Ubezpieczenia

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak18.12.20236 min.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty

Czy Twoim środkiem transportu jest rower lub hulajnoga? Musisz chronić koła do hulajnogi i inne podzespoły, aby poruszać się bez problemów. Dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia roweru lub rowerzysty. Poznaj rodzaje i koszty polis, żeby wybrać najkorzystniejszą opcję. Zabezpiecz swój pojazd przed utratą, uszkodzeniem lub kradzieżą.

Kluczowe wnioski:

 • Ubezpieczenie roweru obejmuje m.in. utratę, uszkodzenie i kradzież pojazdu.
 • Możesz ubezpieczyć zarówno tradycyjny, jak i elektryczny rower - koszty to ok. 5% wartości pojazdu rocznie.
 • Ubezpieczenie rowerzysty z NNW pomaga przy kontuzjach, a z OC chroni przed roszczeniami poszkodowanych.
 • Ceny ubezpieczeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie, ale pełna ochrona może kosztować ponad 500 zł.
 • Najlepsze ubezpieczenia rowerowe mają PZU, Warta i Nationale-Nederlanden.

Czy warto ubezpieczyć rower i rowerzystę?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru - tylko w zeszłym roku sprzedano w Polsce milion takich pojazdów. Nic dziwnego, że rośnie też popularność ubezpieczeń na wypadek kradzieży lub uszkodzenia jednośladu.

Warto pamiętać, że nowoczesny rower elektryczny kosztuje często od 2 do nawet 10 tys. zł. Utrata lub zniszczenie tak drogiego sprzętu sportowego może więc sporo kosztować. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na polisę chroniącą ich inwestycję.

Poza samym pojazdem, dobrze jest również ubezpieczyć siebie jako rowerzystę. Wypadek na ścieżce rowerowej zdarza się niestety często i może skończyć się poważnymi obrażeniami oraz roszczeniami finansowymi od poszkodowanych.

Koszty ubezpieczenia roweru i rowerzysty

Ubezpieczenie OC dla osób poruszających się na rowerze kosztuje zazwyczaj od 30 do 80 zł rocznie. Natomiast pełne AC chroniące przed kradzieżą i zniszczeniem roweru to wydatek rzędu ok. 5% jego wartości w skali roku.

Kompleksowa ochrona rowerzysty z NNW i OC kosztuje ok 200-300 zł za 12 miesięcy ubezpieczenia. Jeśli dodamy do tego AC dla roweru, to łączny koszt może przekroczyć 500 zł rocznie. To sporo, ale warto dla własnego bezpieczeństwa i spokoju.

Jak działa ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru, podobnie jak w przypadku samochodu, dzieli się na dwie podstawowe części:

 • OC - odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim
 • AC - auto casco, czyli ochrona samego pojazdu przed uszkodzeniem lub kradzieżą

OC dla rowerzystów chroni np. w razie potrącenia pieszego i konieczności pokrycia jego kosztów leczenia lub rehabilitacji. Z OC wypłacane jest również odszkodowanie za zniszczenia cudzej własności, jeśli spowodujemy ją naszym rowerem.

Natomiast AC na rower zapewnia rekompensatę finansową, gdy nasz pojazd zostanie skradziony lub ulegnie przykładowo zniszczeniu podczas wypadku. Obejmuje także awarie czy akty wandalizmu. Dzięki temu można kupić nowy rower w razie problemów.

Ubezpieczenie a wiek i wartość roweru

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wykupi polisę AC dla roweru, który ma maksymalnie ok. 5 lat. Im starszy pojazd, tym trudniej o wysokie odszkodowanie w razie kradzieży czy zniszczenia jednośladu.

Kwota ewentualnego odszkodowania uzależniona jest również od udokumentowanej pierwotnej wartości ubezpieczanego roweru. Im droższy pojazd, tym wyższa suma ubezpieczenia i potencjalne odszkodowanie dla właściciela.

Czytaj więcej: Jak znaleźć idealne ubezpieczenie NNW dla swojego dziecka?

Gdzie ubezpieczyć rower elektryczny i ile to kosztuje?

Rowery elektryczne ze względu na swoją wartość powinny zostać ubezpieczone najpóźniej w dniu zakupu. Niestety wiele osób zapomina o takim zabezpieczeniu inwestycji, która nierzadko wynosi 5-10 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie roweru elektrycznego można wykupić praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym działającym w Polsce. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które decydują o cenie polisy dla takiego pojazdu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Cena rocznego AC dla roweru 8 000 zł
PZU ok. 400 zł
NN ok. 500 zł
Allianz ok. 450 zł
Generali ok. 480 zł
Aviva ok. 420 zł

Jak widać, koszt rocznej polisy dla roweru elektrycznego o wartości 8000 zł to najczęściej 400-500 zł. Należy jednak sprawdzać szczegóły, bo czasem diabeł tkwi w detalech konkretnych ofert i wyłączeń odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych.

OC dla szybkich rowerów elektrycznych

Rower elektryczny poruszający się z prędkością powyżej 25 km/h uznawany jest za pojazd mechaniczny. W takim przypadku, oprócz AC, konieczne jest wykupienie obowiązkowej polisy OC.

Dotyczy to zwłaszcza elektryków o mocy silnika przekraczającej 250 W. Ubezpieczenie OC dla tak szybkich jednośladów to koszt około 100 zł rocznie. Warto jednak sprawdzić dokładne przepisy, bo grożą za to mandaty.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży - jak działa?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty

Dobrze zabezpieczony rower w garażu raczej nie zostanie łupem złodzieja. Niestety na co dzień przypina się go zazwyczaj gdzieś na zewnątrz, np. przed blokiem, szkołą lub sklepem. Warto więc zastanowić się nad dodatkową ochroną w postaci ubezpieczenia roweru od kradzieży.

Zazwyczaj koszt takiej polisy to ok. 5% wartości pojazdu rocznie. Firmy ubezpieczeniowe zwracają przy tym uwagę na kilka kwestii dotyczących ewentualnych wypłat:

 • data zakupu roweru - im nowszy, tym lepiej,
 • udokumentowanie jego ceny z paragonu lub faktury - na tej podstawie określana jest wysokość odszkodowania
 • zdjęcia/opis roweru - uwiarygodniają roszczenie o kradzieży danego jednośladu

Ubezpieczenie od kradzieży chroni oczywiście nie tylko podczas przypięcia roweru na zewnątrz, ale również gdy jest przechowywany w domu, piwnicy, czy np. boksie rowerowym. Ważne jednak, by złodzieje włamali się do tych pomieszczeń.

Co z zagubieniem roweru?

Warto pamiętać, że standardowe ubezpieczenie roweru nie obejmuje jego zagubienia. Jest to ważny wyjątek - jeśli po prostu gdzieś zapomnimy rower, to firma ubezpieczeniowa nie będzie go refundować.

Można oczywiście rozszerzyć polisę o taką opcję, ale wiąże się to ze zwiększeniem składki. Ponadto wiele zakładów ubezpieczeń patrzy bardzo restrykcyjnie na próby wyłudzenia odszkodowania z powodu rzekomego "zagubienia" roweru w wątpliwych okolicznościach.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla rowerzystów?

Oprócz ubezpieczenia samego pojazdu, warto pomyśleć również o sobie podczas jazdy na rowerze. Można wybrać kompleksowe rozwiązanie obejmujące kilka wariantów:

 • OC rowerzysty - chroni finansowo w razie kolizji z samochodem, potrącenia pieszego etc.
 • NNW - rekompensuje uszczerbki zdrowotne po wypadkach na rowerze
 • Assistance - zapewnia pomoc np. transport medyczny po kolizji, naprawę roweru
 • Ubezpieczenie bagażu/sprzętu - pokrywa utratę lub zniszczenie np. telefonu, laptopa w koszyku/torbie

W ramach NNW finansowane są leczenie, rehabilitacja, a nawet określone kwoty z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Można je dodatkowo rozszerzyć o amatorskie uprawianie sportu lub nawet zawodowe ściganie się na rowerze.

Sumy ubezpieczenia dla rowerzysty

W przypadku OC dla rowerzysty najczęściej występują sumy gwarancyjne od 10 do 50 tys. zł. Są one podobne jak przy OC kierowców samochodów. Jeśli rower elektryczny porusza się z prędkością powyżej 25 km/h, wymagana suma OC jest jeszcze wyższa

Sumy ubezpieczenia NNW dla rowerzysty kształtują się natomiast w granicach od 5000 do 100 000 zł w przypadku uszczerbków na zdrowiu, a do 200 000 zł z tytułu śmierci. Oczywiście im wyższe sumy gwarancyjne, tym droższa polisa dla ubezpieczonego.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru i rowerzysty?

Rowerzyści mają dostęp do szerokiej gamy ubezpieczeń, ale ich ceny bywają różne. Choćby dlatego, że składki zależą od wielu czynników obejmujących zarówno cechy pojazdu, jak i osoby nim kierującej.

I tak na przykład wysokość składki za AC dla roweru jest pochodną jego wartości, natomiast w OC dla rowerzysty oprócz sumy gwarancyjnej na znaczenie mają także wiek czy posiadanie mandatów przez ubezpieczonego.

Ile kosztuje ubezpieczenie na rower? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od rodzaju wybranej polisy. Za pełną ochronę AC dla roweru oraz NNW + OC dla rowerzysty trzeba zapłacić już ponad 500 zł rocznie.

Trudno w takiej sytuacji podać jedną cenę pasującą do każdego przypadku. Można jednak wskazać pewne widełki i charakterystyczne pułapy cenowe poszczególnych ubezpieczeń dla fanów dwóch kółek:

Rodzaj ubezpieczenia Cena roczna
OC rowerzysty 30-80 zł
AC roweru 5% wartości pojazdu
OC + NNW rowerzysty 200

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ubezpieczenie osobowe – pełna ochrona w trudnych chwilach
UbezpieczeniaUbezpieczenie osobowe – pełna ochrona w trudnych chwilach

Nieszczęśliwe wypadki czy ich następstwa nie są niczym miły i nie jest możliwe to, by znaleźć metodę przed ich uchronieniem się. Jedynym wyjściem jest to, by skutki wywołane przez takie zdarzenia jak najmniej zatruły nam i utrudniły codzienne życie. Jednym z wyjść łagodzących pod względem różne konsekwencje – pod względem finansowym – są ubezpieczenia osobowe.