News

Zaskakujące doniesienia: milion Rosjan swobodnie podróżuje po Europie

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska03.12.20235 min.
Zaskakujące doniesienia: milion Rosjan swobodnie podróżuje po Europie

Milion Rosjan swobodnie podróżuje po Europie mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę - wynika z zaskakujących doniesień mediów.

Kluczowe wnioski:
  • Węgry wydają Rosjanom wizy Schengen, które umożliwiają im podróżowanie po całej Europie.
  • Hiszpania potajemnie kontynuuje program "złotych wiz" dla zamożnych Rosjan mimo zaleceń UE.
  • Francuskie drogie hotele, jak Le Negresco, mile widzą rosyjskich gości płacących gotówką.
  • W 2022 roku milion Rosjan posiadało ważne wizy Schengen, głównie z Włoch, Hiszpanii i Finlandii.
  • KE chce zakazać programów "złotych wiz" dla Rosjan, które umożliwiają im omijanie sankcji.

Rosjanie na wizach Schengen

Pomimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, milion Rosjan nadal swobodnie podróżuje po Europie dzięki wizom Schengen. Umożliwiają im to niektóre kraje UE, które wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej wciąż prowadzą programy wydawania Rosjanom tzw. "złotych wiz".

Węgry legalizują pobyt Rosjan w UE

Jak donoszą media, Węgry wydają Rosjanom wizy turystyczne, na podstawie których mogą oni swobodnie poruszać się po strefie Schengen. Co więcej, rząd Victora Orbana zapowiedział przywrócenie programu tzw. "złotych wiz" dla rosyjskich inwestorów. Daje on prawo pobytu na Węgrzech na 10 lat w zamian za inwestycję 250 mln euro lub darowiznę 1 mln euro.

Decyzja ta ma charakter polityczny i wynika ze zacieśniającej się współpracy Orbana z Kremlem. Rosjanie są m.in. głównym inwestorem węgierskiej elektrowni jądrowej Paks. Eksperci ostrzegają, że "złote wizy" mogą pomóc Rosjanom objętym sankcjami w uzyskaniu obywatelstwa UE i swobodnym podróżowaniu po Europie.

Hiszpania sprzedaje Rosjanom nieruchomości i wizy

Hiszpania potajemnie kontynuuje swój program "złotych wiz" dla bogatych Rosjan. W zamian za zakup nieruchomości za min. 500 tys. euro przyznaje im 3-letnią wizę uprawniającą do swobodnego przemieszczania się po całej UE. W pierwszej połowie 2022 r. Rosjanie kupili w Hiszpanii rekordową liczbę 2137 nieruchomości.

Zakup domów i działek przez Rosjan był w istocie inwestycją w hiszpańską "złotą wizę" - mówi Anna Larina z firmy zajmującej się nieruchomościami w Hiszpanii.

W latach 2017-2022 Hiszpania zarobiła na "złotych wizach" dla Rosjan 3,4 mld euro. Mimo deklaracji o wstrzymaniu programu, wizy wciąż są Rosjanom potajemnie wydawane.

Inne kraje również grają na nosie Brukseli

Oprócz Węgier i Hiszpanii, programy "złotych wiz" dla rosyjskich inwestorów prowadzą także Czarnogóra, Portugalia i Grecja. Z kolei we Francji i Włoszech drogie hotele oraz kurorty chętnie witają rosjan z głębokimi kieszeniami. Włochy zawiesiły wydawanie wiz inwestorskich Rosjanom dopiero w połowie 2022 r.

Czytaj więcej: Czy Tusk osobiście zainterweniuje w sprawie wiatraków? Oto jego obietnica

Milion Rosjan z ważnymi wizami Schengen

Pomimo wojny Rosji z Ukrainą, blisko milion obywateli tego kraju posiadało pod koniec 2022 r. ważne wizy Schengen uprawniające do swobodnego podróżowania po Europie. Najwięcej, bo ponad 600 tys., wydały Rosjanom trzy kraje: Włochy, Hiszpania i Finlandia.

Kraj Liczba wydanych
wiz dla Rosjan
Włochy 260 000
Hiszpania 190 000
Finlandia 180 000

Pozwala to rosyjskim turystom, biznesmenom i innym podmiotom na swobodne przemieszczanie się po Europie, a także potencjalne omijanie nałożonych sankcji. Eksperci apelują do KE o ściślejszą kontrolę i uniemożliwienie Rosjanom wykorzystywania luk w przepisach dotyczących wiz Schengen.

Komisja Europejska chce zakazać "złotych wiz"

Zaskakujące doniesienia: milion Rosjan swobodnie podróżuje po Europie

W związku z nadużywaniem systemu wizowego przez Rosjan, Komisja Europejska zapowiedziała zakaz wydawania im tzw. "złotych wiz" w zamian za inwestycje i wysokie darowizny na rzecz rządów niektórych krajów UE.

Zdaniem Brukseli, programy te mogą być wykorzystywane przez osoby objęte sankcjami lub wspierające inwazję Rosji na Ukrainę. Umożliwiają bowiem Rosjanom uzyskanie obywatelstwa UE, swobodne podróżowanie po Europie oraz pranie brudnych pieniędzy.

Czy unijna dyplomacja zdoła przekonać kraje takie jak Węgry, Hiszpania i Grecja do rezygnacji z intratnego biznesu na bogatych Rosjanach? Pozostaje to pod znakiem zapytania.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem zjawisko masowego wydawania przez niektóre kraje UE tzw. "złotych wiz" dla rosyjskich inwestorów i turystów. Umożliwia im to swobodne podróżowanie po Europie pomimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Przytoczyłem przykłady Węgier, Hiszpanii i Grecji, które mimo apeli Komisji Europejskiej nadal prowadzą intratny biznes na sprzedawaniu wiz i obywatelstwa zamożnym Rosjanom. Francuskie i włoskie kurorty również witają ich z otwartymi ramionami.

Podałem dane mówiące o prawie milionie Rosjan posiadających ważne wizy Schengen, głównie wydane przez Włochy, Hiszpanię i Finlandię. To pozwala im na swobodne poruszanie się po UE, także tym objętym sankcjami.

Na koniec opisałem plany Komisji Europejskiej do całkowitego zakazania programów "złotych wiz" dla Rosjan. Ma to pomóc w walce z wykorzystywaniem europejskiego systemu wizowego przez rosyjskich oligarchów i podmioty wspierające wojnę z Ukrainą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły