News

Wzrost zasiłku pogrzebowego. Aktualnie trwają prace.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak16.01.20246 min.
Wzrost zasiłku pogrzebowego. Aktualnie trwają prace.

Zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi obecnie 4000 złotych. Jest to kwota niewystarczająca, by pokryć rosnące koszty organizacji pogrzebu. Dlatego rząd pracuje nad jej podwyższeniem. Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski zapowiedział znaczącą podwyżkę, tak by nowa kwota zasiłku pozwoliła sfinansować typowe koszty pogrzebu. Rozważane są różne warianty - ustalenie kwoty bezwzględnej, powiązanie ze wskaźnikiem podstawy jej ustalenia lub systematyczna waloryzacja. Dalsze szczegóły planowanych zmian mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego

Aktualnie zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4 000 zł. Jest to kwota ustalona w 2021 roku i od tego czasu nie była waloryzowana. Tymczasem koszty organizacji pogrzebu systematycznie rosną - z roku na rok są wyższe opłaty na cmentarzach, za usługi funeralne, nagrobki czy kwiaty. Obecna kwota zasiłku coraz częściej okazuje się niewystarczająca, by pokryć te wydatki.

Z danych Polskiej Izby Branży Pogrzebowej wynika, że średni koszt organizacji pogrzebu w Polsce to już ok. 10 000 zł. Oznacza to lukę w finansowaniu sięgającą 6 000 zł w przypadku korzystania wyłącznie z zasiłku pogrzebowego. Taka sytuacja stanowi duże obciążenie dla wielu polskich rodzin.

Niewystarczająca pomoc z zasiłku

Z badań CBOS wynika, że aż 54% Polaków uważa kwotę zasiłku pogrzebowego za zbyt niską, by pokryć realne koszty ceremonii. Tylko 3% badanych stwierdziło, że obecna wysokość świadczenia jest wystarczająca. Pozostali albo nie mieli zdania w tej sprawie, albo wskazywali, że zasiłek pokrywa koszty tylko częściowo.

Propozycje zmian wysokości świadczenia

W związku z rosnącym niezadowoleniem społecznym, rząd rozpoczął prace nad reformą zasiłku pogrzebowego. Jak przekazał wiceminister rodziny Sebastian Gajewski, trwają analizy mające na celu znaczące podwyższenie jego kwoty. Rozważane są różne warianty.

Pierwsza propozycja to ustalenie sztywnej, wyższej kwoty bezwzględnej - np. 6 000 lub 8 000 zł. Kolejny pomysł to powiązanie wysokości zasiłku ze wskaźnikiem, np. minimum socjalnego lub przeciętnego wynagrodzenia. Istnieje też opcja wprowadzenia corocznej waloryzacji kwoty lub zastosowanie innych mechanizmów jej okresowego podwyższania.

Oczekiwany dwukrotny wzrost

Z doniesień medialnych wynika, że rozważana jest podwyżka zasiłku do ok. 8 000 zł, czyli dwukrotności obecnej kwoty 4 000 zł. Przedstawiciele rządu na razie nie potwierdzają jednak, jaka dokładnie będzie docelowa wysokość świadczenia.

Wiadomo natomiast, że zmiany zasiłku pogrzebowego nie były wcześniej postulowane ani przez ugrupowania opozycyjne, ani przez rządzący obóz Zjednoczonej Prawicy. Jest to zatem nowa inicjatywa, podjęta spontanicznie przez ministra rodziny.

Czytaj więcej: Nadal płacimy na rząd Morawieckiego. Podano kwotę.

Sposoby ustalania nowej kwoty zasiłku

Wiceminister Sebastian Gajewski pracuje obecnie nad formułą, w jaki sposób ustalić wysokość zreformowanego zasiłku pogrzebowego. Rozważane opcje to:

 • Ustalenie sztywnej kwoty bezwzględnej (np. 6 000 lub 8 000 zł)
 • Uzależnienie od wskaźnika (minimum socjalne, przeciętne wynagrodzenie itp.)
 • Coroczna waloryzacja o wskaźnik inflacji
 • Inne mechanizmy okresowego podwyższania kwoty

Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Będzie ona poprzedzona dogłębnymi analizami i szacunkami skutków finansowych poszczególnych wariantów. Rząd musi wziąć pod uwagę możliwości budżetu państwa, a z drugiej strony - zapewnić godne wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

Zakładane podniesienie wysokości zasiłku

Wzrost zasiłku pogrzebowego. Aktualnie trwają prace.

Choć szczegóły reformy nie są jeszcze znane, to przedstawiciele rządu już teraz zapowiadają znaczące podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego. Ma to być podwyżka na tyle duża, by - w założeniu - nowa kwota wystarczyła na sfinansowanie typowych kosztów pogrzebu.

Jak wynika z medialnych doniesień, rozważane jest podwojenie obecnej kwoty do ok. 8 000 zł. Dokładna wysokość będzie jednak zależała od przyjętej formuły jej wyliczania oraz możliwości budżetowych.

Obecna kwota zasiłku 4 000 zł
Szacowany wzrost do 8 000 zł (?)

Szacowane koszty typowego pogrzebu

Z analiz Polskiej Izby Branży Pogrzebowej wynika, że średnie koszty organizacji pogrzebu w naszym kraju sięgają ok. 10 000 zł. Są to wydatki związane m.in. z:

 • Opłatami cmentarnymi
 • Zakupem trumny i urny
 • Usługami przedsiębiorstwa pogrzebowego
 • Wynajęciem kaplicy, karawanu
 • Nekrologiem, wieńcami, kwiatami
 • Wykonaniem nagrobka

Tymczasem zasiłek pogrzebowy w obecnej wysokości 4 000 zł pokrywa mniej niż połowę tych kosztów. Stąd pomysły na jego podniesienie, aby w większym stopniu ulżyć rodzinom zmarłych w tym trudnym finansowo okresie.

Dalsze prace nad reformą zasiłku pogrzebowego

Choć zapowiedzi reformy padają z ust wysokich rangą przedstawicieli rządu, to szczegóły planowanych zmian nie są jeszcze znane. Trwają obecnie prace analityczne i szacunki skutków finansowych poszczególnych wariantów podwyższenia zasiłku pogrzebowego.

Jak stwierdził wiceminister Sebastian Gajewski, ostateczny kształt reformy jest still "przed nami". Zapewnił jednak, że z pewnością dojdzie do znaczącego zwiększenia kwoty świadczenia, tak by odpowiadała dzisiejszym realiom i kosztom organizacji pogrzebu.

Szczegółowe decyzje co do skali i formuły podwyżki spodziewane są w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Rodziny osób zmarłych mogą mieć zatem nadzieję, że wkrótce otrzymają wyższe wsparcie finansowe od państwa niż do tej pory.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię zbyt niskiej obecnie kwoty zasiłku pogrzebowego, która wynosi 4000 zł. Jak podkreślono, jest to za mało, by sfinansować realne koszty organizacji pogrzebu, które średnio sięgają 10 000 zł. Przytoczono badania pokazujące, że zdecydowana większość Polaków uważa obecny zasiłek za niewystarczający.

W związku z tym rząd zapowiedział reformę systemu pomocy. Rozważane są różne warianty - zarówno sztywne ustalenie wyższej kwoty zasiłku, jak i powiązanie jego wysokości ze wskaźnikami ekonomicznymi oraz waloryzacja. Z medialnych przecieków wynika, że zasiłek mógłby wzrosnąć do 8000 zł, choć szczegóły reformy nie są jeszcze znane.

Artykuł przybliża również średnie koszty organizacji pogrzebu w Polsce, szacowane przez branżę na ok. 10 000 zł. Pokazano, że oprócz opłat na cmentarzu, są to też koszty trumny, usług funeralnych i innych elementów ceremonii. Stąd potrzeba zmian w systemie wsparcia, tak by łatwiej było je sfinansować.

Podsumowując, aktualnie trwają prace nad reformą, ale jej ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. Zapowiedzi ze strony rządu są jednak obiecujące i można spodziewać się wyższego wsparcia dla rodzin osób zmarłych w niedalekiej przyszłości. warto śledzić dalsze decyzje w tej sprawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.