News

Wzrost cen w polskich bankach - co jeszcze nas czeka?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk06.02.20246 min.
Wzrost cen w polskich bankach - co jeszcze nas czeka?

Wzrost cen w polskich bankach stał się faktem. Klienci muszą płacić więcej za prowadzenie kont oraz korzystanie z bankomatów. Niektóre banki wprowadziły również dodatkowe opłaty za płatności BLIK. Tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma, ponieważ banki tłumaczą podwyżki rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. W artykule przyjrzymy się bliżej dotychczasowym podwyżkom oraz temu, jakie kolejne nas czekają.

Podwyżki stawek w bankach

W ostatnim czasie większość banków w Polsce zdecydowała się na podwyżkę opłat i prowizji dla swoich klientów. Dotyczy to zarówno opłat za prowadzenie rachunków bankowych, jak i prowizji pobieranych przy okazji różnych transakcji. Te zmiany nie są przypadkowe i wynikają z szeregu czynników.

Po pierwsze, banki borykają się ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności w warunkach wysokiej inflacji. Drożejące ceny energii i innych usług przekładają się na wyższe koszty utrzymania placówek i infrastruktury bankowej. Po drugie, banki muszą płacić wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z rosnącymi depozytami klientów.

Co więcej, banki zaczynają odczuwać skutki zacieśniania polityki pieniężnej przez NBP, który podnosząc stopy procentowe, zmniejszył zyski banków z oprocentowania kredytów. Wreszcie, nowe regulacje nakładają na banki dodatkowe obciążenia administracyjne i podatkowe, które również źle wpływają na ich rentowność.

Reakcja klientów na podwyżki

Podwyżki opłat bankowych spotkały się już z niezadowoleniem wielu klientów. Zwłaszcza, że nakładają się one na i tak wysoką inflację, która nadszarpnęła budżety gospodarstw domowych. Dlatego konsumenci coraz uważniej przyglądają się ofertom banków i nie zawsze gotowi są zaakceptować nowe, wyższe opłaty.

Widać to po reakcjach klientów np. mBanku czy BNP Paribas, którzy protestują przeciwko wprowadzanym podwyżkom. Klienci coraz chętniej rozglądają się także za tańszymi kontami w konkurencyjnych bankach lub przenoszą się do banków internetowych. Trend ten może się nasilać, jeśli banki nie wyhamują z podwyżkami.

Klienci płacą więcej za prowadzenie kont

Jedną z najbardziej odczuwalnych dla klientów zmian są wyższe opłaty za prowadzenie rachunków bankowych. Dotyczy to zarówno rachunków osobistych, jak i firmowych. Banki tłumaczą się rosnącymi kosztami utrzymania infrastruktury bankowej i obsługi klientów w oddziałach i placówkach.

I tak np. PKO BP i Pekao podniosły opłatę za prowadzenie konta osobistego z 0 do 8-10 zł miesięcznie. Podobna opłata pojawi się w mBanku i BNP Paribas od 2. kwartału 2023 roku. ING BSK. za konto osobiste.

Płatne karty i wypłaty

Oprócz droższego prowadzenia konta, część banków wprowadza lub podwyższa także inne opłaty - za kartę debetową do konta, wypłaty z bankomatów czy przelewy. Te opłaty również mają charakter abonamentowy, więc klienci muszą je ponosić cyklicznie, np. co miesiąc.

Przykładowo, w Alior Banku od kwietnia br. klienci zapłacą 5 zł miesięcznie za kartę do konta. Z kolei w Millennium opłata za wydanie karty wzrosła z 0 do 6 zł. Jeszcze inne banki wprowadzają lub podwyższają opłaty za wypłaty z bankomatów obcych sieci - z 0 do nawet 10 zł.

Bank Wzrost opłaty za konto osobiste
PKO BP z 0 do 10 zł
Pekao z 0 do 8 zł
mBank nowa opłata 10 zł (od II kw. 2023)

Czytaj więcej: Budżet na 2024 r. Wicepremier ogłasza kluczowy termin

Wysokie koszty korzystania z bankomatów

Koszty korzystania z bankomatów również idą w górę. Część banków zaczęła pobierać opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów obcych sieci lub podniosła już istniejące stawki. Dotyczy to zwłaszcza bankomatów Euronet, który jest największą niezależną siecią bankomatów w Polsce.

Powodem jest wyższa prowizja (interchange), jaką właściciele bankomatów pobierają od banków za udostępnianie swojej infrastruktury. Im wyższa prowizja, tym drożej klientom za korzystanie z obcych bankomatów.

I tak, Santander Bank Polska wprowadził opłatę 5 zł za wypłatę z każdego obcego bankomatu. mBank z kolei na swojej liście bezpłatnych bankomatów usunął bankomaty Euronet i Santander Bank Polska. Oznacza to, że wypłaty z nich będą płatne.

Najważniejsze banki w Polsce stopniowo ograniczają dostęp do bezpłatnych wypłat z bankomatów i ten trend się nasili - zwłaszcza wobec bankomatów niezależnych operatorów takich jak Euronet.

Opłaty za płatności mobilne BLIK

Nowym trendem jest też wprowadzanie opłat za płatności mobilne BLIK, które do tej pory były zazwyczaj darmowe. Tymczasem kilka banków postanowiło to zmienić i zacząć zarabia

Tymczasem kilka banków postanowiło to zmienić i zacząć zarabiać także na transakcjach BLIK. I tak, mBank od kwietnia br. wprowadza opłatę 2 zł za każdy BLIK zbliżeniowy oraz cash back, czyli wypłatę gotówki przy płaceniu kartą.

Podobny ruch wykonał BNP Paribas, który wprowadza 2 zł opłaty za płatności BLIK powyżej 50 zł miesięcznie. Całkiem możliwe, że w ślad za tymi bankami pójdą także inne, dla których bezpłatny BLIK był dotąd sposobem na przyciągnięcie klientów.

Prowizje od transakcji w kasynach i zakładach

W niektórych bankach pojawiają się również wyższe prowizje od transakcji w kasynach i zakładach bukmacherskich online. BNP Paribas BP już zapowiedział, że od 2024 roku wprowadzi 4% prowizję od takich płatności kartą debetową.

Podobny krok rozważają inne banki, dla których takie transakcje wiążą się z podwyższonym ryzykiem. Wyższe prowizje mają zniechęcić klientów do hazardu lub przynajmniej zrekompensować bankom ryzyko ewentualnych strat z tego tytułu.

Wzrost prowizji przy grach hazardowych

Oprócz wymienionych opłat, niektóre banki decydują się także na podwyżkę standardowych prowizji, np. za przelewy czy wpłaty i wypłaty gotówkowe. Zazwyczaj jednak starają się utrzymać te podstawowe opłaty na niskim poziomie, żeby nie zrazić klientów.

Niemniej, wzrost prowizji przy okazji niektórych transakcji finansowych, np. przy grach losowych online, jest już faktem. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem takich transakcji dla banków. Dlatego niektóre z nich decydują się na wyższe prowizje, które mają zrekompensować ewentualne straty.

Tymczasem popyt na gry hazardowe rośnie, więc banki nie chcą z tego zrezygnować, ale jednocześnie chcą mieć większą "poduszkę finansową" na wypadek problemów ze ściąganiem należności od nieuczciwych graczy.

Przyszłe podwyżki i ich uzasadnienie

Wiele wskazuje na to, że banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o podwyżki opłat i prowizji dla swoich klientów. Wynika to z kilku przyczyn.

Po pierwsze, banki nadal borykają się z wysoką inflacją, która winduje ich koszty działania. Po drugie, sektor bankowy czekają kolejne obciążenia podatkowe i regulacyjne, które trzeba będzie zrekompensować. I wreszcie, banki chcą odbudować swoją rentowność po okresie niższych zysków.

Dlatego eksperci przewidują, że w najbliższych kwartałach kolejne banki przedstawią nowe, wyższe cenniki. Ich skalę trudno oszacować, ale z pewnością klienci będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Tym bardziej, że banki umiejętnie tłumaczą swoje podwyżki rosnącymi kosztami i obciążeniami zewnętrznymi.

Podsumowanie

Ostatnie miesiące przyniosły falę podwyżek opłat i prowizji w polskich bankach. Dotknęły one zarówno klientów indywidualnych, jak i firm. Drożej korzystamy teraz z kont osobistych, kart płatniczych, bankomatów a nawet płatności mobilnych BLIK.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim rosnące koszty działalności banków w warunkach wysokiej inflacji. Ale także dodatkowe obciążenia regulacyjne i podatkowe, a do tego potrzeba odbudowy zysków po okresie tańszego pieniądza.

Niestety, zdaniem ekspertów to prawdopodobnie nie koniec podwyżek. W najbliższym czasie kolejne banki mają przedstawić nowe, wyższe cenniki swoich usług. Tłumaczą to właśnie rosnącymi kosztami działania i regulacjami zewnętrznymi.

Warto więc dobrze przeanalizować oferty banków i przesiadać się do tych tańszych. Inaczej nasze domowe budżety mogą zostać mocno nadszarpnięte. Ja osobiście rozglądam się już za lepszymi ofertami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  3. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  5. Przerwa od składek ZUS dla przedsiębiorców zapowiedziana przez ministra rozwoju
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły