News

Zarobki Ukraińców w Polsce rosną. Ciekawe dane o zarobkach na rękę.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska17.01.20246 min.
Zarobki Ukraińców w Polsce rosną. Ciekawe dane o zarobkach na rękę.

Zarobki Ukraińców w Polsce systematycznie rosną od 2019 roku. Jak wynika z najnowszych danych, obecnie aż 64% uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce, a ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3-4 tys. zł na rękę. Sytuacja na rynku pracy, w tym rekordowo niskie bezrobocie i rosnąca płaca minimalna, pomagają Ukraińcom coraz lepiej zarabiać. Jednocześnie widać duże różnice w dochodach i zatrudnieniu między kobietami i mężczyznami oraz między dobrze i słabiej wykształconymi uchodźcami.

Zarobki w górę

Jak wynika z najnowszych danych centrum analitycznego Gremi Personal, zarobki Ukraińców pracujących w Polsce systematycznie rosną od 2019 roku. W 2023 roku zarówno uchodźcy, jak i migranci zarobkowi z Ukrainy otrzymywali przeciętne miesięczne wynagrodzenie na poziomie 3-4 tys. zł netto. Co więcej, aż 64% uchodźców już znalazło zatrudnienie w naszym kraju.

Jak podkreślają eksperci, na rosnące płace Ukraińców mają wpływ przede wszystkim dwie kluczowe kwestie. Po pierwsze, w Polsce utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie, sięgające zaledwie 5%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników i konkurują o nich, oferując wyższe stawki. Po drugie, systematycznie rośnie u nas płaca minimalna, która stanowi punkt odniesienia dla wielu wynagrodzeń.

Bezrobocie a zatrudnienie

Co ciekawe, mimo że wśród uchodźców z Ukrainy zdecydowaną większość (78%) stanowią kobiety, to właśnie mężczyźni mają lepszą sytuację na rynku pracy. Aż 71% pracujących mężczyzn jest zatrudnionych, podczas gdy w przypadku kobiet odsetek ten wynosi 61%. Ponadto tylko 15% ukraińskich mężczyzn pozostaje bez pracy, a wśród kobiet aż 27% jest bezrobotnych.

Wpływ na to mają zapewne stereotypy dotyczące płci i rodzaju wykonywanej pracy. Ukraińscy mężczyźni chętniej podejmują fizyczne zajęcia budowlane czy magazynowe, które są dużo łatwiej dostępne ze względu na niedobory pracowników. Kobiety zaś częściej poszukują etatów biurowych, gdzie konkurencja jest znacznie większa.

Lepiej wykształceni na gorszych stanowiskach

Badanie pokazuje też istotną różnicę między uchodźcami a migracją zarobkową sprzed wojny. Ci drudzy pracowali głównie w zawodach wymagających konkretnych umiejętności, jak spawacze, tokarze czy elektrycy. Z kolei większość uchodźców to osoby z wyższym wykształceniem, które mimo to podejmują proste prace bez wymaganych kwalifikacji.

Wynagrodzenia ukraińskich uchodźców w Polsce w większości zależą od wzrostu płacy minimalnej w polskiej gospodarce i rzadko są związane z wykształceniem uzyskanym w Ukrainie, niezależnie od jego poziomu. Jeśli jednak wysoko wykwalifikowani Ukraińcy dobrze znają język polski, mogą konkurować z Polakami o wolne stanowiska - wyjaśnia Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

W praktyce zatem liczą się konkretne kompetencje i biegła znajomość języka, a nie tylko dyplom ukończenia studiów. Ukraińcy, którzy dobrze mówią po polsku i posiadają cenne umiejętności, mają szansę dostać dobre stanowisko i godziwe wynagrodzenie.

Czytaj więcej: Niespodziewany Powrót Mebli z PRL-u: Czy Pamiętasz te Modele?

Rosnące minimalne płace windują zarobki

Eksperci podkreślają, że na rosnące dochody Ukraińców wpływa przede wszystkim sytuacja na polskim rynku pracy i wzrost gospodarczy. Szczególnie istotna jestsystematyczna podwyżka płacy minimalnej,która w dużym stopniu determinuje wysokość najniższych stawek. Podobnie na atrakcyjność ofert wpływa niskie bezrobocie i walka pracodawców o pracowników.

Rok Płaca minimalna Bezrobocie
2019 2 250 zł 5,2%
2020 2 600 zł 6,2%
2021 2 800 zł 5,8%
2022 3 010 zł 5,2%
2023 3 383 zł 5,1% (prognoza)

Jak pokazuje tabela, w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost najniższej krajowej. Tylko od 2019 do 2023 roku było to prawie 50%. Co więcej, mimo pandemii i kryzysów gospodarczych, bezrobocie w naszym kraju cały czas spada i jest rekordowo niskie. Te czynniki zachęcają pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń pracowników, w tym Ukraińców.

Wykwalifikowani konkurują z Polakami

Zarobki Ukraińców w Polsce rosną. Ciekawe dane o zarobkach na rękę.

Podsumowując, rosnące płace Ukraińców to przede wszystkim efekt ogólnej, dobrej koniunktury na polskim rynku pracy. Jednak nie wszyscy uchodźcy czy migranci zarobkowi mogą liczyć na wysokie dochody. Najbardziej opłacalne są zawody, w których odczuwany jest niedobór pracowników i każda para rąk do pracy się przyda. Na lepsze warunki finansowe mogą też liczyć osoby z konkretnymi, poszukiwanymi kompetencjami.

  • Na wzrost wynagrodzeń Ukraińców najmocniej wpływają: niskie bezrobocie, zwiększanie płacy minimalnej oraz niedobory pracowników na rynku.
  • Mężczyźni mają lepszą sytuację i łatwiej znaleźć pracę niż kobiety, ale nierzadko pracują fizycznie i za najniższą krajową.
  • Uchodźcy z wyższym wykształceniem często wykonują proste prace poniżej swoich kwalifikacji.

Dobra znajomość języka i konkretne umiejętności to najlepsza recepta na dobrze płatną posadę - zarówno dla Ukraińców, jak i Polaków. Wykwalifikowani specjaliści z Ukrainy, którzy opanowali nasz język, mogą konkurować z rodzimymi pracownikami na wyższych stanowiskach. Ich umiejętności czynią ich bardzo wartościowym nabytkiem dla polskich firm.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule dane jasno pokazują, że zarobki Ukraińców pracujących w Polsce systematycznie rosną od kilku lat. Obecnie zdecydowana większość uchodźców już znalazła zatrudnienie, a ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 3-4 tys. zł netto. Na ten stan rzeczy największy wpływ mają dwa kluczowe czynniki.

Po pierwsze, w Polsce utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie, sięgające zaledwie 5%. Oznacza to ostre niedobory pracowników, przez co pracodawcy muszą konkurować o personel, oferując wyższe płace. Po drugie, systematycznie rośnie u nas płaca minimalna, która wyznacza dolny pułap wynagrodzeń. Te dwa elementy windują zarobki w górę.

Co ciekawe, lepiej radzą sobie na rynku pracy mężczyźni. Mają niższy odsetek bezrobocia i częściej znajdują zatrudnienie. Kobiety zaś, choć stanowią zdecydowaną większość uchodźców, mierzą się z większymi trudnościami ze znalezieniem odpowiedniej posady.

Niepokojący jest fakt, że wielu dobrze wykształconych Ukraińców podejmuje pracę poniżej swoich kompetencji i za niskie wynagrodzenie. Dopiero biegła znajomość języka polskiego i konkretne umiejętności pozwalają im konkurować z Polakami o lepsze stanowiska.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły