Kredyty

Blog kredytowy sprawdza, czy wrócą kredyty ze zmienną stopą procentową

Bartosz Antoniak16 kwietnia 20243 min
Blog kredytowy sprawdza, czy wrócą kredyty ze zmienną stopą procentową

Okresowo stała stopa coraz bardziej popularna

Kredyt hipoteczny wcale nie musi wiązać się z ryzykiem wzrostu oprocentowania. Coraz większą popularnością na naszym rynku cieszą się kredyty z okresowo stałą stopą, które pozwalają na utrzymanie kosztów kredytu na przewidywalnym poziomie przez okres zazwyczaj 5–10 lat. Jeszcze niedawno stosunkowo niewielu kredytobiorców decydowało się na takie produkty. Dziś są już jednak standardem.

Według raportu AMRON-SARFiN podsumowującego ostatni kwartał 2023 roku aż 80% podpisanych w nim umów kredytowych zakładało okresowo stałą stopę. Co ciekawe: ta wartość rośnie pomimo pozytywnych danych dotyczących np. spadku inflacji, a więc również możliwości obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Dla porównania: w I kwartale ubiegłego roku aż 45% kredytów zakładało zmienną stopę procentową.

Banki wycofują kredyty ze zmienną stopą? Pytamy eksperta Bloga Kredytowego

Z czego wynikają te zmiany? – To działanie zgodne m.in. z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, która oczekuje od banków oferowania produktów opartych o stałą stopę – mówi Michał Dawidowicz autor serwisu blogkredytowy.pl.

To również ruch spójny z rynkami Europy Zachodniej, gdzie kredyty ze stałą stopą od wielu lat są absolutną podstawą, a hipoteki ze zmiennym oprocentowaniem nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

WIRON zamiast WIBOR w ofertach banków

Kredytobiorcy zainteresowani nowym kredytem mogli się również przekonać, że już teraz w cennikach niektórych banków pozostały wyłącznie produkty ze stałym oprocentowaniem.

Część banków zdecydowała się na wycofanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Było to związane m.in. z przejściem ze wskaźnika WIBOR na WIRON. W przypadku ING już teraz kredyt ze zmienną stopą powrócił, bazuje jednak na WIRON – dodaje ekspert.

Zgodnie z pierwszymi założeniami do końca tego roku wszystkie banki powinny zamienić wykorzystywany wskaźnik, i to również w przypadku już trwających umów kredytowych. Warto jednak być na bieżąco, bo ostatnie doniesienia wskazują, że niekoniecznie na zmianę WIBOR-owi przyjdzie właśnie WIRON.

Zalety stałego oprocentowania

Czy warto zdecydować się na okresowo stałe oprocentowanie? Oto najważniejsze zalety produktów, które na nim bazują:

  • Przewidywalność rat: stałe oprocentowanie zapewnia niezmienne raty kredytu przez określony czas (np. 5, 10, 15 lat), co ułatwia planowanie budżetu domowego. Kredytobiorcy nie muszą martwić się o zmiany stóp procentowych rynkowych, które mogłyby zwiększyć miesięczne obciążenie. Twoje raty pozostaną na tym samym poziomie, niezależnie od zmian na rynku.
  • Uproszczone zarządzanie finansami: stabilność rat ułatwia zarządzanie finansami osobistymi i długoterminowe planowanie, eliminując potrzebę ciągłego dostosowywania budżetu do zmieniających się rat kredytowych.
  • Bezpieczeństwo: stałe oprocentowanie może być postrzegane jako bardziej bezpieczna opcja dla kredytobiorców, którzy preferują unikanie ryzyka związanego z fluktuacjami rynkowymi. Zapewnia spokój, wiedząc, że koszty kredytu nie wzrosną nagle.
  • Łatwość porównania ofert: kredyty z oprocentowaniem stałym są łatwiejsze do porównania. Umożliwia to kredytobiorcom dokładniejsze porównanie kosztów kredytu między różnymi bankami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
  2. Sesje eliksir: optymalizacja czasu realizacji przelewów
  3. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  4. Nowa praca dla górników na wysokościach. Zainteresowanie duże
  5. Nowy podatek. Czarny sen przedsiębiorców stał się rzeczywistością.
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły