News

Zmiany w zwrotach podatkowych: wypłaty będą niższe

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska13.01.20247 min.
Zmiany w zwrotach podatkowych: wypłaty będą niższe

Zmiany w zwrotach podatkowych to temat, który interesuje wielu Polaków. W tym roku podatnicy muszą liczyć się z niższymi wypłatami ze zwrotu PIT. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nie każdy może ubiegać się o zwrot podatku. Niektórzy podatnicy nie otrzymają go wcale, pomimo przysługujących ulg podatkowych. W niniejszym artykule wyjaśnimy, kto może liczyć na zwrot podatku w 2024 roku, jakie obowiązują terminy i zasady jego wypłaty. Przedstawimy również, w jaki sposób złożyć wniosek o zwrot, aby otrzymać go jak najszybciej.

Dłużnicy nie otrzymają zwrotu podatku

Jedną z grup podatników, która w tym roku może nie otrzymać zwrotu podatku, są osoby zadłużone wobec Skarbu Państwa. Chodzi tu o dłużników, którzy np. nie opłacili w terminie mandatów lub innych zobowiązań. Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi, że podatnik ma jakiekolwiek zaległości, środki ze zwrotu podatku zostaną automatycznie przekierowane na ich pokrycie.

Dlatego przed złożeniem deklaracji warto sprawdzić, czy nie mamy żadnych długów. W przeciwnym razie zamiast spodziewanych pieniędzy ze zwrotu, zobaczymy jedynie zmniejszenie naszego zadłużenia. Dotyczy to różnego rodzaju niezapłaconych mandatów, opłat czy podatków.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy dłużnikami?

Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy dłużnikami, warto skorzystać z bezpłatnej usługi Krajowej Informacji Długów. Wystarczy wejść na stronę mojedluqi.pl i za darmo sprawdzić, czy mamy jakieś nieuregulowane należności.

Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia w momencie rozliczania PIT i pozwoli wcześniej uregulować ewentualne zaległości, aby otrzymać zwrot w pełnej wysokości.

Ulgi podatkowe nie zawsze zwiększają zwrot

Wielu podatników myśli, że skorzystanie z ulg podatkowych automatycznie zagwarantuje im wyższy zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. Jednak w rzeczywistości wiele zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i wysokości jego dochodów.

Osoby o niskich dochodach, które i tak nie płacą podatku lub płacą go w niewielkiej wysokości, nie otrzymają wyższego zwrotu nawet po zastosowaniu ulg. Dotyczy to np. osób zarabiających minimalne wynagrodzenie. Wyjątkiem jest tutaj ulga prorodzinna, dzięki której nawet osoby niezamożne mogą liczyć na zwrot środków.

Które ulgi nie zawsze zwiększają zwrot?

Oprócz ulgi prorodzinnej, do popularnych ulg należą: ulga na internet, ulga rehabilitacyjna, ulga na leki, ulga na związki zawodowe czy ulga termomodernizacyjna. Jednak one również nie gwarantują wyższego zwrotu podatku.

Np. z ulgi rehabilitacyjnej nie skorzystają osoby, które ze względu na niskie dochody i tak nie płaciły w danym roku podatku. Podobnie, z ulgi na leki nie skorzystają emeryci, których dochód wyniósł poniżej kwoty wolnej od podatku.

Dlatego przed rozliczeniem warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i sprawdzić, które ulgi faktycznie zwiększą nam zwrot podatku.

Czytaj więcej: Nowe mieszkania coraz mniejsze. Zbliżamy się do 50 m kw.

Zwrot podatku przysługuje w określonych terminach

Urzędy skarbowe mają ściśle określone terminy, w których dokonują zwrotów nadpłaconego podatku na konta podatników. Zależą one od tego, w jaki sposób złożyliśmy zeznanie podatkowe.

Najszybciej zwrot otrzymają osoby, które rozliczą PIT przez internet.

Jeśli złożyliśmy PIT w formie elektronicznej, to urząd ma 45 dni na dokonanie zwrotu. Oznacza to, że pieniądze powinny wpłynąć na nasze konto najpóźniej 1 maja.

Z kolei osoby, które złożyły zeznanie w formie papierowej muszą uzbroić się w cierpliwość. Urząd ma bowiem aż 3 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku, czyli do 16 czerwca.

Warto więc rozważyć złożenie deklaracji przez internet, co przyspieszy otrzymanie pieniędzy.

Kiedy należy złożyć PIT, aby otrzymać szybki zwrot?

Aby otrzymać zwrot jak najszybciej, należy pamiętać o kluczowych terminach:

 • 15 lutego - start rozliczeń PIT za ubiegły rok
 • 2 maja - ostatni dzień na złożenie PIT przez internet
 • 2 maja - termin zwrotu dla e-PIT (45 dni)
 • 16 maja - ostatni dzień na złożenie PIT w formie papierowej
 • 16 czerwca - termin zwrotu dla PIT złożonego "tradycyjnie"

Im szybciej złożymy poprawnie wypełniony PIT, tym większa szansa, że otrzymamy zwrot w terminie 45 dni.

Rozliczenie online może zwiększyć wysokość zwrotu

Zmiany w zwrotach podatkowych: wypłaty będą niższe

Jednym ze sposobów na otrzymanie wyższego zwrotu podatku jest rozliczenie PIT przez internet. Dlaczego e-deklaracja może się bardziej opłacać?

Powodem jest fakt, że przy wypełnianiu formularza elektronicznego, podatnik musi sam wskazać wszystkie przysługujące mu odliczenia i ulgi. Natomiast przy rozliczeniu tradycyjnym urząd sam je uwzględnia.

Rozliczenie online Rozliczenie tradycyjne
Podatnik sam uzupełnia ulgi Urząd sam uzupełnia ulgi
Większa kontrola nad rozliczeniem Mniejsza kontrola nad rozliczeniem
Mniejsze ryzyko pominięcia ulgi Większe ryzyko pominięcia ulgi

Dzięki e-PIT możemy mieć większą kontrolę nad procesem rozliczenia i łatwiej o niczym nie zapomnieć. To z kolei przekłada się na szansę na wyższy zwrot podatku.

Kto nie może liczyć na zwrot podatku?

Choć dla wielu podatników zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego jest mile widzianym zastrzykiem gotówki, to jednak nie wszyscy mogą na niego liczyć. Komu w tym roku zwrot może nie przysługiwać?

Przede wszystkim osobom o niskich dochodach, które i tak nie płaciły podatku lub płaciły go w minimalnej wysokości. Wyjątkiem jest tutaj wspomniana już ulga prorodzinna.

Zwrotu nie otrzymają również osoby, które co prawda skorzystały z ulg podatkowych, ale ich dochody i tak były na tyle niskie, że nie płaciły PIT (np. emeryci korzystający z ulg na leki).

Co ważne, urząd skarbowy w pierwszej kolejności przekaże pieniądze ze zwrotu na pokrycie ewentualnych zaległości podatnika. Jeśli więc ktoś ma długi wobec fiskusa, zwrotu może w ogóle nie otrzymać.

Jak złożyć wniosek o zwrot podatku?

Jak ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku? Mamy do wyboru dwie opcje:

 • Rozliczenie online poprzez stronę podatki.gov.pl
 • Tradcyjne rozliczenie "papierowe" w urzędzie skarbowym

Za pomocą konta na podatki.gov.pl możemy złożyć kompletny e-PIT, uzupełniając formularz o przysługujące nam odliczenia. Jest to wygodna, szybka i bezpieczna metoda.

Drugim sposobem jest wypełnienie formularza PIT w wersji papierowej i złożenie go osobiście lub wysłanie pocztą do właściwego urzędu skarbowego. Jednak ta metoda wydłuża czas otrzymania zwrotu.

Niezależnie od wybranej metody, pamiętajmy o terminach rozliczenia, aby otrzymać zwrot jak najszybciej.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię zwrotów podatku za 2023 rok. Dowiedzieliśmy się, że niektórzy podatnicy mogą się rozczarować niższą kwotą zwrotu lub jego brakiem. Dotyczy to głównie osób o niskich dochodach, niezależnie od przysługujących ulg. Wyjątkiem jest ulga prorodzinna.

Zwrócono uwagę, że dłużnicy skarbu państwa w ogóle nie otrzymają zwrotu - pieniądze pokryją ich zaległości. Podano też konkretne terminy zwrotów - do 45 dni przy e-PIT i 3 miesięcy przy PIT papierowym.

Poradzono, jak zwiększyć szansę na wyższą kwotę zwrotu - przede wszystkim rozliczyć się przez internet i nie zapomnieć o żadnych ulgach. Przy e-PIT mamy większą kontrolę nad wypełnieniem deklaracji.

Na koniec wyjaśniono, kto w ogóle nie może liczyć na zwrot w 2024 r. i jak prawidłowo złożyć wniosek o jego wypłatę. Mam nadzieję, że artykuł rozwiał najważniejsze wątpliwości na temat zwrotów podatku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły