News

Wymiana całego zarządu w państwowym podmiocie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk03.01.20246 min.
Wymiana całego zarządu w państwowym podmiocie

Krajowy Zasób Nieruchomości został powołany w 2017 roku, aby wesprzeć rządowy program Mieszkanie Plus. Niestety program ten okazał się niewypałem, a instytucja została oskarżona o mobbing i nadużycia. Nowe władze postanowiły więc odwołać cały zarząd KZN. Celem jest zmiana Krajowego Zasobu Niegodziwości w Krajowy Zasób Nieruchomości i naprawienie błędów poprzedniego kierownictwa. Artykuł opisuje kulisy tej nagłej wymiany całego zarządu w państwowym podmiocie.

Zarząd KZN odwołany przez nowe władze

Nowe władze postanowiły odwołać dotychczasowy zarząd Krajowego Zasobu Nieruchomości. Decyzja ta została podjęta po licznych nieprawidłowościach i zaniedbaniach ze strony poprzedniego kierownictwa instytucji. KZN został powołany w 2017 roku, aby wesprzeć rządowy program Mieszkanie Plus. Niestety ten program mieszkaniowy okazał się totalnym niewypałem. Tym bardziej bulwersujące były doniesienia o patologicznych praktykach panujących w samej instytucji, która miała ten program realizować.

Nowa minister funduszy i polityki regionalnej bardzo krytycznie oceniła dotychczasową działalność KZN. W mocnych słowach podkreśliła liczne nieprawidłowości i brak realizacji zadań przez poprzedni zarząd. Dlatego też podjęto decyzję o całkowitej wymianie zarządu tego państwowego podmiotu. Ma to być swego rodzaju "nowe otwarcie" dla KZN.

Czterokrotny wzrost wynagrodzeń w KZN przy braku efektów

Jak podkreślono, w czasie działania poprzedniego zarządu doszło do czterokrotnego wzrostu wynagrodzeń kadry kierowniczej. Stało się tak pomimo tego, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie realizował swoich podstawowych zadań. Zamiast tysięcy obiecanych mieszkań, instytucja ta wybudowała zaledwie jeden blok liczący 40 lokali.

Tak drastyczny wzrost płac przy braku wymiernych efektów działalności jest tym bardziej bulwersujący. Dlatego też nowe władze uznały, że należy wymienić cały zarząd KZN. Tylko w ten sposób można uporządkować sytuację w tej państwowej instytucji i zapewnić realizację jej statutowych zadań.

Zarzuty pracowników o mobbing i nadużycia

Kolejnym powodem dymisji starego zarządu były liczne zarzuty ze strony pracowników. W liście otwartym zarzucili oni prezesowi KZN mobbing, nadużycia i nieetyczne zachowania. Padły oskarżenia o molestowanie podwładnych czy wręcz o utrzymywanie intymnych relacji w miejscu pracy.

Pracownicy wnioskowali również o kontrolę działu zamówień publicznych. Według nich dochodziło tam do licznych nieprawidłowości przy przyznawaniu kontraktów. Prezes KZN miał faworyzować zaprzyjaźnione firmy kosztem interesu instytucji.

Tego typu poważne zarzuty ze strony samych pracowników jednoznacznie wskazywały, że w KZN panowała toksyczna atmosfera. Dlatego niezbędna była radykalna zmiana zarządu, aby oczyścić instytucję z patologicznych praktyk.

Reakcja nowej minister na zarzuty wobec KZN

Nowa minister funduszy i polityki regionalnej bardzo stanowczo zareagowała na ujawnione zarzuty wobec KZN. Określiła je jako szokujące i wstrząsające. Zapowiedziała też przekazanie sprawy prokuraturze celem dogłębnego zbadania.

Nowe kierownictwo resortu stwierdziło również, że poprzednia ekipa zignorowała sygnały o nieprawidłowościach w KZN. Dlatego niezbędna była radykalna zmiana poprzez odwołanie całego zarządu. Tylko w ten sposób można oczyścić KZN z patologii i mobbingu.

Czytaj więcej: Szokujące doniesienia o skandalu na kolei - giełda reaguje gwałtownym spadkiem

Zamiast tysięcy mieszkań tylko jeden blok

Kolejnym zarzutem pod adresem KZN była kwestia braku realizacji jego podstawowych zadań. Instytucja została powołana w 2017 roku, aby wesprzeć rządowy program Mieszkanie Plus. Tymczasem efekty jej działalności okazały się znikome.

W czasie działania SIM został wybudowany jeden blok liczący 40 mieszkań.

Jest to stanowczo za mało, jak na instytucję, której celem była realizacja programu mieszkaniowego. Zamiast obiecanych tysięcy nowych mieszkań, KZN wybudował tylko 40 lokali. To jaskrawy przykład niegospodarności i braku realizacji zadań przez poprzedni zarząd.

Nowe władze mają nadzieję, że po wymianie zarządu KZN w końcu zacznie realizować swoje cele. A przede wszystkim zwiększy liczbę budowanych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Tylko w ten sposób może naprawić błędy poprzedników.

Nowy zarząd ma zmienić KZN w dobrym kierunku

Wymiana całego zarządu w państwowym podmiocie

Podsumowując, odwołanie całego zarządu KZN było koniecznym krokiem ze strony nowych władz. Poprzednie kierownictwo dopuściło się licznych zaniedbań, patologii i braku realizacji celów.

Nowy zarząd będzie miał za zadanie gruntownie zreformować KZN. Oczyszczenie instytucji z mobbingu i nieetycznych praktyk. A także znaczące zwiększenie liczby budowanych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Jest to swego rodzaju "nowe otwarcie" dla KZN. Szansa na uporządkowanie tego państwowego podmiotu i realizację jego społecznej misji. Od tego jak nowy zarząd sobie poradzi, zależy przyszłość całej instytucji. Trzymamy kciuki za pozytywne zmiany.

Podsumowanie

W artykule omówiono kulisy nagłej dymisji całego zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jest to instytucja powołana w 2017 roku, która miała realizować rządowy program Mieszkanie Plus. Niestety program ten okazał się całkowitym niewypałem, a sama instytucja stała się przedmiotem poważnej krytyki.

Nowe władze zdecydowały się na radykalny krok - wymianę całego zarządu KZN. Powodem były liczne nieprawidłowości w działaniu instytucji. Między innymi drastyczny wzrost wynagrodzeń przy braku realizacji celów. Ale także szokujące zarzuty ze strony pracowników - o mobbing i molestowanie ze strony prezesa.

Artykuł pokazuje patologie, jakie panowały w KZN pod rządami poprzedniego zarządu. Dlatego jego dymisja była konieczna, aby oczyścić instytucję. Teraz przed nowym zarządem stoi trudne zadanie naprawy błędów i wypaczeń. Czy uda się zreformować KZN i realizować program Mieszkanie Plus? Przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Podsumowując, artykuł rzuca światło na kulisy wymiany zarządu w państwowej instytucji. Ukazuje patologie i porażki poprzedników. A także nadzieje związane z nowym otwarciem w KZN. Czas pokaże, czy nowe władze sprostają wyzwaniu i naprawią błędy przeszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły