Pożyczki

Wypowiedzenie umowy OC HDI - jak poprawnie rozwiązać polisę?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.10.20235 min.
Wypowiedzenie umowy OC HDI - jak poprawnie rozwiązać polisę?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jednak czasami z różnych powodów chcemy wypowiedzieć umowę OC zawartą z konkretnym ubezpieczycielem, np. z HDI. Warto wiedzieć, jak poprawnie przeprowadzić ten proces, aby wypowiedzenie było skuteczne i nie naraziło nas na niepotrzebne koszty lub brak ochrony ubezpieczeniowej.

Jak wypowiedzieć umowę OC z HDI, aby było skuteczne?

Aby skutecznie wypowiedzieć umowę OC z HDI, należy przede wszystkim dotrzymać okresu wypowiedzenia, który w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych wynosi zazwyczaj 30 dni. Oznacza to, że aby rozwiązać polisę ze skutkiem na koniec aktualnego 12-miesięcznego okresu ubezpieczenia, wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed datą końca umowy.

Wypowiedzenie można złożyć na kilka sposobów:

 • W formie pisemnej - dostarczając osobiście stosowne oświadczenie do placówki HDI lub wysyłając je listem poleconym na adres siedziby ubezpieczyciela,
 • Mailowo - wysyłając skan podpisanego wypowiedzenia na adres mailowy HDI,
 • Telefonicznie - dzwoniąc na infolinię HDI. W tym przypadku rozmowa zostanie nagrana, co będzie traktowane jako wypowiedzenie polisy.

Niezależnie od wybranej formy, wypowiedzenie powinno zawierać: dane osobowe właściciela polisy, PESEL, nr VIN pojazdu, nr polisy oraz jednoznaczne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Brak któregokolwiek elementu może spowodować nieskuteczność wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy OC z HDI - na jaki okres przed końcem polisy warto złożyć?

Jak już wspomniano, termin wypowiedzenia umowy OC z HDI wynosi zazwyczaj 30 dni. Dlatego też, aby uniknąć automatycznego przedłużenia polisy na kolejny okres, należy złożyć wypowiedzenie najpóźniej 30 dni przed końcem aktualnej umowy.

Przykładowo, jeśli polisa kończy się 25 czerwca, to wypowiedzenie powinniśmy złożyć do 25 maja. Jeśli zrobimy to później, ubezpieczyciel może uznać wypowiedzenie za złożone już w kolejnym okresie ubezpieczenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie umowy OC z HDI, by uniknąć dodatkowych opłat?

Wypowiedzenie umowy OC HDI - jak poprawnie rozwiązać polisę?

Najlepiej złożyć wypowiedzenie dokładnie 30 dni przed końcem aktualnej umowy OC z HDI. Dzięki temu z całą pewnością rozwiążemy umowę zgodnie z okresem wypowiedzenia i unikniemy konieczności opłacenia składki za kolejny rok ochrony.

Można oczywiście złożyć wypowiedzenie wcześniej, nawet kilka miesięcy przed końcem polisy, jednak wówczas HDI może obciążyć nas dodatkową opłatą z tytułu wypowiedzenia umowy przed terminem. Dlatego zdecydowanie najkorzystniej jest trzymać się 30-dniowego terminu.

Uwaga! Wypowiedzenie OC HDI przed zawarciem nowej polisy grozi brakiem ochrony

Bardzo ważne, aby przed wypowiedzeniem OC HDI mieć już zawartą nową umowę ubezpieczenia w innym towarzystwie. Wypowiadając polisę i rozwiązując poprzednią umowę, tracimy ochronę ubezpieczeniową.

Dlatego nowe OC musi wejść w życie najpóźniej w dniu rozwiązania starej umowy. Inaczej narażamy się na brak ochrony, a w konsekwencji na możliwość ukarania mandatem lub nawet utratę prawa jazdy. Warto więc najpierw kupić nowe OC, a dopiero później wypowiedzieć stare.

Jakie dokumenty potrzebne są do wypowiedzenia umowy OC z HDI?

Do skutecznego wypowiedzenia umowy OC z HDI potrzebne są:

 • Dane osobowe właściciela polisy (imię, nazwisko, PESEL),
 • Dane pojazdu (marka, model, nr rejestracyjny, nr VIN),
 • Numer aktualnej polisy OC w HDI,
 • Jednoznaczne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy OC od dnia ... (podać datę końca polisy).

Te informacje muszą znaleźć się w treści wypowiedzenia, niezależnie od wybranej formy (pisemnej, mailowej czy telefonicznej). Warto sprawdzić ich poprawność, aby uniknąć problemów.

Gdzie i w jaki sposób złożyć wypowiedzenie polisy OC z HDI?

Wypowiedzenie umowy OC z HDI można złożyć:

 • Osobiście - w każdej placówce HDI na terenie Polski. Wystarczy złożyć pisemne wypowiedzenie i uzyskać potwierdzenie odbioru.
 • Pocztą poleconą - wysyłając wypowiedzenie listem poleconym na adres siedziby HDI (HDI Asekuracja TU S.A., ul. Olszewska 8 , 00-792 Warszawa).
 • Telefonicznie - dzwoniąc na infolinię HDI (+48 22 449 99 99) i składając ustne wypowiedzenie umowy (rozmowa zostanie nagrana).

Niezależnie od wybranej ścieżki, musimy pamiętać o przekazaniu wszystkich wymaganych informacji, aby wypowiedzenie było skuteczne.

Wypowiedzenie OC HDI - jakie mogą być tego konsekwencje?

Wypowiedzenie umowy OC HDI - jak poprawnie rozwiązać polisę?

Decydując się na wypowiedzenie OC HDI, musimy liczyć się z kilkoma konsekwencjami:

 • Utrata ochrony ubezpieczeniowej w HDI od dnia rozwiązania umowy - dlatego wcześniej trzeba mieć już nowe OC.
 • Możliwość naliczenia dodatkowej opłaty za wypowiedzenie polisy przed końcem 12-miesięcznego okresu ubezpieczenia.
 • Konieczność zwrotu ewentualnego rabatu za bezszkodową jazdę, jeśli nie upłynął cały rok polisy.
 • Nieotrzymanie ewentualnej zapłaconej z góry składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dlatego przed wypowiedzeniem warto dokładnie sprawdzić warunki umowy OC w HDI i wziąć pod uwagę potencjalne finansowe konsekwencje.

Wypowiedzenie umowy OC HDI krok po kroku - poradnik

Podsumowując, oto krok po kroku instrukcja wypowiedzenia umowy OC z HDI:

 1. Sprawdź datę końca Twojej aktualnej polisy OC w HDI.
 2. Najpóźniej 30 dni przed tą datą zawrzyj nowe OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
 3. Przygotuj wypowiedzenie - zawierające Twoje dane, dane pojazdu, nr polisy, jednoznaczne oświadczenie o wypowiedzeniu.
 4. Wybierz dogodną formę złożenia wypowiedzenia - osobiście, pocztą, mailem albo telefonicznie.
 5. Złóż wypowiedzenie do HDI najpóźniej 30 dni przed końcem umowy i uzyskaj potwierdzenie jego przyjęcia.
 6. Archiwizuj kopię wypowiedzenia oraz potwierdzenie jego złożenia.
 7. Sprawdź ewentualne dodatkowe opłaty związane z wcześniejszym wypowiedzeniem polisy.

Postępując zgodnie z powyższą instrukcją, bez problemu wypowiesz umowę OC w HDI i uchronisz się przed negatywnymi konsekwencjami.

Podsumowanie - jak skutecznie wypowiedzieć OC HDI?

Wypowiedzenie umowy OC z HDI nie musi być skomplikowane, jeśli zadbamy o odpowiednie formalności. Przede wszystkim należy dotrzymać terminu i złożyć wypowiedzenie najpóźniej 30 dni przed końcem polisy. Konieczne jest też zawarcie nowego OC przed rozwiązaniem starej umowy. Pamiętajmy również o zawarciu w wypowiedzeniu wszystkich wymaganych danych i wybraniu dogodnej formy jego złożenia. Postępując zgodnie z przedstawioną instrukcją krok po kroku, bez problemu rozwiążemy umowę OC z HDI.

Najczęstsze pytania

Tak, HDI umożliwia telefoniczne wypowiedzenie umowy OC. Wystarczy zadzwonić na infolinię, podać niezbędne dane i złożyć ustne oświadczenie o wypowiedzeniu polisy. Rozmowa zostanie nagrana.

Nie, w wypowiedzeniu nie trzeba podawać przyczyny rezygnacji z umowy OC w HDI. Wypowiedzenie nie wymaga uzasadnienia.

Takie wypowiedzenie jest możliwe, jednak skutkuje brakiem ochrony ubezpieczeniowej od dnia rozwiązania umowy. Dlatego zdecydowanie zaleca się najpierw zawrzeć nowe OC.

Tak, wypowiedzenie OC HDI w formie pisemnej wymaga osobistego, własnoręcznego podpisu właściciela polisy. Wypowiedzenie mailowe - skanu podpisu.

Datę zakończenia aktualnej umowy OC w HDI można sprawdzić w dokumencie polisy lub kontaktując się z konsultantem HDI np. poprzez infolinię.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kto może skorzystać z pożyczki bez BIK?
PożyczkiKto może skorzystać z pożyczki bez BIK?

W 2024 roku wiele firm ma w swojej ofercie pożyczki bez BIK. Czy rzeczywiście są one dostępne dla osób ze złą historią w BIK? Kto może skorzystać z tej opcji, a kto powinien wybrać inny rodzaj pożyczki lub kredytu?