Emerytury

Jak fundusze inwestycyjne mogą pomóc w planowaniu emerytalnym?

Redakcja19 sierpnia 20244 min
Jak fundusze inwestycyjne mogą pomóc w planowaniu emerytalnym?

Emerytura z ZUS może nie wystarczyć, by utrzymać taki komfort życia jak w latach aktywności zawodowej. Chociaż tzw. jesień życia często wydaje się być odległa, warto jak najwcześniej podjąć działania mające na celu zgromadzenie dodatkowych pieniędzy na ten czas. Jednym z narzędzi, które można wykorzystać w celu zbudowania kapitału na emeryturę, są fundusze inwestycyjne (m.in. fundusze cyklu życia).

Co to są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania. Oznacza to, że fundusz inwestuje pieniądze wielu inwestorów w różnorodne aktywa, takie jak akcje, obligacje czy surowce. Robią to zgodnie z obraną strategią uzależnioną od oczekiwanej stopy zwrotu i poziomu akceptowanego ryzyka przez inwestorów. Dzięki temu inwestorzy mogą korzystać m.in. z profesjonalnego zarządzania pieniędzmi przez ekspertów, a także zyskują dostęp do różnorodnych rynków i instrumentów finansowych, często niedostępnych dla inwestorów indywidualnych. Więcej o tym możesz przeczytać na stronie: https://www.gstfi.pl/fundusze-inwestycyjne. Specjalny rodzaj stanowią tzw. fundusze cyklu życia, które są stworzone do tego, żeby zadbać o kapitał na prywatną emeryturę.

Jak fundusze mogą pomóc zabezpieczyć kapitał na emeryturę?

Fundusze cyklu życia działają na tej samej zasadzie co inne fundusze inwestycyjne, czyli inwestują pieniądze inwestorów w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Działają zgodnie ze strategią, w której celem początkowo jest uzyskanie wysokiej stopy zwrotu, a w miarę zbliżania się daty zakończenia inwestycji (przejścia na emeryturę) – większa stabilizacja i ochrona kapitału.

Fundusze z tej grupy, np. Fundusze Goldman Sachs Perspektywa od Goldman Sachs TFI, są dobrym rozwiązaniem dla osób z długim horyzontem inwestycyjnym, ale zainwestować mogą także ci, którym do emerytury pozostało już niewiele lat. W dłuższej perspektywie czasowej rośnie szansa na większe zyski niż w przypadku inwestycji krótkoterminowej, m.in. dzięki magii procentu składanego.

IKE i IKZE w formie funduszy

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to produkty z III filaru emerytalnego. One także mogą działać w formie funduszy inwestycyjnych. Co do zasady, wybierając IKE lub IKZE, możesz zdecydować się na inwestowanie nawet niewielkich kwot – minimalna pierwsza wpłata to tylko 50 zł. Do zalet tych produktów można zaliczyć m.in. fakt, że zgromadzone środki są dziedziczone w razie Twojej śmierci, więc nie przepadają jak w przypadku emerytury z ZUS. Inwestując w IKE lub IKZE, masz też szansę dodatkowo zyskać, ponieważ wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania i dzięki temu zyskać ulgę podatkową, a w przypadku IKE przy wypłacie na emeryturze nie płaci się żadnego podatku (w tym przypadku podatku od zysków inwestycyjnych – podatku Belki 19%).

PPE i PPK w formie funduszy

Dziedziczeniu podlegają także pieniądze, które zgromadzisz w PPE i PPK. Oba te programy emerytalne dla pracowników również mają formę funduszy inwestycyjnych. W PPE cała składka podstawowa pochodzi od pracodawcy (maksymalnie wartość 7% wynagrodzenia brutto pracownika), a w PPK wpłaty na składkę dokonuje pracodawca i pracownik, a trzecia część pochodzi od państwa. Systematyczne odprowadzanie składek i wybór przez pracodawcę efektywnego zarządzającego programem (w przypadku funduszy inwestycyjnych – TFI) może pomóc zgromadzić Ci dodatkową kwotę, którą będziesz w stanie wykorzystać na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze.

Dlaczego fundusze inwestycyjne są warte uwagi?

Tym, co sprawia, że fundusze inwestycyjne są atrakcyjne w kontekście planowania emerytalnego, jest m.in. profesjonalne zarządzanie portfelem. Pozwala to oszczędzić czas i wysiłek inwestora, jednocześnie dając szanse na osiągnięcie korzystnych wyników inwestycyjnych. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) zatrudniają doświadczonych specjalistów, którzy analizują rynek, podejmują decyzje inwestycyjne i monitorują portfele inwestycyjne w ramach zarządzania funduszami. To oznacza, że inwestorzy nie muszą samodzielnie podejmować trudnych decyzji inwestycyjnych ani śledzić zmian na rynkach finansowych.

Pamiętaj jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, również na emeryturę. Dlatego uważnie wybieraj nie tylko produkty i fundusze, aby odpowiadały Twojemu doświadczeniu i tolerancji na ryzyko. Jeśli dopiero zaczynasz – wybierz mniej ryzykowne rozwiązania (np. Fundusze obligacji).

Monitoring wyników inwestycji

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pozwalają monitorować na bieżąco to, jak radzi sobie dany fundusz. Przykładowo, w Goldman Sachs TFI możesz śledzić wyniki swoich produktów w wygodnej aplikacji GSTFI24 albo w serwisie gstfi24.pl.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Już dziś i ty możesz zacząć dostawać pieniądze za zakupy. Zasada działania moneybacka, cashbacka i chargbacka
  2. Sesje eliksir: optymalizacja czasu realizacji przelewów
  3. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  4. Nowa praca dla górników na wysokościach. Zainteresowanie duże
  5. Nowy podatek. Czarny sen przedsiębiorców stał się rzeczywistością.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz