Oświadczenie majątkowe Wołodymyra Zełenskiego obejmujące lata 2021 i 2022 pokazuje znaczny spadek dochodów prezydenta Ukrainy po rosyjskiej inwazji. W 2022 roku Zełenski zarobił ponad 6 razy mniej niż rok wcześniej. Głównym źródłem jego dochodów były obligacje skarbowe, wynagrodzenie oraz dochody z najmu nieruchomości. Zełenski zrezygnował jednak z części dochodów z wynajmu, co dodatkowo pomniejszyło jego zarobki w 2022 roku.
Dochody Wołodymyra Zełenskiego w 2021 i 2022 roku
Opublikowane oświadczenie majątkowe prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pokazuje znaczącą różnicę w dochodach głowy państwa w 2021 i 2022 roku. Dane obejmują okres przed i po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.
Z dokumentu wynika, że w 2021 roku łączne dochody Zełenskiego i jego rodziny wyniosły 10,8 mln hrywien, czyli około 1,16 mln złotych. Rok później, w 2022 roku, dochody te zmalały ponad trzykrotnie do poziomu 3,6 mln hrywien, czyli około 383 tys. złotych.
Główne źródła dochodów w 2021 roku
Wpływy Zełenskiego w 2021 roku pochodziły głównie ze sprzedaży ukraińskich obligacji skarbowych w wysokości ponad 5,3 mln hrywien. Kolejnym istotnym źródłem były wynagrodzenia, odsetki bankowe oraz dochody z wynajmu nieruchomości, które łącznie wyniosły prawie 5,5 mln hrywien.
Spadek dochodów prezydenta Ukrainy w 2022 roku
Gwałtowny spadek dochodów Wołodymyra Zełenskiego w 2022 roku był bezpośrednim skutkiem rosyjskiej agresji i wojny w Ukrainie, która wybuchła pod koniec lutego. Sytuacja w kraju uległa diametralnej zmianie, co miało przełożenie także na finanse głowy państwa.
Jak wynika z oświadczenia majątkowego, w 2022 roku dochody Zełenskiego zmniejszyły się o blisko 7,2 mln hrywien (ok. 770 tys. zł) w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to spadek o ponad 67%.
Rezygnacja z części dochodów z najmu
Jedną z przyczyn zmniejszenia dochodów była rezygnacja prezydenta Ukrainy z pobierania części opłat z najmu nieruchomości, co przyniosło mu utratę dochodu na poziomie około 1,8 mln hrywien (193 tys. zł).
Pozostałe przyczyny spadku dochodów to między innymi zmniejszenie wpływów ze sprzedaży obligacji skarbowych oraz ograniczenie działalności gospodarczej w trakcie wojny.
Źródła dochodów Wołodymyra Zełenskiego
Oświadczenie majątkowe prezydenta Ukrainy pozwala prześledzić, z jakich źródeł pochodziły jego dochody w 2021 i 2022 roku. Były to przede wszystkim:
- Sprzedaż ukraińskich obligacji skarbowych
- Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezydenta
- Odsetki bankowe od lokat i depozytów
- Dochody z najmu nieruchomości
W 2022 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, zmalały wpływy z obligacji skarbowych oraz najmu nieruchomości. Te dwie pozycje dostarczały największych dochodów w budżecie Wołodymyra Zełenskiego.
Kwoty dochodów prezydenta Ukrainy w 2021 i 2022 roku
Rok | Łączne dochody (w mln hrywien) | Łączne dochody (w mln zł) |
2021 | 10,8 | 1,16 |
2022 | 3,6 | 0,38 |
Powyższa tabela obrazuje skalę spadku dochodów Wołodymyra Zełenskiego w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Widać wyraźnie, że w 2022 roku prezydent Ukrainy zarobił ponad 3 razy mniej niż przed wybuchem wojny.
W liczbach bezwzględnych oznacza to, że dochody Zełenskiego zmniejszyły się z około 1,16 mln zł w 2021 roku do 0,38 mln zł w roku 2022. Jest to spadek o blisko 780 tys. złotych.
Przyczyny spadku dochodów Wołodymyra Zełenskiego
Do głównych przyczyn tak znaczącego zmniejszenia dochodów prezydenta Ukrainy w 2022 roku można zaliczyć:
- Wybuch wojny i rosyjską agresję na Ukrainę
- Spadek wartości ukraińskich obligacji skarbowych
- Rezygnację z części dochodów z najmu nieruchomości
- Zmniejszenie aktywności gospodarczej podczas działań wojennych
Sytuacja polityczno-gospodarcza Ukrainy uległa dramatycznej zmianie po ataku Rosji. Miało to ogromny, negatywny wpływ na majątek i dochody prezydenta Zełenskiego. Nie bez znaczenia była również świadoma rezygnacja z części zarobków z najmu nieruchomości.
Wojna główną przyczyną spadku dochodów
Eksperci nie mają wątpliwości, że bezpośrednią przyczyną tak gwałtownego spadku dochodów głowy państwa Ukrainy był wybuch wojny i inwazja rosyjska. Sytuacja konfliktu zbrojnego sparaliżowała ukraińską gospodarkę, co musiało przełożyć się na finanse prezydenta Zełenskiego.
Rezygnacja Zełenskiego z części dochodów z najmu nieruchomości
W 2022 roku Wołodymyr Zełenski zrezygnował z pobierania części opłat za najem nieruchomości, godząc się tym samym na uszczuplenie dochodów rzędu 1,8 mln hrywien (około 193 tys. złotych).
Jak wynika z oświadczenia majątkowego, sam prezydent Ukrainy dobrowolnie zrzekł się w 2022 roku opłat za najem części nieruchomości. Tylko ta pozycja spowodowała zmniejszenie dochodów Zełenskiego o prawie 200 tysięcy złotych.
Być może był to wyraz solidarności prezydenta z trudną sytuacją finansową rodaków w trakcie wojny. Tak znaczący ubytek w budżecie z pewnością miał też wpływ na ogólny spadek dochodów w 2022 roku.
Podsumowanie
W artykule przeanalizowano dochody prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na podstawie jego oświadczenia majątkowego. Okazuje się, że w 2022 roku, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dochody Zełenskiego spadły ponad trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2021. Z 10,8 mln hrywien zmalały do 3,6 mln hrywien.
Główne źródła dochodów prezydenta w 2021 roku to sprzedaż obligacji skarbowych i najem nieruchomości. Te pozycje znacząco zmalały w 2022 roku, stąd ogromny spadek łącznych zarobków. Do tego doszła dobrowolna rezygnacja Zełenskiego z części opłat za najem, co też pomniejszyło dochody.
Bez wątpienia na gwałtowny spadek dochodów wpłynęła przede wszystkim wojna w Ukrainie i inwazja Rosji. Sytuacja kryzysowa mocno uderzyła w ukraińską gospodarkę, a co za tym idzie - w zarobki prezydenta. Mimo trudności Zełenski solidaryzuje się z Ukraińcami, godząc się na niższe dochody.
Podsumowując, artykuł dobrze obrazuje, jak dramatycznie rosyjska agresja wpłynęła na sytuację finansową prezydenta Ukrainy. Mimo osobistych strat, Zełenski cały czas wspiera swój kraj w walce z okupantem.