Decyzja Ukrainy o podziękowaniu kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za jego wsparcie wzbudziła zaskoczenie i zachwyt. Scholz wykazał się przywództwem, przekonując premiera Węgier Viktora Orbana do opuszczenia sali obrad, co umożliwiło pozytywne głosowanie ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE. To zmiana dotychczasowego sceptycznego stanowiska Niemiec, które wcześniej unikały silnego zaangażowania politycznego w sprawę członkostwa Ukrainy w UE. Dla ministra Kułeby jest to najlepszy możliwy prezent od Berlina.
Ukraina dziękuje Scholzowi
Decyzja Ukrainy o podziękowaniu kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za jego wsparcie w staraniach o członkostwo w UE zaskoczyła wszystkich. Scholz bowiem wcześniej unikał silnego politycznego zaangażowania w tę sprawę. Jednak podczas ostatniego szczytu UE zmienił swoje dotychczasowe stanowisko.
Kanclerz Niemiec poprosił premiera Węgier Viktora Orbana o opuszczenie sali obrad na czas głosowania w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE. Dzięki temu możliwe było pozytywne rozstrzygnięcie, mimo że Orban początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się temu pomysłowi.
Gest solidarności Scholza
Poprzez swój gest Scholz pokazał, że popiera starania Ukrainy o członkostwo w UE. Był to wyraz solidarności i wsparcia dla naszego eastern europejskiego sąsiada w trudnym dla niego momencie. Zdaniem ekspertów zaskakująca decyzja Scholza może zapoczątkować szerszą zmianę dotychczasowej niechętnej postawy Niemiec.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nie krył zadowolenia i wdzięczności dla kanclerza Niemiec. Stwierdził on, że polityczne poparcie dla członkostwa jego kraju w UE ze strony Berlina to najlepszy możliwy prezent dla Ukrainy.
Scholz przekonuje Orbana do wsparcia Ukrainy
Wydaje się, że dotychczas niechętny stanowisku Ukrainy kanclerz Niemiec Olaf Scholz zmienił swoje nastawienie. Podczas ostatniego szczytu UE zaskakującą decyzją poprosił premiera Węgier Viktora Orbana o opuszczenie sali obrad, co pozwoliło na pozytywne głosowanie ws. rozpoczęcia akcesji Ukrainy do UE.
Polityczna jasność co do członkostwa Ukrainy w UE jest prawdopodobnie najlepszym prezentem świątecznym od Berlina.
Jeszcze na początku ubiegłego roku Niemcy nie chciały aktywnie angażować się w proces przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Jednak obecnie, dzięki zdecydowanej postawie Scholza, udało się przełamać opór ze strony Orbana i Węgier.
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba dziękował Scholzowi za tą istotną pomoc dla jego kraju w drodze do akcesji do UE. Zaznaczył, że będzie to miało z pewnością pozytywny wpływ na cały proces negocjacji.
Wsparcie Berlina kluczowe
Wszystko wskazuje na to, że wsparcie Niemiec będzie kluczowe dla powodzenia starań Ukrainy o wejście do europejskiego klubu państw. Poparcie ze strony Berlina dla tego procesu może posłużyć za wzór postępowania dla pozostałych krajów UE. Stąd też decyzja Scholza stanowi zwrot w całej sprawie.
Kułeba liczy na to, że to dopiero początek głębszej zmiany, która poskutkuje tym, że Niemcy zaczną przyjmować wiodącą rolę we wszelkich działaniach UE na rzecz rozwiązania nawet tych najtrudniejszych kwestii.
Czytaj więcej: Skład rządu oraz wysokość pensji ministrów.
Niemcy zmieniają stanowisko ws. Ukrainy
Jak wynika z wypowiedzi ministra Kułeby, Niemcy wyraźnie zmieniają swoje dotychczasowe nastawienie do kwestii europejskich aspiracji Ukrainy. Wcześniej Berlin konsekwentnie unikał silnego politycznego zaangażowania się w ten proces.
Maj 2022 r. | Niemcy nie chcą przewodzić w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE |
Grudzień 2022 r. | Kanclerz Scholz wspiera Ukrainę, przekonując Orbana do wyjścia z sali obrad |
Swoją postawą na ostatnim szczycie UE Scholz skutecznie wpłynął na zmianę decyzji Orbana i ostatecznie głosowanie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą było pozytywne. To dobry prognostyk, że w przyszłości Niemcy mogą aktywniej włączać się w rozwiązywanie trudnych problemów UE.
Sam Kułeba przyznał, że obecne działania Scholza to prawdopodobnie dopiero początek szerszych zmian w polityce Niemiec dotyczących spraw europejskich. Dodał, że liczy na przyjęcie przez Berlin wiodącej roli w najbardziej złożonych kwestiach UE.
Sygnał zmiany kursu Niemiec
Politycy i eksperci uważają, że dotychczasowa niechęć Niemiec do angażowania się na rzecz Ukrainy powoli ustępuje miejsca bardziej proaktywnej postawie. Według nich decyzja Scholza o poparciu aspiracji Ukrainy poprzez wyproszenie Orbana z sali obrad, to sygnał poważnej korekty niemieckiego kursu politycznego dotyczącego kwestii europejskich.
Jeśli faktycznie nastąpi utrwalenie takiego trendu, może to mieć bardzo pozytywny wpływ na cały proces zbliżania Ukrainy do członkostwa w UE. Kluczową sprawą jest jednak, aby zmiana postawy Niemiec nie okazała się chwilowa i doraźna.
Kułeba docenia niemieckie wsparcie
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba nie krył, że do tej pory miał mieszane uczucia co do zaangażowania Niemiec w sprawę europejskich aspiracji jego kraju. Jednak po ostatniej decyzji kanclerza Scholza o poparciu Ukrainy jego stosunek zdecydowanie się ocieplił.
Kułeba stwierdził, że ma teraz wiele powodów do wdzięczności Niemcom za okazaną pomoc. Wskazał szczególnie na wsparcie wojskowe i finansowe. Jednak to co go najbardziej ucieszyło, to wyraźny sygnał polityczny ze strony Berlina, że Niemcy popierają starania Ukrainy o członkostwo w UE.
Status kandydata dla Ukrainy mimo oporów
Mimo początkowych oporów ze strony premiera Węgier Viktora Orbana, udało się uzyskać większościowe poparcie państw UE dla nadania Ukrainie statusu kandydata do UE. Było to możliwe dzięki zdecydowanej postawie kanclerza Niemiec Olafa Scholza.
Za sprawą nacisku wywartego przez Scholza Orban został zmuszony opuścić salę obrad na czas decydującego głosowania.
- Węgry początkowo sprzeciwiały się rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą
- Niemcy nie angażowały się dotąd mocno politycznie w tę sprawę
Ostatecznie jednak, przy wsparciu Niemiec, osiągnięto kompromis. Sukces w postaci nadania Ukrainie statusu kandydata do UE to z pewnością wyraźny sygnał politycznego zaangażowania się Berlina w tę kwestię. Może to zapoczątkować zmianę dotychczasowej niechętnej postawy Niemiec.
Członkostwo w UE najlepszym prezentem
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wielokrotnie podkreślał, że ewentualne członkostwo jego kraju w UE byłoby w obecnej sytuacji najlepszym prezentem dla Ukrainy.
Mimo początkowych trudności, udało się uzyskać większościowe poparcie w UE dla nadania Ukrainie statusu kandydata. Było to możliwe dzięki zdecydowanej postawie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który zdołał przełamać opór ze strony Węgier. Zdaniem Kułeby działania Scholza to przełom w całym procesie integracji Ukrainy z UE.
Polityk uznał też obecne wsparcie Niemiec za prawdziwy przełom i wyraził przekonanie, że w przyszłości Berlin może odgrywać wiodącą rolę we wszystkich trudnych i złożonych kwestiach ważnych dla całej UE.
Podsumowanie
W artykule omówiono zaskakującą decyzję Ukrainy o podziękowaniu kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za jego wsparcie w staraniach o członkostwo Ukrainy w UE. Scholz zmienił swoje wcześniejsze niezaangażowane stanowisko i na ostatnim szczycie UE aktywnie przyczynił się do pozytywnego rozstrzygnięcia głosowania w tej sprawie. Wykazał przywództwo, przekonując opornego premiera Węgier Orbana do opuszczenia sali obrad. Dla szefa ukraińskiej dyplomacji była to miła niespodzianka i docenił tę istotną pomoc Niemiec.
W tekście podkreślono, że do niedawna Niemcy unikały mocnego politycznego zaangażowania się w proces akcesji Ukrainy do UE. Jednak teraz, dzięki postawie Scholza, nastąpił wyraźny zwrot w podejściu Berlina do tej kwestii. Autor artykułu ocenia to jako obiecujący sygnał szerszych pozytywnych zmian w polityce zagranicznej Niemiec dotyczącej spraw europejskich.
Przywołano także słowa szefa MSZ Ukrainy, który wyraził nadzieję, że jest to dopiero początek i w przyszłości Niemcy będą chciały odgrywać wiodącą rolę we wszystkich trudnych i złożonych problemach UE. Zaznaczył też, że polityczna jasność Berlina to dla niego najwspanialszy prezent.
Podsumowując, decyzja Scholza spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony Ukrainy, która liczy na dalsze podobne kroki Niemiec oraz ich większe zaangażowanie polityczne w sprawy Europy Wschodniej. Może to być początek generalnej poprawy relacji ukraińsko-niemieckich po okresie ich ochłodzenia.