News

Wpis Grupy Wagnera: Putin podpala kolejny region

Bartosz Antoniak3 lutego 20246 min
Wpis Grupy Wagnera: Putin podpala kolejny region

Grupa Wagnera, rosyjska prywatna firma wojskowa, odgrywa coraz większą rolę w afrykańskiej polityce Kremla. Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich, Korpus Afrykański ma zastąpić zlikwidowaną w zeszłym roku Grupę Wagnera i rozszerzyć wpływy Rosji na kontynencie. Jednocześnie wagnerowcy buntują się przeciw Moskwie – w czerwcu ubiegłego roku próbowali nawet marszu na stolicę. Cała sytuacja pokazuje, że obecność najemników Putina w Afryce to nie tylko walka z terroryzmem, ale przede wszystkim element rosyjskiej ekspansji politycznej i gospodarczej.

Rosyjscy najemnicy w Afryce

Według informacji Ośrodka Studiów Wschodnich, Korpus Afrykański ma zastąpić rozwiązaną w ubiegłym roku Grupę Wagnera. Nowe oddziały mają działać w kilku państwach regionu Sahelu, Republice Środkowoafrykańskiej i Libii. Ich zadaniem będzie wspieranie lokalnych rządów w walce z dżihadystami. Jednak jak twierdzą eksperci OSW, tak naprawdę obecność rosyjskich najemników ma posłużyć przede wszystkim rozszerzeniu wpływów politycznych i gospodarczych Kremla w Afryce.

Korpus Afrykański będzie miał charakter ochotniczy, podobnie jak Grupa Wagnera. Rosyjscy żołnierze mają korzystać z baz wojskowych w Libii i Algierii. Być może pojawią się również w Nigrze, gdzie stacjonują wojska USA.

Ekspansja Rosji

Choć oficjalnie rosyjscy najemnicy mają walczyć z terroryzmem, to tak naprawdę ich obecność w Afryce służy realizacji imperialnych planów Kremla. Oznacza to militaryzację kontynentu i zwiększanie zależności afrykańskich rządów od Moskwy. Dla Władimira Putina to kolejny region świata, w którym próbuje rozszerzyć wpływy Rosji kosztem Zachodu.

Ekspansja Kremla w Afryce

Już wcześniej działalność Grupy Wagnera w takich krajach jak Libia, Mali, Republika Środkowoafrykańska czy Sudan służyła rosyjskim interesom geopolitycznym i gospodarczym. Teraz, po reorganizacji w postaci Korpusu Afrykańskiego, Kreml zwiększa swoje zaangażowanie na Czarnym Lądzie.

Celem jest militaryzacja regionu i uzależnienie tamtejszych reżimów od rosyjskiego wsparcia. Pozwoli to Kremlowi zyskać wpływy polityczne i dostęp do złóż surowców naturalnych, kosztem państw zachodnich. Jest to element neoimperialnej polityki Putina, który traktuje Afrykę jako pole ekspansji i element rosyjskiej strefy wpływów.

Rywalizacja mocarstw

Działania Rosji wzbudzają zaniepokojenie USA i Europy Zachodniej. Waszyngton obawia się, że obecność rosyjskich wojsk w Afryce zagrozi jego interesom w regionie. Rośnie ryzyko bezpośrednich starć między najemnikami Putina a amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Nigrze i innych krajach Sahelu.

Czytaj więcej: Eskalacja sytuacji na Morzu Czerwonym – dlaczego Amerykanie stracili cierpliwość?

Bunt Grupy Wagnera przeciw Moskwie

W czerwcu 2023 roku doszło do buntu wagnerowców przeciw rosyjskiemu dowództwu. Zajęli oni sztab wojskowy w Rostowie nad Donem i ruszyli w kierunku Moskwy. Na czele rebelii stał Jewgienij Prigożyn - założyciel Grupy Wagnera i wieloletni sojusznik Władimira Putina.

Prigożyn od dawna pozostawał w konflikcie z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego odpowiedzialnego za inwazję na Ukrainę. Domagał się dymisji ministra obrony Siergieja Szojgu i zmian personalnych w armii. Ostatecznie bunt został stłumiony po porozumieniu Prigożyna z prezydentem Białorusi Łukaszenką i Putinem.

Pokazuje to, że reżim Putina traci kontrolę nad własnymi strukturami siłowymi, które coraz bardziej działają na własną rękę.

Śmierć dowódców Grupy Wagnera

Wpis Grupy Wagnera: Putin podpala kolejny region

W sierpniu 2023 roku doszło do katastrofy lotniczej w obwodzie twerskim, w której zginęli Jewgienij Prigożyn i inni przywódcy Grupy Wagnera - Dmitrij Utkin oraz Andriej Troshew. Większość ekspertów ocenia, że była to akcja odwetowa ze strony Kremla za bunt wagnerowców z czerwca.

Pokazuje to brutalne metody działania rosyjskich służb oraz skalę konfliktu na linii Prigożyn - Putin. Z jednej strony najemnicy Wagnera są potrzebni Kremlowi do realizacji imperialnych ambicji w Ukrainie, Afryce i innych miejscach. Z drugiej mogą jednak zagrozić władzy prezydenta, jeśli ich działalność wymknie się spod kontroli.

Wpływy Rosji w krajach Sahelu

Państwa Sahelu - pasa na południe od Sahary obejmująca m.in. Mali, Nigr i Czad - od dawna zmagają się z zagrożeniem ze strony islamistów. Kreml wykorzystuje tę sytuację, oferując wsparcie wojskowe w zamian za uzależnienie polityczne.

Dodatkowo Grupa Wagnera prowadzi tam nielegalne interesy, eksploatując złoża złota i innych surowców. Rosja militaryzuje region, pogłębiając destabilizację i uzależniając lokalne rządy. Działania te wzbudzają sprzeciw Francji, która tradycyjnie uważa Afrykę Zachodnią za strefę swoich wpływów.

Gra mocarstw

Rosnąca obecność Rosji w Sahelu prowokuje zaniepokojenie USA, które również mają tam swoje interesy wojskowe i gospodarcze. Może to prowadzić do bezpośrednich starć między wagnerowcami a Amerykanami i eskalacji napięć mocarstw w tym zapalonym regionie.

Obecność Grupy Wagnera w Libii

Już od kilku lat w libijskiej wojnie domowej biorą udział rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Wspierają oni wojska generała Khalify Haftera, który kontroluje wschodnią część kraju. Przeciwna jest mu międzynarodowo uznawana Rada Prezydencka z siedzibą w Trypolisie.

  • bojownicy Wagnera szkolą libijskich żołnierzy i dowodzą operacjami wojskowymi,
  • ochraniają także lokalne złoża ropy naftowej, z których nielegalnie korzystają rosyjskie firmy,
  • wagnerowcy dopuszczali się też zbrodni wojennych na ludności cywilnej.
Obecność najemników w Libii to element neoimperialnej polityki Rosji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Zwiększa ona chaos i niestabilność w regionie, a także prowadzi do eskalacji brutalnej wojny domowej w tym kraju.

Podsumowanie

W artykule omówiono rosnącą obecność rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w Afryce. Dowiadujemy się, że powstał tam nowy Korpus Afrykański, który ma kontynuować ekspansję Kremla na Czarnym Lądzie. Jego główne obszary działania to kraje Sahelu, Libia i Republika Środkowoafrykańska.

Choć oficjalnie rosyjscy żołnierze mają walczyć z terroryzmem, to tak naprawdę ich obecność ma na celu militaryzację regionu i rozszerzanie wpływów Moskwy. Nie jest to zresztą nowość - podobną funkcję wcześniej spełniała już Grupa Wagnera.

Artykuł informuje też o buntowniczych działaniach samozwańczych najemników. W zeszłym roku zaatakowali oni nawet rosyjskie dowództwo, domagając się zmiany kierownictwa wojska. Zakończyło się to śmiercią liderów buntu, co pokazuje bezwzględność Kremla.

Podsumowując - tekst ujawnia prawdziwe intencje Moskwy w Afryce. To kolejny element neoimperialnej polityki Putina, zagrażającej bezpieczeństwu tego kontynentu i eskalującej napięcia mocarstw w tym regionie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
  2. Wpływy w PKO: jak efektywnie monitorować swoje finanse
  3. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  4. Nowa praca dla górników na wysokościach. Zainteresowanie duże
  5. Nowy podatek. Czarny sen przedsiębiorców stał się rzeczywistością.
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Przewodnik po wyborze najlepszego kasyna online
NewsPrzewodnik po wyborze najlepszego kasyna online

Kasyna w sieci cieszą się rosnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Oferują nie tylko rozrywkę, ale także szansę na wygrane pieniężne. Wybór odpowiedniego miejsca do gry może być trudny, zwłaszcza dla początkujących.