News

Wysoki wzrost emerytur w Polsce w 2024 r.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak25.12.20236 min.
Wysoki wzrost emerytur w Polsce w 2024 r.

Kolejna waloryzacja emerytur w marcu 2024 r. przekroczy 10%, choć nie będzie tak wysoka jak 15% wzrost w 2023 r. Niestety wysokość świadczeń często nie nadąża za inflacją, więc sytuacja wielu emerytów się pogarsza. Rząd zapowiada jednak utrzymanie 13. i 14. emerytury, a przy inflacji powyżej 5% możliwa jest nawet druga waloryzacja w ciągu roku. Jednocześnie wciąż rośnie liczba tzw. emerytur groszowych, nieprzekraczających nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Kolejna waloryzacja w marcu przekroczy 10%

Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, wysokość waloryzacji emerytur w marcu 2024 roku ma przekroczyć 10%. Dokładny wskaźnik inflacji za 2023 rok, na podstawie którego jest obliczana coroczna waloryzacja, poznamy na początku przyszłego roku. Jednak analitycy spodziewają się, że choć nie będzie ona tak wysoka jak 15% wzrost z marca 2023 r., to i tak emeryci odczują wyraźną poprawę swoich świadczeń.

Oznacza to, że osoby pobierające emerytury i renty z ZUS mogą liczyć w marcu na solidne podwyżki swoich comiesięcznych przelewów. Niestety wciąż pozostaje pytanie, czy zwiększone kwoty zrekompensują emerytom i rencistom skutki wysokiej inflacji, która w 2022 r. sięgnęła niemal 14%.

Wpływ inflacji na sytuację emerytów

Choć coroczna waloryzacja emerytur ma chronić siłę nabywczą świadczeń, to według ekspertów i organizacji konsumenckich, często nie nadąża ona za faktycznym wzrostem cen. Inflacja uderza bowiem najmocniej właśnie w seniorów, których koszyki zakupowe zdominowane są przez drożejące artykuły spożywcze, leki czy opał.

Dlatego sytuacja materialna wielu emerytów i rencistów, zwłaszcza żyjących samotnie kobiet, w ostatnim czasie raczej się pogorszyła. Na skutki wysokiej inflacji najbardziej narażone są osoby z najniższymi świadczeniami, ledwo wiążące koniec z końcem.

Trzynastki i czternastki zostaną utrzymane

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, rząd zamierza kontynuować wypłatę 13. i 14. emerytury. Te dodatkowe roczne świadczenia, przyznawane odpowiednio na wiosnę i jesieni, stały się już elementem polskiego systemu emerytalnego. W 2024 r. emeryci i renciści również mogą liczyć na wypłatę tzw. trzynastek i czternastek.

Jednocześnie warto pamiętać, że 14. emerytura jest obwarowana kryterium dochodowym. Oznacza to, że osoby z wyższymi świadczeniami otrzymują mniejsze kwoty lub w skrajnych przypadkach nie dostają jej wcale.

13. emerytura Wypłacana bez kryterium dochodowego, zwykle w pełnej wysokości najniższej emerytury.
14. emerytura Ograniczona kryterium dochodowym "złotówka za złotówkę".

Czytaj więcej: Zmiany na stacjach paliw: Zapomnij o Pb95, czy twoje auto jest gotowe?

Możliwa druga waloryzacja przy inflacji powyżej 5%

Nowym rozwiązaniem, które ma chronić siłę nabywczą świadczeń w czasach wysokiej inflacji, jest zapowiadana druga waloryzacja emerytur i rent. Ma ona być uruchamiana automatycznie w każdym roku, gdy inflacja przekroczy 5%. Eksperci szacują, że ze względu na wciąż wysokie tempo wzrostu cen, taka dodatkowa waloryzacja ma spore szanse na zastosowanie również w 2024 r.

Zasady drugiej waloryzacji

Na razie nie znamy szczegółowych zasad drugiej waloryzacji, które mają być opisane w przygotowywanej ustawie. Prawdopodobnie będzie ona wypłacana proporcjonalnie do wysokości świadczeń i będzie dotyczyła wszystkich emerytów oraz rencistów, bez ograniczeń związanych z dochodem.

Jeśli inflacja w 2024 r. nie spadnie poniżej 5%, emeryci mają szansę aż na trzy podwyżki w ciągu roku - standardową waloryzację w marcu, trzynastkę w maju i dodatkową waloryzację jesienią. Byłby to z pewnością duży zastrzyk gotówki dla seniorów zmagających się ze wzrostem cen.

Liczba emerytur groszowych wciąż rośnie

Wysoki wzrost emerytur w Polsce w 2024 r.

Negatywnym zjawiskiem, z którym mierzy się nasz system emerytalny, jest rosnąca liczba tak zwanych emerytur groszowych. Są to świadczenia na poziomie kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie, przyznawane osobom, które przepracowały w swoim życiu zaledwie kilka dni i nie mają nawet minimalnego stażu uprawniającego do emerytury najniższej.

Emerytury groszowe otrzymują też często osoby pracujące głównie na umowach cywilnoprawnych, od których nie były odprowadzane składki emerytalne. Według prognoz, do końca dekady liczba świadczeń poniżej minimalnej emerytury może przekroczyć 600 tysięcy.

System emerytalny wymaga reformy, która zmieni zasady nabywania prawa do najniższej emerytury i ograniczy występowanie emerytur groszowych. Konieczne jest jednak zachowanie praw nabytych dla obecnych emerytów.

Nowe limity dorabiania do emerytury od grudnia

Od grudnia 2022 r. zostały zniesione ograniczenia w dorabianiu dla emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Oznacza to, że emeryci po ukończeniu 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) mogą dorabiać do swojej emerytury bez żadnych limitów i konsekwencji ze strony ZUS.

Nowe, wyższe limity dorabiania obowiązują także emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego:

  • 7032,48 zł dla osób przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego,
  • 5325 zł dla osób pobierających emeryturę pomostową.

Dla wielu emerytów i rencistów, zwłaszcza tych z najniższymi świadczeniami, praca zarobkowa stała się koniecznością. Wyższe progi dorabiania pozwolą im na uzyskanie dodatkowych dochodów bez obaw o zmniejszenie wypłacanego comiesięcznego świadczenia z ZUS.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kluczowe zmiany, jakie czekają polski system emerytalny w 2024 roku. Przeanalizowałem prognozy dotyczące wysokości waloryzacji świadczeń, która w marcu ma wynieść ponad 10%. Poruszyłem kwestię wpływu rosnących cen na sytuację finansową emerytów, zwłaszcza tych najuboższych. Przedstawiłem zapowiedzi rządu dotyczące kontynuacji programu trzynastych i czternastych emerytur. Omówiłem również nowy projekt drugiej, dodatkowej waloryzacji świadczeń przy inflacji przekraczającej 5%.

Wskazałem także na niepokojące zjawisko coraz większej liczby wypłacanych emerytur groszowych, sięgających zaledwie kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie. Podsumowałem nowe, wyższe progi dorabiania do emerytury, które obowiązują od grudnia 2022 roku. Szczegółowo wyjaśniłem limity dorabiania dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny oraz dla pozostałych emerytów i rencistów.

Podczas pisania artykułu starałem się przedstawić kluczowe informacje w przystępny i przejrzysty sposób. Wykorzystałem nagłówki, akapity, tabele i cytaty, aby ułatwić Czytelnikom zrozumienie omawianych zagadnień. Miałem na uwadze konieczność pogodzenia wymogów SEO z angażującym, przyjaznym dla odbiorcy stylem pisania. Mam nadzieję, że artykuł będzie pomocny dla wielu polskich emerytów i rencistów.

Jeśli chodzi o waloryzację świadczeń i kwestie z nią związane, obecnie musimy opierać się głównie na zapowiedziach rządu i analizach ekspertów. W pierwszych miesiącach 2024 roku, gdy poznamy ostateczne decyzje i propozycje legislacyjne w tym obszarze, warto będzie wrócić do tematu i przed

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"