News

Zachód zmęczył Ukrainą. Winą przywódców - Financial Times

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk17.12.20237 min.
Zachód zmęczył Ukrainą. Winą przywódców - Financial Times

Zmęczenie Ukrainą po stronie Zachodu stało się faktem. Autor artykułu w Financial Times przypomina, że przestrzegał przed tym zjawiskiem już dwa miesiące po rosyjskiej inwazji. Jednak dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy, zarówno moralne, finansowe jak i militarne, było zaskakująco trwałe. Teraz sytuacja uległa zmianie, na co wskazuje choćby trudność w podjęciu przez UE decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Autor zwraca uwagę na wyraźną zmianę dyskursu publicznego na temat Ukrainy w ciągu ostatniego miesiąca - z podziwu dla heroicznej postawy Ukraińców na podkreślanie rosnącego zmęczenia i osłabienia zarówno po stronie Kijowa, jak i Zachodu.

Zmiana narracji nt. Ukrainy

W ostatnim czasie daje się zauważyć wyraźną zmianę w postrzeganiu sytuacji Ukrainy przez opinię publiczną na Zachodzie. Jeszcze niedawno dominował podziw dla bohaterskiej postawy Ukraińców i prezydenta Zełenskiego w obronie ojczyzny. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy o zmęczeniu i coraz mniejszym poparciu dla Ukrainy.

Autor artykułu w Financial Times przypomina, że przestrzegał przed tym zjawiskiem już dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak aż do niedawna zachodnie wsparcie dla Ukrainy było zaskakująco trwałe i silne.

Teraz sytuacja uległa zmianie. Świadczy o tym choćby trudność w podjęciu przez UE decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Gdyby nie problem ze "zmęczeniem Ukrainą", taka decyzja zostałaby podjęta znacznie łatwiej i szybciej.

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się krytyczne głosy na temat Ukrainy - zarówno na poziomie politycznym, jak i społecznym. Znacznie mniej mówi się o bohaterstwie Ukraińców, a więcej o trudnościach i problemach wewnętrznych Ukrainy.

Odwrócenie wsparcia dla Ukrainy

Zmęczenie Ukrainą oznacza stopniowe odwracanie się Zachodu od wsparcia dla tego kraju. Szczególnie niepokojące jest przeniesienie uwagi mediów i polityków na wewnętrzne problemy Ukrainy, takie jak np. konflikt prezydenta Zełenskiego z generałem Załużnym.

Podkreśla się także trudności na froncie i brak widocznych postępów w kontrofensywie ukraińskiej armii. Coraz częściej pojawia się przekaz o "słabnącej Ukrainie i chwiejącym się Zachodzie". Jest to gra Putina, który liczy, że z czasem Zachód przestanie wspierać Ukrainę.

Dla Putina najważniejsze jest odwrócenie opinii publicznej na Zachodzie przeciw Ukrainie. Dlatego rosyjska propaganda będzie wyolbrzymiać wszelkie oznaki słabości Kijowa i poróżnienia wewnątrz ukraińskich elit politycznych.

Innymi słowy, lekcja polega na tym, jak nagle może pęknąć tama narracyjna, nawet bez dużych zmian na polu bitwy.

Szybkość, z jaką zmienia się postrzeganie Ukrainy na Zachodzie, jest zaskakująca. Pokazuje to, jak łatwo może zostać zachwiana wiara w słuszność wspierania Ukrainy i sensowność nakładania w związku z tym wyrzeczeń.

Czytaj więcej: Awaria w ING Banku Śląskim: problemy z płatnościami kartą i bankomatami

Niedocenianie trudności przez Zachód

Kluczową przyczyną "zmęczenia Ukrainą" jest fakt, że zachodni przywódcy nie przygotowali odpowiednio swoich społeczeństw do wyzwań związanych z długotrwałym kryzysem.

Początkowo przekaz był taki, że wystarczy powiedzieć: "walka Ukrainy jest naszą walką" i zadeklarować niezachwianie wsparcie. Tymczasem okazało się, że potrzebne są konkretne działania, a nie tylko deklaracje.

Społeczeństwa zachodnie nie zostały odpowiednio "zahartowane" do ponoszenia wyrzeczeń związanych z pomocą Ukrainie. Zachodni przywódcy unikali trudnych decyzji, np. dotyczących dostaw broni czy przejścia gospodarek na "tryb wojenny".

Teraz, gdy na Ukrainie trwa już 10. miesiąc wojny, a Putina na razie nie udało się powstrzymać, społeczeństwa zachodnie nie są gotowe psychicznie na dalsze wyrzeczenia w imię obrony Ukrainy.

walka Ukrainy jest naszą walką deklaracje bez pokrycia
unikanie trudnych decyzji brak przygotowania społeczeństw

Ignorowanie potrzeb militarnych Ukrainy

Zachód zmęczył Ukrainą. Winą przywódców - Financial Times

Kolejnym powodem narastającego zmęczenia Ukrainą jest fakt, że Zachód zbyt długo zwlekał z dostarczaniem Ukrainie najnowocześniejszych systemów obrony powietrznej i broni dalekiego zasięgu.

Gdyby Ukraina otrzymała taką broń na początku wojny, byłaby w stanie szybciej i skuteczniej przeprowadzić kontrofensywę, odpierając ataki Rosjan. Tymczasem braki w uzbrojeniu powodują, że wojna przeciąga się.

A im dłużej trwa wojna na Ukrainie, tym bardziej społeczeństwa zachodnie dają się zmęczyć jej ciągłą obecnością w mediach. Gdyby Ukraina była lepiej uzbrojona, mogłaby już dawno odzyskać znaczną część utraconych terenów.

  • Zbyt późne dostawy broni dla Ukrainy
  • Brak systemów obrony powietrznej i dalekosiężnej artylerii
  • Wojna przeciąga się przez braki w uzbrojeniu

Brak przygotowania społeczeństw Zachodu

Aby przeciwdziałać narastającemu zjawisku "zmęczenia Ukrainą" i spadkowi poparcia społecznego dla pomocy temu krajowi, zachodni przywódcy muszą bardziej zaangażować się w przekonywanie obywateli do konieczności solidarności.

Nie wystarczą już dotychczasowe hasła. Trzeba uświadamiać ludziom realia wojny i tego, jakie skutki dla Europy miałaby ewentualna klęska Ukrainy. Społeczeństwa muszą zrozumieć, że w grę wchodzi nie tylko niepodległość Ukrainy, ale też bezpieczeństwo całej Europy.

Dopóki ludzie na Zachodzie nie zrozumieją powagi sytuacji i nie zaakceptują konieczności ponoszenia pewnych wyrzeczeń dla wsparcia Ukrainy, poparcie dla tego kraju będzie coraz mniejsze.

Konieczność poświęceń i autonomii Europy

Jak podkreśla cytowany na początku autor z Financial Times, kluczowe znaczenie ma zdolność Europy do zaakceptowania pewnych niedostatków i wyrzeczeń, koniecznych do zapewnienia zwycięstwa Ukrainy.

Bez tego trudno mówić o strategicznej autonomii Europy w kwestiach bezpieczeństwa. Jeśli Europa nie jest gotowa ponieść stosunkowo niewielkich kosztów dla wsparcia Ukrainy, to jaką ma gwarancję samodzielnego przeciwstawienia się ewentualnej przyszłej agresji?

Dlatego, mimo rosnącego zmęczenia wojną, Europa musi znaleźć w sobie determinację, by nie ulec propagandzie Putina i wesprzeć Ukrainę aż do całkowitego odparcia agresji Rosji.

Kluczowe znaczenie ma tutaj zwycięstwo Ukrainy nad Rosją. Tylko w ten sposób można zagwarantować Europie bezpieczeństwo i uniemożliwić Putinowi snucie dalszych podbojów.

Podsumowanie

W moim artykule poruszam kwestię coraz większego zmęczenia Zachodu wojną w Ukrainie. Zwracam uwagę, że jeszcze niedawno opinia publiczna wykazywała duże zainteresowanie i wsparcie dla Ukrainy. Jednak z czasem zaczęło pojawiać się znużenie i coraz mniejsza wola ponoszenia wyrzeczeń na rzecz pomocy temu krajowi.

Analizuję przyczyny tego niepokojącego zjawiska. Wskazuję przede wszystkim na zbyt optymistyczne nastawienie zachodnich przywódców, którzy nie przygotowali odpowiednio społeczeństw do długofalowego kryzysu i konieczności solidarności z Ukrainą. Nie doceniono skali wyzwań.

Poruszam także kwestię opieszałości Zachodu w dostarczaniu Ukrainie najnowocześniejszej broni. Przeciągająca się wojna, przy brakach w uzbrojeniu, powoduje frustrację i ma negatywny wpływ na postrzeganie sytuacji na Ukrainie.

Podkreślam, że aby zmienić ten trend i nie dopuścić do odwrócenia się Europy od Ukrainy, konieczna jest zdecydowana postawa zachodnich przywódców. Muszą oni uzmysłowić społeczeństwom powagę sytuacji i przekonać ludzi do ponoszenia pewnych wyrzeczeń dla wsparcia walczącego kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"