natychmiastowej zmiany prezesa.

Sytuacja jest dynamiczna i wkrótce powinniśmy poznać ostateczny finał tych zaskakujących wydarzeń wokół kierownictwa ZUS.

Podsumowanie

W artykule omówiono wniosek minister rodziny o odwołanie prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę jej dotychczasowe poparcie ze strony pracodawców. Powodem mają być nowe wyzwania dla ZUS, które według minister wymagają zmiany na stanowisku prezesa. Prawdopodobnie kryje się za tym także nierozwiązany spór o podwyżki z pracownikami instytucji.

W rządzącej koalicji nie było jednomyślności co do przyszłości prezes ZUS. Niektórzy chcieli audytu instytucji, inni doceniali jej cyfryzację za kadencji Uścińskiej. Ostatecznie minister złożyła wniosek o jej dymisję, co może oznaczać koniec jej prezesury.

Dalsze losy prezes ZUS są nieznane. Premier Tusk może zaakceptować wniosek, ale prezydent ma 21 dni na decyzję. Kto mógłby ewentualnie zastąpić Uścińską? Na pewno nowy szef ZUS czekałyby realne wyzwania, m.in. spór o podwyżki z pracownikami, którego nie udało się rozwiązać dotychczasowej prezes.

Sytuacja jest zmienna i wkrótce poznamy finał tych zaskakujących wydarzeń w ZUS. Być może będzie to jednak dopiero początek zmian personalnych w tej instytucji pod rządami nowej koalicji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  3. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  5. Przerwa od składek ZUS dla przedsiębiorców zapowiedziana przez ministra rozwoju
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły