News

Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.12.20234 min.
Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?

Rekordowo krótka grudniowa konferencja prasowa szefa NBP Adama Glapińskiego zaskoczyła dziennikarzy i ekonomistów. Trwająca zaledwie 8 minut wypowiedź profesora o decyzjach Rady Polityki Pieniężnej została okrzyknięta "cudem na Świętokrzyskiej". Glapiński zapewnił o dobrej współpracy banku centralnego z każdym rządem oraz o zakończeniu kampanii wyborczej i powrocie do normalnej pracy.

Kluczowe wnioski:
  • Niespodziewanie krótki czas konferencji zaskoczył obserwatorów
  • Szef NBP deklaruje dobrą współpracę z każdym rządem
  • "Cud na Świętokrzyskiej" - nietypowe zachowanie profesora
  • Wracamy do normalnej pracy po zakończeniu kampanii
  • Decyzje RPP bez zmian, stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rekordowo krótka konferencja szefa NBP

Grudniowa konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego zaskoczyła zebranych dziennikarzy i obserwatorów gospodarczych. Trwała ona zaledwie 8 minut i była najkrótszą w historii wystąpień szefa NBP.

Zwykle konferencje prasowe po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest Glapiński, trwają co najmniej godzinę. Tym razem prezes NBP w ciągu kilku minut streścił najważniejsze informacje o decyzjach RPP, która zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Zaskoczenie dziennikarzy

Nagłe skrócenie konferencji zdumiało obecnych na sali dziennikarzy. Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat nie krył zdziwienia: "Wow! Prof. Glapiński skończył swoją wypowiedź po 8 minutach! Do tej pory była to przynajmniej godzina".

Równie zaskoczona była ekonomistka Alicja Defratyka, która napisała w mediach społecznościowych, że "jest to niewiarygodne". Faktycznie, nagła zmiana dotychczasowego stylu komunikacji ze strony prezesa banku centralnego musiała wywołać konsternację.

Glapiński zapewnia o dobrej współpracy z rządem

Mimo skróconej formy swojego wystąpienia, Adam Glapiński znalazł czas, aby zapewnić o gotowości NBP do konstruktywnej współpracy z każdym rządem. Jak stwierdził: "NBP będzie dobrze współpracował z każdym rządem".

Prezes NBP podkreślił przy tym gwarancje niezależności banku centralnego zapisane w przepisach unijnych. Jego zdaniem, mają one kluczowe znaczenie dla stabilności polityki monetarnej i ochrony przed naciskami politycznymi.

Koniec kampanii wyborczej

Glapiński w swojej wypowiedzi odniósł się także do niedawnych wyborów parlamentarnych. Stwierdził, że "Skończyła się kampania wyborcza, przechodzimy do normalnej pracy". Być może to właśnie koniec emocji związanych z wyborami i chęć demonstracji powrotu do rutyny zadecydowały o tak nagłym skróceniu grudniowej konferencji.

Czytaj więcej: Kto zyskał, a kto stracił na GPW? Kluczowe informacje o branżach i hossach.

Cud na Świętokrzyskiej wg publicysty "Rzeczpospolitej"

Nietypowe zachowanie prezesa NBP na konferencji prasowej nie umknęło uwadze komentatorów. Publicysta "Rzeczpospolitej" Krzysztof Adam Kowalczyk określił je mianem "Cudu na Świętokrzyskiej". Jest to nawiązanie do lokalizacji głównej siedziby banku centralnego przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

Nagła zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń prezesa NBP z pewnością na długo zapadnie w pamięć i będzie szeroko komentowana przez obserwatorów życia gospodarczego.

Bez wątpienia rekordowo krótkie wystąpienie Adama Glapińskiego, które zmieściło się w 8 minut, na długo zapadnie w pamięć. Być może wpłynęły na to specyficzne okoliczności związane z zakończeniem kampanii wyborczej. W każdym razie wywołało spore poruszenie i zdumienie wśród dziennikarzy.

Podsumowanie

Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?

Przeczytałem bardzo ciekawy artykuł na temat nietypowych wydarzeń podczas grudniowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Dowiedziałem się, że jego wystąpienie trwało zaledwie 8 minut, co było ogromnym zaskoczeniem.

Zazwyczaj konferencje szefa NBP po posiedzeniach RPP trwają co najmniej godzinę. Tym razem Adam Glapiński w kilka minut streścił najważniejsze informacje. Wywołało to konsternację wśród obecnych dziennikarzy, którzy nie kryli swojego zdziwienia.

Mimo tak krótkiej formy, prezes Glapiński znalazł czas, by zapewnić o gotowości banku centralnego do dobrej współpracy z każdym rządem. Podkreślił też gwarancje niezależności NBP.

Całe zdarzenie zostało określone mianem "cudu na Świętokrzyskiej" i na pewno na długo zapadnie w pamięć obserwatorów. Być może Adam Glapiński chciał w ten sposób zasygnalizować koniec emocji po wyborach i powrót do normalnej pracy. W każdym razie jego zachowanie wywołało spore poruszenie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły