Banki

Czujesz się niepewnie, korzystając z bankowości online? 5 wskazówek, jak zachować ochronę

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak04.02.20245 min.
Czujesz się niepewnie, korzystając z bankowości online? 5 wskazówek, jak zachować ochronę

Bankowość internetowa i mobilna to zdecydowanie najpopularniejsze sposoby na zarządzanie swoimi finansami. Liczba aktywnych użytkowników bankowości online rośnie. Pojawia się także coraz więcej pytań dotyczących ochrony przed atakami hakerskimi. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak samodzielnie zadbać o swoje dane finansowe i osobiste.

Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości internetowej

Według raportu NetB@nk w trzecim kwartale 2023 r. nastąpił wzrost liczby użytkowników bankowych aplikacji mobilnych o 4%, a całkowita liczba użytkowników bankowości mobilnej w Polsce to już 21 milionów klientów. Ten sam raport opublikowany w pierwszym kwartale 2023 r. wskazuje, że liczba zawartych umów na korzystanie z bankowości elektronicznej wynosi już 42 miliony.

Polacy doceniają zalety całodobowego dostępu do konta bankowego i coraz rzadziej wybierają tradycyjne wizyty w placówkach stacjonarnych. Chociaż banki zapewniają swoim klientom wysoki poziom ochrony, rośnie pomysłowość hakerów, a co za tym idzie – liczba prób wyłudzeń i przejmowania środków konsumentów. Tylko w 2021 roku klienci bankowości elektronicznej stracili ponad 63 mln zł wskutek działalności przestępczej.

5 sposobów na bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej

Przedstawiamy 5 pomysłów na to, jak chronić swoje dane osobowe i finansowe podczas korzystania z bankowości online. To proste, ale skuteczne strategie na to, aby zminimalizować ryzyko ataków hakerskich, nawet tych najbardziej zaawansowanych.

Twórz unikalne i silne hasła

Nie bez powodu banki naciskają na tworzenie długich, nieoczywistych i trudnych do odgadnięcia haseł. Hasło do konta bankowości elektronicznej to najważniejsze narzędzie, które może otworzyć hakerom furtkę do dalszego eksplorowania konta. W dzisiejszych czasach posiadamy dziesiątki różnych profili, co skłania do tworzenia i zapamiętywania kolejnych haseł. Nic dziwnego, że wielu użytkowników, w obawie przed zapomnianymi hasłami używa tego samego loginu dla wielu kont lub wykorzystuje krótkie ciągi znaków, zawierające elementy danych osobowych.

Chociaż dzięki temu hasło jest łatwiejsze do zapamiętania, jest także dużo prostsze do odgadnięcia przez hakerów. Jak powinno wyglądać optymalne zarządzanie hasłami do kont internetowych?

Hasło powinno być długie i nie być pojedynczym słowem.

Warto używać kombinacji wielkich i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych.

Należy unikać banalnych sekwencji liter lub cyfr, np. „1234” lub „qwerty”.

Hasła nie powinny zawierać danych osobowych, imion członków rodziny lub zwierząt.

Regularna aktualizacja hasła (np. co 3 miesiące) zmniejsza ryzyko jego kradzieży i odszyfrowania.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie zapamiętać długich i skomplikowanych haseł, skorzystaj z praktycznego narzędzia zwanego menedżerem haseł do ich przechowywania i ochrony.

Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) wymaga od osoby logującej się na konto podania „drugiego składnika”, do którego dostęp ma jedynie właściciel konta. Może być to kod SMS, weryfikacja biometryczna lub powiadomienie przesłane na aplikację mobilną. Chociaż ten proces wydłuża o kilka sekund cały proces logowania, pozwala nałożyć dodatkową warstwę bezpieczeństwa na konto.

Funkcja 2FA skutecznie utrudnia hakerom dostęp do konta, a niespodziewane powiadomienie wysłane na aplikację mobilną może zwrócić uwagę na próbę włamania. W większości banków korzystanie z tej funkcji jest obligatoryjne. W innym przypadku skontaktuj się z bankiem i poproś o jej aktywowanie.

Włącz VPN

Korzystanie z publicznego Wi-Fi jest bardzo wygodne, ale jednocześnie niebezpieczne. Takie sieci nie są w żaden sposób chronione przed atakami hakerów, a cyberprzestępcy chętnie wykorzystują nieświadomość użytkowników. Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, używając publicznego hotspota na lotnisku czy w galerii handlowej, Twoja aktywność online może być śledzona, a wszelkie dane, które wysyłasz, w tym loginy i hasła do bankowości elektronicznej, transmitowane przez niezaszyfrowane sieci. W efekcie są widoczne dla stron trzecich.

Jeśli nie masz wyboru i musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, rozważ użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Do wyboru jest darmowy VPN z ograniczoną liczbą funkcji oraz płatne sieci VPN, które zapewniają maksymalną ochronę, duży wybór serwerów na całym świecie oraz wiele dodatkowych narzędzi. Z włączonym VPN Twoja aktywność, nawet w szeroko dostępnej sieci Wi-Fi, będzie odpowiednio chroniona.

Uważaj na phishing

Jedną z najskuteczniejszych metod na nielegalne pozyskiwanie cennych danych jest oszustwo o nazwie phishing. Wykorzystujący go hakerzy używają podstępu, aby nakłonić ofiarę do podania informacji, na przykład po kliknięciu szkodliwego linku. Zwykle cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail, przypominające wyglądem te, które otrzymujesz od banku, przesyłają wiadomości SMS o nieodebranej lub nieopłaconej paczce, lub kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i platformy sprzedażowe.

Po kliknięciu hiperłącza użytkownik może zostać poproszony o zalogowanie się na konto i zaktualizowanie swoich danych, a pobrane przy okazji złośliwe oprogramowanie umożliwia hakerom rejestrowanie aktywności ofiary, w tym naciskanie klawiszy. To z kolei pozwala na przechwycenie loginów i haseł. Przestępstwa phishingowe są niezwykle podstępne, dlatego warto z ostrożnością podchodzić do każdej otrzymanej wiadomości z linkami. Jeśli otrzymasz wiadomość od banku nakłaniającą do podania wrażliwych danych, warto skontaktować się z lokalnym oddziałem obsługi klienta.

Korzystaj ze sprawdzonych aplikacji bankowych

Jeśli instalujesz na swoim urządzeniu aplikację bankową upewnij się, że jest ona oficjalna i pobierasz ją wyłącznie ze sklepu Google Play lub App Store. Przeczytaj recenzje innych użytkowników i zwróć uwagę na wszelkie czerwone flagi, które mogą pojawić się w komentarzach.

Sprawdź też, jakim innym narzędziom zezwalasz na dostęp do swoich danych bankowych. Istnieje wiele zewnętrznych aplikacji finansowych, które mają pomóc Ci w zarządzaniu finansami czy planowaniu budżetu. Takie programy często wymagają zezwolenia dostępu do danych z Twojej aplikacji bankowej.

Na koniec

Bankowość elektroniczna ma wiele zalet, jednak wymaga od użytkowników nieustannego dbania o ochronę danych umożliwiających dostęp do konta. W dobie rosnącej liczby ataków hakerskich, jeszcze bardziej niż wcześniej warto zatroszczyć się o to, kto uzyskuje dostęp do danych i jakim podmiotom udostępniane są wrażliwe informacje. Oszuści chętnie wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wykorzystania wszelkich luk w zabezpieczeniach związanych z bankowością.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie