News

Jakie są najpopularniejsze surowce?

Bartosz Antoniak27 maja 20244 min
Jakie są najpopularniejsze surowce?

Rynek CFD to praktycznie nieograniczone możliwości inwestycyjne. Inwestorzy mają do wyboru kontrakty, których notowania są powiązane z walutami, indeksami giełdowymi, samymi akcjami, obligacjami, a także surowcami i towarami. Każda z tych kategorii kryje w sobie bogatą ofertę instrumentów, które są mniej lub bardziej popularne wśród inwestorów. Dobrze to widać na przykładzie surowców. Inwestorzy mają na tym rynku swoje „ulubione” aktywa, jednak ich preferencje potrafią się zmieniać w zależności od tego, co się dzieje na rynku, jak duża jest zmienność i jakie potencjalne możliwości daje dany surowiec.

Najpopularniejsze surowce

Gdyby stworzyć listę najpopularniejszych instrumentów związanych z rynkiem surowców, w czołówce zestawienia regularnie znajdowałyby się te, których ceny są powiązane z notowaniami ropy naftowej i metali szlachetnych, ze złotem na czele. Zarówno ropa naftowa, jak i metale szlachetne nadal odgrywają istotną rolę na światowych rynkach. Oczywiście zainteresowanie tymi surowcami ma różne natężenie w różnych okresach, ale płynność tych rynków sprawia, że regularnie są one na radarach inwestorów.

W ostatnim czasie do grona najpopularniejszych surowców wśród inwestorów aspiruje również gaz ziemny. Mimo że od dłuższego czasu odgrywa znaczącą rolę w światowej gospodarce, to jeszcze kilka lat temu był to głównie surowiec dla pasjonatów. Wybuch wojny na Ukrainie przypomniał jednak o jego znaczeniu i przyniósł mocne wahania cen. A skoro rynek dostarcza dużej zmienności, to jest to woda na młyn dla osób, które szukają dynamicznych zmian rynkowych i nie boją się podjąć wyższego ryzyka.

Inwestowanie w gaz ziemny

Kiedy mówimy o inwestycji w gaz ziemny w formie kontraktów CFD, to przede wszystkim mamy na myśli instrumenty, których cena oparta jest na kontraktach na gaz (odmiana Henry Hub) notowanych na Chicago Mercantile Exchange (CME). W światowym systemie finansowym opisywane są one jako NATGAS. Tak jak w przypadku innych kontraktów i surowców, możemy spekulować „w dwie strony”, czyli zarówno oczekując wzrostu cen (długa pozycja), jak i spadku cen (pozycja krótka). CFD na gaz ziemny oferują także dźwignię finansową, która pozwala angażować stosunkowo niewielkie kwoty, aby faktycznie móc zainwestować na tym rynku. Należy jednak pamiętać, że dźwignia finansowa może być sposobem na osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w krótkim terminie, ale w przypadku błędnych założeń inwestycyjnych może doprowadzić do dużych strat, szczególnie na rynku o dużej zmienności, takim jak rynek gazu ziemnego.

Czynniki wpływające na cenę gazu ziemnego

Każdy rynek ma swoją specyfikę i zestaw czynników wpływających na cenę danego surowca. Nie inaczej jest w przypadku gazu ziemnego. Kluczowe kwestie wpływające na jego notowania związane są z popytem i podażą gazu, kosztami jego produkcji, pogodą w Stanach Zjednoczonych, utrzymywanymi zapasami tego surowca, kwestiami geopolitycznymi, które w ostatnich latach znów dały o sobie znać, oraz ruchami cyklicznymi. Nie można zapominać, że dzisiaj gaz ziemny jest wykorzystywany w różnych obszarach globalnej gospodarki. Możliwe, że jego znaczenie będzie rosło wraz z postępującym odchodzeniem od paliw kopalnych, ponieważ gaz uznawany jest za bezpieczniejszy surowiec dla środowiska.

Zmienność rynku gazu ziemnego

Gaz ziemny, podobnie jak inne surowce, przeżywa okresy większej i mniejszej popularności. Kluczowa jest zmienność. Im wyższa, tym większe zainteresowanie gazem ziemnym rośnie, a poprawiająca się płynność rynkowa przyciąga kolejnych inwestorów, co dodatkowo zwiększa płynność. Oczywiście instrumenty CFD to nie jedyna opcja uzyskania ekspozycji na rynek gazu. Można również skorzystać z ETF-ów, które odzwierciedlają ceny gazu, czy też akcji spółek związanych z tym rynkiem. Jednak to CFD w największym stopniu pozwalają wykorzystać zmienność cen samego surowca, a ta wciąż pozostaje wysoka.

Rynek CFD oferuje praktycznie nieograniczone możliwości inwestycyjne, a surowce, takie jak ropa naftowa, metale szlachetne i gaz ziemny, cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Wybór odpowiednich instrumentów i zrozumienie czynników wpływających na ich notowania są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Zmienność rynku gazu ziemnego, wspomagana dźwignią finansową, może przynieść znaczne zyski, ale także wiąże się z wysokim ryzykiem. Dlatego inwestowanie w CFD wymaga odpowiedniego przygotowania i zrozumienia mechanizmów rynkowych.

Odpowiedzialne inwestowanie to klucz do sukcesu na rynku CFD. Inwestorzy powinni pamiętać, że inwestowanie w kontrakty CFD wiąże się z wysokim ryzykiem. Zmiany cen aktywów bazowych mogą być nieprzewidywalne i gwałtowne, co może prowadzić zarówno do znacznych zysków, jak i strat. Dlatego zawsze warto inwestować środki, których strata nie wpłynie znacząco na nasze życie finansowe, oraz korzystać z narzędzi i strategii ograniczających ryzyko.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Emerytura groszowa - ZUS tłumaczy się z niskich świadczeń
  2. Podstawy obliczania amortyzacji w biznesie dla przedsiębiorców
  3. Płatna autostrada A4 - gdzie obowiązują opłaty i ile kosztuje przejazd?
  4. Firma ustanawia rekord w zwijaniu żagli
  5. Nadciąga rewolucja: zmniejszy się liczba pracy dla ludzi z wiedzą
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Badania i edukacja w zakresie technologii blockchain na całym świecie
NewsBadania i edukacja w zakresie technologii blockchain na całym świecie

Technologia blockchain, podstawa kryptowalut, takich jak Bitcoin, rozwinęła się poza swoje pierwotne zastosowanie, stając się siłą transformacyjną w różnych sektorach. Wraz ze wzrostem zainteresowania technologią blockchain, instytucje akademickie, rządy i przedsiębiorstwa na całym świecie badają jej potencjał poprzez dedykowane badania i wdrożenia.

Przewodnik po wyborze najlepszego kasyna online
NewsPrzewodnik po wyborze najlepszego kasyna online

Kasyna w sieci cieszą się rosnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Oferują nie tylko rozrywkę, ale także szansę na wygrane pieniężne. Wybór odpowiedniego miejsca do gry może być trudny, zwłaszcza dla początkujących.