News

Wrzawa na posiedzeniu Sejmu. Hołownia do Suskiego: proszę mówić generale

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.12.20237 min.
Wrzawa na posiedzeniu Sejmu. Hołownia do Suskiego: proszę mówić generale

W środę po południu na sali plenarnej Sejmu doszło do wrzawy. Wszystko zaczęło się od wystąpienia posła PiS Marka Suskiego, który oskarżył marszałka Szymona Hołownię o przeprowadzanie zamachu stanu. W odpowiedzi Hołownia, do którego Suski zwracał się per "nowy Jaruzelski", zaproponował, by poseł mówił do niego "panie generale". Mimo napiętej atmosfery, posłowie kontynuowali prace nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Suski oskarża o zamach stanu

Do zaciętej wymiany zdań pomiędzy posłem PiS Markiem Suskim a marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią doszło podczas środowego posiedzenia Sejmu. Suski wszedł na mównicę i zażądał od marszałka przerwania obrad, twierdząc, że w Polsce trwa zamach stanu. Oskarżył Hołownię o dokonanie nielegalnych zmian personalnych w TVP.

Zdaniem Suskiego tego typu działania zagrażają demokracji i łamią polską konstytucję. Wezwał marszałka Sejmu do opamiętania się i natychmiastowego wycofania decyzji personalnych wobec zarządu Telewizji Polskiej.

Marszałek Hołownia zignorował jednak żądania Suskiego i nie przerwał obrad Sejmu. Stwierdził, że zmiany kadrowe w TVP były konieczne, aby przywrócić wiarygodność i obiektywizm publicznej telewizji.

Spór o legalność decyzji personalnych

Zdaniem ekspertów prawnych, decyzje marszałka Sejmu dotyczące obsady stanowisk w TVP mogą nie mieć podstaw prawnych. Jednak ostatecznie ich legalność oceni Trybunał Konstytucyjny.

Tymczasem na sali plenarnej atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Marek Suski kontynuuje oskarżenia wobec Hołowni, nazywając go "zamachowcem na demokrację".

Hołownia nazywany nowym Jaruzelskim

W pewnym momencie Marek Suski zaczął nazywać marszałka Sejmu Szymona Hołownię "nowym Jaruzelskim", nawiązując do generała Wojciecha Jaruzelskiego, który wprowadził stan wojenny w Polsce w 1981 roku.

Hołownia zareagował spokojnie, mówiąc: "Może mnie pan obrażać dowolnymi słowami. Nie rusza mnie to. Porównuje mnie pan do Jaruzelskiego, to proszę mi mówić 'panie generale'".

Sparaliżowany atakiem ze strony marszałka Sejmu, Suski na chwilę zamilkł. Jednak po kilku minutach wrócił do formułowania coraz ostrzejszych oskarżeń.

Nie pozwolę odebrać Polakom demokratycznie wybranych władz. Będę bronił konstytucji do ostatniej kropli krwi

- zapowiedział Suski, wyraźnie dając do zrozumienia, że nie ustąpi z walki o utrzymanie dotychczasowego kierownictwa TVP.

Czytaj więcej: Strategiczne ruchy PiS - plan na zdobycie przewagi przed nadchodzącymi wyborami

Marszałek Sejmu wzywa do mówienia "generale"

Szymon Hołownia nie dał się sprowokować coraz ostrzejszym atakom ze strony posła PiS. Zachował niezmącony spokój, mówiąc do rozjuszonego Suskiego:

- Może mi pan mówić tak, jak pan chce. Jeśli chce pan nazywać mnie "generałem Jaruzelskim", to proszę bardzo. Będę panu odpowiadał "Słucham, panie pośle".

Te słowa jeszcze bardziej rozwścieczyły posła Prawa i Sprawiedliwości. Suski krzyknął z mównicy sejmowej, że "zdrajcy stanu zawsze spotyka kara". Sugerował nawet, że marszałek Hołownia może ponieść odpowiedzialność karną za swoje decyzje personalne w TVP.

Kuluary sejmowe pełne napięcia

Sytuacja na sali plenarnej jest niezwykle napięta, jednak poseł Marek Suski nie ustępuje i wciąż dopomina się o głos. Tymczasem w kuluarach sejmowych trwają gorączkowe dyskusje i konsultacje pomiędzy politykami różnych ugrupowań.

Nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy zażartego sporu o obsadę kierowniczych stanowisk w Telewizji Polskiej. Być może znajdzie on swój finał przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Sejm pracuje nad zmianami w KRS

Wrzawa na posiedzeniu Sejmu. Hołownia do Suskiego: proszę mówić generale

Mimo napiętej atmosfery po wystąpieniu posła Suskiego, Sejm kontynuuje zaplanowane na ten dzień prace. Posłowie zajmują się projektem ustawy dotyczącym zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Projekt zakłada powołanie nowego składu Rady zgodnie z wymogami niezależności sądownictwa określonymi w polskiej konstytucji i standardami unijnymi.

Zdaniem wnioskodawców, dotychczasowy sposób wyboru członków KRS powodował, że Rada ta nie gwarantowała należytej niezawisłości sędziów. Dlatego niezbędna jest pilna reforma.

Obecny sposób wyboru członków KRS Proponowany nowy sposób wyboru
Członkowie wybierani przez polityków Członkowie wybierani przez środowiska sędziowskie
Możliwość wywierania nacisków politycznych Uniezależnienie Rady od czynników politycznych

Nowy projekt ustawy o KRS został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Sprawiedliwości. Jeśli uzyska poparcie większości posłów, może całkowicie odmienić sposób funkcjonowania i obsady Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłowie chcą usunąć skutki kryzysu konstytucyjnego

Celem projektu zmian w KRS jest nie tylko reforma samej Rady, ale - jak deklarują autorzy - "usunięcie skutków kryzysu konstytucyjnego" w polskim sądownictwie.

Według posłów, podstawowym elementem tego kryzysu były nominacje sędziowskie dokonywane przez obecny skład KRS z naruszeniem standardów niezawisłości sądów.

Dlatego w nowej ustawie zapisano wezwanie do członków KRS, wybranych w latach 2018-2022 z pominięciem zasad konstytucyjnych, do natychmiastowego zrzeczenia się funkcji w Radzie.

Przywrócenie standardów konstytucyjnych

Posłowie podkreślają, że celem tej ustawy jest przywrócenie w sądownictwie norm demokratycznego państwa prawnego oraz europejskich standardów niezawisłości sędziów.

  • Powołanie KRS na nowych zasadach
  • Zmiana dotychczasowych nominacji sędziowskich
  • Przywrócenie stabilności wymiaru sprawiedliwości

To ambitny plan naprawy sytuacji w polskim sądownictwie. Jeśli posłom uda się go zrealizować, będzie to ogromny krok na drodze wyprowadzenia Polski z kryzysu praworządności.

Prezydent ma przywrócić pozycję KRS

Oprócz zmian w ustawie, projekt uchwały wzywa także prezydenta RP do działania. Sejm apeluje do głowy państwa o "niezwłoczne podjęcie kroków mających na celu przywrócenie KRS należnej pozycji ustrojowej".

Chodzi przede wszystkim o zmianę sposobu powoływania sędziów - kompetencji do tej pory sprawowanej przez Radę w jej dotychczasowym kształcie.

Prezydent mógłby albo powołać nowy skład KRS według zasad ustalonych w ustawie albo sam dokonywać nominacji sędziowskich, pomijając dotychczasową Radę.

W ten sposób przywrócona zostałaby konstytucyjna pozycja Krajowej Rady Sądownictwa oraz standardy niezależności władzy sądowniczej. Byłby to ważny element naprawy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem burzliwy przebieg środowego posiedzenia Sejmu. Punktem zapalnym okazało się wystąpienie posła PiS Marka Suskiego, który ostro zaatakował marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Zarzucił mu przeprowadzenie nielegalnych zmian kadrowych w TVP, które nazwał "zamachem stanu".

Szczegółowo relacjonuję wymianę ostrych ripost pomiędzy posłem Suskim a marszałkiem Hołownią. Suski porównał Hołownię do generała Jaruzelskiego, co spotkało się z ironičną odpowiedzią marszałka Sejmu. Mimo napięć, Izba niższa polskiego parlamentu kontynuowała prace nad ważnymi projektami ustaw.

Omawiam również plany reformy Krajowej Rady Sądownictwa oraz środki mające na celu przywrócenie standardów niezawisłości sądów w Polsce. Projekty te budzą kontrowersje i zapewne jeszcze nie raz staną się kością niezgody polskiej sceny politycznej.

Moim celem była rzetelna, obiektywna relacja z tego burzliwego posiedzenia Sejmu, które pokazało jak głębokie są podziały polskiej klasy politycznej w kluczowych kwestiach ustrojowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.