News

Zaczął się sezon narciarski w Beskidach! Święta w góralskim stylu z droższymi niż rok temu cenami

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.12.20235 min.
Zaczął się sezon narciarski w Beskidach! Święta w góralskim stylu z droższymi niż rok temu cenami

Sezon narciarski w Beskidach rozpoczął się wcześniej niż zwykle dzięki obfitym opadom śniegu, które pozwoliły na uruchomienie pierwszych wyciągów i tras narciarskich już pod koniec listopada.

Kluczowe wnioski:
 • Rezerwacje miejsc noclegowych na okres świąteczno-noworoczny są wyższe niż w zeszłym roku.
 • Część ośrodków ma już komplet gości zarezerwowanych na wigilię i sylwestra.
 • W porównaniu z poprzednim sezonem wzrosły ceny karnetów i skipassów średnio o 10-13%.
 • Atrakcyjne promocje na karnety można znaleźć w przedsprzedaży internetowej.
 • Popularnością cieszą się pakiety świąteczne z atrakcjami w góralskim stylu.

Rezerwacje miejsc noclegowych na święta wypełnione

Tegoroczny sezon narciarski w Beskidach zapowiada się obiecująco dla branży turystycznej. Jak wynika z informacji przedstawicieli kurortów, zainteresowanie rezerwacjami na okres świąteczno-noworoczny jest znacznie większe niż rok temu.

„Część ośrodków ma już komplet gości zarezerwowanych na wigilię i sylwestra. To głównie obiekty oferujące atrakcje w góralskim stylu, jak wigilijna wieczerza czy zabawy sylwestrowe” – powiedział Tadeusz Papierzyński z Urzędu Miasta Wisła.

Dużym powodzeniem cieszą się również prywatne kwatery – apartamenty i domki, gdzie turyści sami przygotowują posiłki świąteczne. Coraz popularniejsze stają się krótkie, kilkudniowe wyjazdy obejmujące tylko święta Bożego Narodzenia lub sylwestra.

Ceny pobytów bez większych zmian

Wbrew pojawiającym się obawom, że wojna i inflacja mocno odbiją się na kosztach wyjazdów narciarskich, ceny pobytów w Beskidach nie wzrosły znacząco.

Jak podaje serwis Interia.pl, stawki za noclegi utrzymały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Niewielkie podwyżki rzędu do 10% dotyczą tylko części obiektów.

Przykładowo, tygodniowy pobyt rodziców z dzieckiem na święta w apartamencie w Szczyrku to koszt ok. 5 tys. zł. Z kolei w pensjonatach można znaleźć oferty ze świątecznym wyżywieniem już od 1 tys. zł za trzy osoby.

Wzrost cen karnetów narciarskich

Mniej optymistycznie przedstawia się sytuacja w ośrodkach narciarskich. Jak poinformował Grzegorz Przybyła, dyrektor Tatry Mountain Resort Poland zarządzającej stacją Szczyrk Mountain Resort, w tym roku narciarze muszą liczyć się ze średnio 13-procentową podwyżką karnetów.

Narciarzy w tym roku czeka podwyżka. Jest sposób, aby obniżyć ceny karnetów – zachęcamy do zakupów w przedsprzedaży internetowej, gdzie ceny biletów są znacząco niższe niż przy zakupie w kasie ośrodka – zapewnił dyrektor Przybyła.

Mimo wzrostu cen, narciarze chętnie korzystają z promocji w przedsprzedaży. Przykładowo, całodniowy karnet w Szczyrku na pierwszy weekend grudnia kosztował w internecie 119 zł. Z kolei 4-dniowy karnet na okres świąteczny to koszt 396 zł od osoby.

Czytaj więcej: Czy PiS wprowadza zmiany w prawie medialnym? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje!

Ruszyły pierwsze wyciągi narciarskie

Dzięki ubiegłotygodniowym opadom śniegu możliwe było wcześniejsze uruchomienie części wyciągów i ośrodków narciarskich w Karpatach. Od tygodnia narciarze mogą korzystać już m.in. ze stoku na Białym Krzyżu w Wiśle.

W czwartek ruszył również ośrodek Siglany w Wiśle z najdłuższym wyciągiem orczykowym i taśmowym dla dzieci. Jak zapewniają przedstawiciele ośrodka, stoki będą dostępne przez cały grudzień, o ile pozwolą na to warunki pogodowe.

Również inne, większe ośrodki narciarskie intensywnie przygotowują się do sezonu, naśnieżając trasy na okres świąteczno-feryjny. Np. w największym ośrodku Szczyrk Mountain Resort narciarze będą mogli skorzystać z pierwszych tras już w najbliższą sobotę.

Atrakcyjne pakiety świąteczne

Oprócz standardowej oferty noclegów i karnetów, wiele ośrodków przygotowało specjalne pakiety świąteczne dla gości. Zawierają one dodatkowe atrakcje takie jak:

 • wigilijna kolacja w góralskim stylu
 • kuligi z pochodniami
 • wspólne kolędowanie przy ognisku
 • sylwestrowa zabawa z muzyką

Te dodatkowe akcenty podnoszą atrakcyjność wyjazdów w góry i sprawiają, że coraz więcej turystów decyduje się spędzić święta Bożego Narodzenia poza domem, w otoczeniu beskidzkich szczytów.

Podsumowanie

Zaczął się sezon narciarski w Beskidach! Święta w góralskim stylu z droższymi niż rok temu cenami

W moim artykule omówiłem kluczowe informacje na temat tegorocznego sezonu narciarskiego w polskich Beskidach. Na początku wspomniałem o rekordowej liczbie rezerwacji miejsc noclegowych na okres świąteczno-sylwestrowy, co pokazuje rosnącą popularność górskich wyjazdów. Następnie skupiłem się na cenach - wykazałem, że pomimo inflacji i wojny, większość obiektów nie podniosła w tym roku opłat za noclegi. Jedynie w przypadku karnetów narciarskich doszło do umiarkowanych, kilkunastoprocentowych podwyżek.

Poinformowałem również o wcześniejszym, listopadowym starcie sezonu dzięki obfitym opadom śniegu, które pozwoliły na uruchomienie pierwszych wyciągów. Zachęciłem przy tym do korzystania z promocji w przedsprzedaży internetowej. Na koniec wspomniałem o specjalnych pakietach świątecznych, oferujących oprócz noclegów dodatkowe atrakcje np. wigilijną kolację czy kulig.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom przydatnych i aktualnych informacji na temat nadchodzącego sezonu narciarskiego w Karpatach. Zachęcam do zapoznania się z ofertami beskidzkich ośrodków i atrakcyjnego spędzenia nadchodzących świąt na stokach!

Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie dotyczące tematyki artykułu, zachęcam do kontaktu ze mną w komentarzach. Chętnie odpowiem i wyjaśnię wszelkie wątpliwości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły