News

Wszystko co musisz wiedzieć o akredytywach bankowych

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.05.20243 min.
Wszystko co musisz wiedzieć o akredytywach bankowych

Prowadzisz firmę i planujesz zakup towarów z zagranicy? Warto zabezpieczyć taką transakcję akredytywą bankową. To instrument finansowy, dzięki któremu bank gwarantuje zapłatę sprzedawcy za towar po spełnieniu określonych warunków umowy. Akredytywa zabezpiecza więc interesy obu stron kontraktu - importera i eksportera. Zapoznaj się z jej rodzajami, sposobem działania i oceń, czy warto z niej skorzystać.

Co to jest akredytywa bankowa i jak działa?

Akredytywa bankowa to usługa finansowa świadczona przez bank, która służy do zabezpieczenia interesów stron w transakcji handlowej. Bank zobowiązuje się do wypłaty określonej kwoty pieniędzy kontrahentowi klienta, jeśli ten spełni ustalone wcześniej warunki, takie jak dostarczenie dokumentów potwierdzających wysyłkę zamówionego towaru.

Akredytywy są stosowane głównie w obrocie gospodarczym, szczególnie w handlu międzynarodowym. Zabezpieczają transakcje, w których kontrahenci pochodzą z różnych krajów i nie mają do siebie pełnego zaufania. Bank staje się wówczas podmiotem uczestniczącym w kontrakcie i sprawuje pieczę nad jego prawidłową realizacją.

Aby uruchomić akredytywę, odbiorca towaru zleca ją w swoim banku, który blokuje odpowiednią kwotę na rachunku klienta. Następnie bank przekazuje informację o otwarciu akredytywy do sprzedawcy i jego banku, wraz z warunkami jej realizacji. Po spełnieniu tych warunków przez sprzedawcę, bank zleceniodawcy przekazuje mu należne środki.

Rodzaje akredytyw - podstawowy podział i charakterystyka

Akredytywa może przyjmować różne formy, w zależności od uprawnień banków, sposobu opłacenia czy zabezpieczenia interesów stron. Prawo bankowe wyróżnia akredytywę dokumentową i akredytywę pieniężną. Ta pierwsza polega na wypłacie środków po przedstawieniu określonych dokumentów, druga zaś na wcześniejszej wypłacie przez bank pośredniczący.

  • Akredytywa nieodwołalna - żadna ze stron nie może zmienić jej warunków bez zgody pozostałych uczestników.
  • Akredytywa odwołalna - bank zleceniodawcy może ją anulować w dowolnym momencie.
  • Akredytywa gotówkowa - środki są wypłacane beneficjentowi natychmiast po przedstawieniu dokumentacji.
  • Akredytywa akceptacyjna - bank importera zobowiązuje się do akceptu na wekslu, który zabezpiecza rozliczenie.
  • Akredytywa negocjacyjna - bank pośredniczący weryfikuje dokumenty i wypłaca środki pozostawione przez bank otwierający.

Oprócz tych podstawowych form, istnieją także akredytywy przenośne (możliwe do przeniesienia na osobę trzecią), rewolwingowe (odnawialne, zabezpieczające kilka transakcji) czy rembursowe (z udziałem trzeciego banku).

Czytaj więcej: Wielomilionowa strata w PKP Cargo. Czarna lista problemów polskiego przewoźnika kolejowego

Księgowanie akredytywy i jej koszty dla przedsiębiorstw

Księgowanie akredytywy dotyczy głównie zleceniodawcy, czyli firmy zamawiającej towar. Należy utworzyć konto "Rachunek bankowy akredytywy" i przeksięgować na nie kwotę przesuniętą z rachunku firmowego na poczet zobowiązania wobec beneficjenta. Przy realizacji transakcji i wypłacie środków, kwotę tę należy uwzględnić na kontach "Rachunek bankowy akredytywy" i "Rozrachunki z dostawcami".

Koszt akredytywy to przede wszystkim prowizja pobierana przez bank za jej otwarcie (ok. 0,2-0,3% kwoty) oraz od wypłacanej sumy. Dodatkowe opłaty mogą być naliczone za zmiany warunków, zabezpieczenie czy przewalutowanie wypłaty. Jeśli bank wypłaci akredytywę ze środków własnych, będzie to traktowane jak kredyt obciążony odsetkami.

Przed skorzystaniem z akredytywy warto przeanalizować cennik banku związany z jej otwarciem i obsługą, ponieważ kalkulator importera może wskazywać na dość wysoki koszt tej usługi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły