News

Zaskakujące zmiany w rankingu gospodarek świata! Niemcy na drodze do podium?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak08.12.20235 min.
Zaskakujące zmiany w rankingu gospodarek świata! Niemcy na drodze do podium?

Japońska gospodarka odnotowała największy spadek PKB od dwóch lat, co zwiększa prawdopodobieństwo utraty przez Japonię trzeciego miejsca na światowej liście największych gospodarek. Wzrost cen wpłynął negatywnie na realny popyt konsumencki, podczas gdy eksport rósł wolniej niż import. Tylko wydatki rządowe wspierały gospodarkę.

Kluczowe wnioski:
  • Spadek PKB Japonii o 2,9 proc. to najgorszy wynik od dwóch lat.
  • Inflacja uderzyła w konsumpcję prywatną, która spadła aż o 3,4 proc.
  • Eksport rósł wolniej niż import, co odejmowało od wzrostu gospodarczego.
  • MFW prognozuje, że Japonia straci trzecie miejsce na rzecz Niemiec.
  • Niemcy mają szansę na historyczny awans na podium największych gospodarek.

Japonia zalicza najgłębszy spadek PKB od lat

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w trzecim kwartale 2022 roku aż o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. To najgorszy wynik gospodarczy Kraju Kwitnącej Wiśni od dwóch lat. Jeszcze w połowie listopada, w tzw. szybkim wyliczeniu, japoński rząd podawał spadek PKB na poziomie 2,1 proc. Jednak ostateczne wyliczenia pokazały znacznie gorszą sytuację.

Co więcej, jest to już trzeci rok z rzędu, gdy trzeci kwartał przynosi załamanie japońskiej gospodarki. Tym razem skala spadku PKB jest jednak dużo większa niż w latach ubiegłych. Ekonomiści obawiają się, że może to zapowiadać recesję oraz utratę przez Japonię pozycji trzeciej największej gospodarki świata.

Inflacja zmniejsza konsumpcję

Za główną przyczynę spowolnienia uznaje się rosnącą inflację, która wpływa negatywnie na realne dochody i możliwości zakupowe konsumentów. Od września 2022 roku inflacja w Japonii przekracza 3 proc. w skali roku - dla Kraju Kwitnącej Wiśni to zjawisko zupełnie nowe.

W efekcie popyt prywatny zmalał aż o 3,4 punktu procentowego, co pokazuje skalę problemu. Malejąca konsumpcja to zła wiadomość dla całej gospodarki.

Eksport rośnie, lecz import zwiększa się szybciej

Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie, Japoński eksport w trzecim kwartale delikatnie rósł, bo o 1,5 punktu procentowego. Jednak równoczesny, znacznie szybszy wzrost importu (o 3,2 punktu procentowego) sprawił, że saldo wymiany handlowej okazało się ujemne.

Oznacza to, że eksport netto (czyli różnica między eksportem i importem) odejmował 0,1 punktu procentowego od dynamiki japońskiego PKB. Aby poprawić kondycję gospodarki, Japonia musi znaleźć sposób na zrównoważenie handlu zagranicznego.

Rząd stara się wspierać gospodarkę

Jedyną pozytywną informacją dla japońskiej gospodarki jest nieznaczny, bo zaledwie 0,1-procentowy, wzrost realnych wydatków rządowych. Oznacza to, że administracja premiera Fumio Kishidy próbuje stymulować PKB poprzez zwiększone inwestycje infrastrukturalne i socjalne.

Pozostaje mieć nadzieję, że działania te nie doprowadzą do nadmiernego zadłużenia publicznego, które i tak już teraz jest bardzo wysokie.

Czytaj więcej: Konflikt frankowiczów z bankami po wyroku TSUE: Czy to szczyt cynizmu?

MFW przewiduje spadek Japonii w rankingu największych gospodarek

Tak głęboka recesja gospodarcza sprawia, że scenariusz spadku Japonii z trzeciego miejsca na światowej liście największych gospodarek staje się coraz bardziej prawdopodobny. Międzynarodowy Fundusz Walutowy jeszcze w październiku 2022 roku przewidywał, że w tym roku dochodzi do zamiany miejscami Japonii i Niemiec.

Kraj PKB w mld USD Pozycja
USA 25 516 1
Chiny 20 860 2
Niemcy 4 429 3
Japonia 4 230 4

Prognozy MFW z października 2022 pokazują, że PKB Niemiec ma w tym roku wynieść 4 429 mld dolarów, a Japonii 4 230 mld dolarów. Niemcy mają zatem sporą szansę na historyczny awans na trzecie miejsce w rankingu największych gospodarek.

Awans Niemiec na trzecie miejsce pod względem PKB coraz bardziej prawdopodobny

Zaskakujące zmiany w rankingu gospodarek świata! Niemcy na drodze do podium?

Mimo że Niemcy również borykają się ze spowolnieniem gospodarczym, tempo spadku ich PKB jest znacznie wolniejsze niż w przypadku Japonii. Dzięki temu Republika Federalna Niemiec ma coraz większe szanse na historyczne podium wśród największych gospodarek globu.

Jeszcze w 2021 roku PKB Niemiec był znacznie niższy od Japonii i wynosił „tylko” 3 877 mld dolarów. Jednak w 2022 roku niemiecka gospodarka okazała się dużo odporniejsza na globalne zawirowania.

Tempo spadku PKB Niemiec jest znacznie wolniejsze niż w przypadku Japonii

Teraz dynamika niemieckiej gospodarki pozwala prognozować, że w 2022 roku uda jej się wyprzedzić pod tym względem Japonię. Byłby to historyczny moment i awans na najniższy stopień podium tuż za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Czy Japonia zdoła powstrzymać spadek PKB i utrzymać pozycję trzeciej największej gospodarki świata? Czas pokaże, ale sytuacja Kraju Kwitnącej Wiśni nie napawa optymizmem.

Podsumowanie

W moim artykule przeanalizowałem najnowsze dane makroekonomiczne dotyczące gospodarki Japonii. Skupiłem się przede wszystkim na spadku PKB w trzecim kwartale 2022 roku, który okazał się najgłębszy od dwóch lat. To bardzo niepokojące informacje.

Zidentyfikowałem główne czynniki, które odpowiadają za spowolnienie w Japonii. Są to przede wszystkim: rosnąca inflacja, ujemne saldo handlu zagranicznego oraz spadek konsumpcji prywatnej. Wyjaśniłem, w jaki sposób wpływają one negatywnie na dynamikę PKB.

Odniósłem się również do najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zgodnie z którymi Japonia ma stracić pozycję trzeciej co do wielkości gospodarki świata. Miejsce to najprawdopodobniej zajmą Niemcy.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć obecną, niezwykle trudną sytuację ekonomiczną Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, z chęcią na nie odpowiem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły