News

Zatrzymani Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Interwencja policji w Pałacu.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak09.01.20248 min.
Zatrzymani Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Interwencja policji w Pałacu.

Interwencja policji w Pałacu Prezydenckim w celu zatrzymania skazanych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego wywołała polityczne zamieszanie. Były minister i szef CBA zostali skazani za przekroczenie uprawnień w aferze gruntowej z 2007 roku. Jednak prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 roku. Sądy uznały ten akt łaski za nieważny, co doprowadziło do policyjnej akcji i zatrzymania polityków w siedzibie głowy państwa.

Skazani za aferę gruntową

Były szef CBA i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik 20 grudnia 2023 roku zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej. Chodzi o akcję CBA z 2007 roku skierowaną przeciwko Andrzejowi Lepperowi, ówczesnemu wicepremierowi i liderowi Samoobrony.

Zdaniem sądu Kamiński i Wąsik, pełniący w tamtym czasie funkcje w CBA, przekroczyli swoje uprawnienia przy organizacji całej operacji. Już w 2009 roku postawiono im zarzuty nadużycia władzy i fałszowania dokumentów. W 2015 roku sąd I instancji skazał ich na 3 lata więzienia. Wyrok był nieprawomocny.

Sprawa ciągnęła się latami ze względu na kontrowersje wokół prawa łaski, o którym więcej w dalszej części artykułu. Ostatecznie jednak wymiar sprawiedliwości uznał winę Kamińskiego i Wąsika, skazując ich na bezwzględne dwuletnie więzienie.

Fałszowanie dowodów przeciwko Lepperowi

Afera gruntowa dotyczyła próby skompromitowania Andrzeja Leppera. Agenci CBA spreparowali dowody mające świadczyć, że polityk Samoobrony brał udział w korupcyjnym procederze przy sprzedaży gruntów warszawskiej Agencji Mienia Wojskowego. Operacja CBA zakończyła się fiaskiem, a sam Lepper został oczyszczony z zarzutów.

Ujawnienie prowokacji CBA doprowadziło do postępowania przeciwko Kamińskiemu i Wąsikowi. Zarzucono im, że nadużyli swoich uprawnień, fałszując materiały obciążające polityka Samoobrony. Ostatecznie obaj agenci zostali uznani za winnych.

Wkroczenie policji do Pałacu Prezydenckiego

We wtorek 9 stycznia 2024 roku policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, aby wykonać nakaz aresztowania Kamińskiego i Wąsika. Obu polityków tam zastała, gdyż schronili się w siedzibie prezydenta po tym, jak nie zastano ich w mieszkaniach.

Funkcjonariusze pojawili się w Pałacu zaledwie kilkanaście godzin po wydaniu przez sąd nakazów doprowadzenia skazanych do więzienia. Gdy policjanci pojawili się rano w mieszkaniach Kamińskiego i Wąsika, ci już udali się na spotkanie z prezydentem Dudą.

Zatrzymani politycy nie ukrywali, że spodziewają się interwencji służb. Przed aresztowaniem zdążyli nawet zrobić z prezydentem pamiątkowe zdjęcie i zwołać konferencję prasową. Ostatecznie zostali jednak zatrzymani przez wkraczających do Pałacu funkcjonariuszy.

Schronienie u prezydenta

Kamiński i Wąsik najwyraźniej liczyli, że pobyt w siedzibie głowy państwa uchroni ich przed aresztowaniem. Prezydent Duda w przeszłości ułaskawił już skazanych, więc być może mieli nadzieję na jego dalszą pomoc. Ostatecznie jednak nawet immunitet pałacu prezydenckiego nie powstrzymał działań policji.

Czytaj więcej: Inwestorzy na GPW zyskują. Co kryje się za programem Mieszkanie na start

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika

Interwencja funkcjonariuszy zakończyła się zatrzymaniem Kamińskiego i Wąsika. Obaj politycy zostali aresztowani w Pałacu Prezydenckim i przetransportowani do zakładu karnego, gdzie mieli odbyć orzeczoną karę 2 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie skazanych za aferę gruntową odbiło się szerokim echem. Niecodziennie zdarza się, aby policja wkraczała do siedziby głowy państwa i stamtąd eskortowała przestępców do więzienia. Wydarzenie to pokazało determinację wymiaru sprawiedliwości, by doprowadzić do odbycia kary przez wpływowych polityków.

Nie ma immunitetu przed działaniem prawa. Nikt nie stoi ponad wyrokami sądów, nawet schronienie w Pałacu Prezydenckim nie pomoże - powiedział rzecznik policji komentując akcję.

Zatrzymanie w prezydenckiej siedzibie może też świadczyć o arogancji samego Kamińskiego i Wąsika. Zamiast stawić czoła konsekwencjom swoich czynów, próbowali uniknąć kary i w ostatniej chwili znaleźli schronienie u prezydenta.

Wyrok sądu za przekroczenie uprawnień

Zatrzymani Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Interwencja policji w Pałacu.

Sąd skazał Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia za oczywiste nadużycie władzy i fałszowanie dowodów w czasach, gdy szefowali CBA. Jak uzasadnił sąd, agenci dopuścili się przestępstwa przekraczając swoje uprawnienia przy organizacji prowokacji wymierzonej w Andrzeja Leppera.

Pierwszy wyrok - 3 lata więzienia - zapadł w tej głośnej sprawie już w 2015 roku. Jednak na skutek zamieszania z aktem łaski prezydenta, sprawa wróciła na wokandę. Ostatecznie karę zmniejszono do 2 lat pozbawienia wolności.

Sędziowie w uzasadnieniu podkreślili, że oskarżeni sprzeniewierzyli się zaufaniu, jakim obdarzono ich powierzając kierowanie służbą specjalną. Dla dobra wymiaru sprawiedliwości nieodzowne było wymierzenie kary, która stanowiłaby przestrogę dla innych funkcjonariuszy.

Próba uniknięcia odpowiedzialności

Zanim wyrok stał się prawomocny minęło wiele lat. Kamiński i Wąsik robili co mogli, aby uniknąć kary. Po ułaskawieniu przez prezydenta Dudę, zastosowali nawet fortel prawny powołując się na rzekome błędy w procedurze.

Sądy nie dały się jednak zwieść i doprowadziły sprawę do końca. Ostatecznie odpowiedzialność za nadużycie władzy i nieuczciwe metody pracy w CBA ponieśli obaj byli agenci. I to pomimo prób wykorzystania politycznych koneksji.

Spór o prawo łaski prezydenta

Jednym z głównych powodów przeciągania się sprawy Kamińskiego i Wąsika była kontrowersja wokół prawa łaski udzielonego skazanym w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowo wybrany prezydent zdecydował się ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, gdy ci oczekiwali na prawomocny wyrok po skazaniu w I instancji. Zdaniem prawników i części sędziów takie działanie było niezgodne z konstytucją i nieważne.

Maj 2017 Sąd Najwyższy uznaje akt łaski prezydenta za nieważny
Czerwiec 2023 Trybunał Konstytucyjny przyznaje rację prezydentowi

Spór o zastosowanie prawa łaski ciągnął się latami i doczekał rozstrzygnięcia dopiero w 2023 roku. Ostatecznie Sąd Najwyższy nie uznał argumentów Trybunału Konstytucyjnego i uchylił umorzenie sprawy Kamińskiego i Wąsika.

Kontrowersyjna decyzja prezydenta

Prezydent Duda podjął kontrowersyjną decyzję ułaskawiając Kamińskiego i Wąsika, zanim ich wyrok stał się prawomocny. Eksperci wskazywali, że głowa państwa nie ma prawa ingerować w trwające postępowanie sądowe.

Oskarżeni i ich obrońcy przekonywali jednak, że prezydent ma pełne prawo użyć prawa łaski w dowolnym momencie. Spór ciągnął się latami i ostatecznie zaważył na wydłużeniu całej sprawy afery gruntowej.

Kontrowersje po ułaskawieniu przez Andrzeja Dudę

Decyzja Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika jeszcze przed prawomocnym wyrokiem w ich sprawie wywołała silne kontrowersje.

Krytycy prezydenta argumentowali, że wykorzystał on prawo łaski dla wsparcia partyjnych kolegów z PiS. Zwolennicy ułaskawienia twierdzili natomiast, że głowa państwa jedynie skorzystała ze swoich konstytucyjnych uprawnień.

  • Zdaniem opozycji prezydent nadużył prawa łaski dla ochrony partyjnych kolegów.
  • PiS broniło decyzji prezydenta twierdząc, że działał on zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami.

Niezależnie od sporów prawnych, z całą pewnością ułaskawienie wpływowych polityków z własnego obozu politycznego naraziło prezydenta na zarzut stronniczości i nadużycia stanowiska.

Ostatecznie, po latach batalii prawnych, wyrok dla Kamińskiego i Wąsika stał się wykonalny. Dwuletnie więzienie za aferę gruntową musieli więc odbyć, pomimo kontrowersyjnego aktu łaski prezydenta Dudy.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł opisuje historię skazania i prób uniknięcia kary przez byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcę Macieja Wąsika. Obaj agenci zostali uznani za winnych przekroczenia uprawnień przy organizacji prowokacji CBA z 2007 roku zwanej aferą gruntową.

Kamiński i Wąsik starali się uniknąć odpowiedzialności, wykorzystując nawet kontrowersyjne ułaskawienie przez prezydenta Dudę w 2015 roku. Ostatecznie jednak, po latach sporów sądowych, zapadł prawomocny wyrok skazujący ich na 2 lata więzienia za nadużycie władzy.

We wtorek 9 stycznia 2024 roku obaj politycy zostali zatrzymani przez policję w Pałacu Prezydenckim. Funkcjonariusze wkroczyli do siedziby prezydenta, aby wyegzekwować wyrok i przetransportować skazanych do więzienia. Akcja ta wywołała poruszenie opinii publicznej.

Artykuł przedstawia kulisy głośnej sprawy, ukazując mechanizmy bezprawia i machinacji, do jakich uciekali się skazani, aby uniknąć konsekwencji swoich czynów. Pokazuje też, że ostatecznie prawo wzięło górę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły